Суд визнав оператора нафтопроводів - держкомпанію "Укртранснафта", менеджмент якої контролює олігарх Ігор Коломойський, - власником нафти вартістю 170 млн грн.
На паливо претендувала компанія іншого олігарха та депутата - Ігоря Єремеєва.
5 червня в Єдиному реєстрі судових рішень було опубліковано рішення Господарського суду Волинської області. У ньому суд задовольнив позов "Укртранснафти", яка вимагала визнати недійсним договір купівлі-продажу 40 тис. кубічних метрів нафти між компаніями ВКФ "Інвест-VEZ" та "Тірас-Арс".
Спірна нафта міститься в законсервованому трубопроводі "Кременчук-Херсон", прокладеному до непрацюючого зараз Херсонського нафтопереробного заводу Єремеєва.
Ця історія призвела до конфлікту та інформаційної війни в ЗМІ між Коломойським та Єремеєвим.
INSIDER дізнався подробиці конфлікту між олігархами.
Продане паливо
У квітні, як повідомляв INSIDER, голова "Укртранснафти" Ігор Лазорко, який до кар’єри чиновника працював директором двох НПЗ Коломойського: Дрогобицького та Надвірнянського, запропонував Міненерговугілля здійснити переробку 1,3 млн тонн технічної нафти з нафтопроводів на Кременчуцькому НПЗ, який контролює компанія "Укртатнафта" Коломойського. На початку червня, за даними "Укртранснафти", з нафтопроводів було відкачано вже 606 тисяч тонн технічної нафти.
Ініціатива переробити технічну нафту на НПЗ Коломойського мала спротив із боку бізнес-групи народного депутата Ігоря Єремеєва, який володіє мережею АЗС під брендом WOG.
Виявилося, що 21 березня на ділянці нафтопроводу "Херсон-Снігурівка", яка примикає до Херсонського НПЗ, співробітники "Укртранснафти" компресорами почали витіснення технологічної нафти по трубопроводу в бік Кременчука. У свідченнях правоохоронцям технічний директор Херсонського НПЗ повідомив, що перед цим, 2013 року, "Укртранснафта" від'єднала магістральний трубопровід від заводу.
Про право власності на цю нафту заявило ТОВ "Тірас-Арс", яке звернулося до правоохоронних органів.
За даними матеріалів слідства, у нафтопроводі містилося 40 тисяч кубометрів нафти на 171 млн гривень (без ПДВ). "Тірас-Арс" стверджувала, що наприкінці 2011 року придбала такий самий об'єм високосірчаної нафти сорту "ГОСТ 9965-76" у "Виробничо-комерційної фірми "Інвест-VEZ".
Судова тяганина
У січні 2012 року Господарський суд Рівненської області підтвердив право власності "Тірас-Арс" на 40 тисяч кубометрів нафти, що є в магістральному нафтопроводі "Кременчук-Херсон" на ділянці "Снігурівка-Херсон".
Це класична схема підтвердження легітимності придбаних активів в Україні через суд. Наприклад, нещодавно бізнесмен Ігор Гуменюк через суд підтвердив легітимність приватизації "Донбасенерго".
Наприкінці 2012 року "Інвест-VEZ" було визнано банкрутом. Зараз компанію ліквідовано.
У квітні 2014 "Укртатнафта" подала апеляцію на рішення суду, який легалізував договір продажу нафти. Однак Госпсуд Рівненської областіповернув скаргу оператору нафтопроводів.
За п’ять днів до позову в рівненський суд "Укртранснафта" звернулася до Госпсуду Волинської області з вимогою визнати недійсним договір продажу, за яким ВКФ "Інвест-VEZ" продала нафту "Тірас-Арс" в грудні 2011 року.
"Укртранснафта" стверджувала, що вона є власником нафти на ділянці, де міститься 40 тисяч кубометрів спірної сировини. "Тірас-Арс" наполягала на протилежному, підкріплюючи свої аргументи договором купівлі-продажу та рішенням суду, який узаконив угоду.
На початку червня Госпсуд Волинської області задовольнив позов "Укртранснафти" та визнав її власником 40 тисяч кубів технологічної нафти, а договір продажу нафти між "Інвест-VEZ" та "Тірас-Арс" визнав недійсним.
Чим обґрунтоване рішення суду? У ньому зазначено, що, за даними "Укртранснафти", у 2010-2012 роках, згідно з актами інвентаризації, у нафтопроводі "Кременчук-Херсон" була відсутня нафта компанії "Інвест-VEZ".
Окрім того, фінпланом "Укртранснафти" на 2012 рік не передбачено надходжень від продажу 40 тисяч кубометрів нафти вартістю 171 млн грн ВКФ "Інвест-VEZ". А тому такої угоди не укладали.
Договір на транспортування нафти нафтопроводами між "Укртранснафтою" та "Інвест-VEZ" також не було укладено.
Суд також встановив, що об'єм ділянки "Снігурівка-Херсон" трубопроводу, де є спірна сировина, не може вмістити 40 тисяч кубічних метрів нафти.
Окрім того, на цій ділянці нафтопроводу є технологічна нафта "Укртранснафти", а не високосірчана нафта сорту "ГОСТ 9965-76". У рішенні суду зазначено, що нафти такого сорту взагалі не існує, оскільки сорт нафти ГОСТом не визначається.
Крім того, як повідомило суду Міністерство доходів та зборів, "Інвест-VEZ" не здійснювала імпорт в Україну нафти від 1998-го до жовтня 2012 року.
До чого тут Єремеєв
Нагадаємо, що нафтопровід, де міститься спірна нафта, прилягає до непрацюючого Херсонського НПЗ Ігоря Єремеєва. Бізнесмен планує в майбутньому знайти інвестора та модернізувати підприємство. Проте, якщо нафту буде відкачано з нафтопроводу, шанси Єремеєва на запуск заводу зменшуються до нуля.
Тому бізнесмен і бореться за нафту, яку "Укртранснафта" планує переробити на НПЗ Коломойського. Сьогодні компанія "Тірас-Арс" офіційно не належить Єремеєву. Вона записана на фізичну особу – Сергія Шерстяка.
Проте 2008 року вона належала КУА "Прайм Тайм". Власником цієї компанії є ТОВ "Континіум" Єремеєва.
На момент торговельної оборудки власником "Тірас-Арс" був Василь Драгунов, про якого нічого не відомо. Однак Єремеєв в інтерв’юУкраїнській правді заявив, що нафта належить його НПЗ: "Це нафта, яка належала Херсонському нафтопереробному заводу. І ми не даємо її викачати, тому що розуміємо - в іншому разі трубопровід просто зникне".
Більш цікаву історію має продавець – компанія "Інвест-VEZ", яку було визнано банкрутом менш ніж через рік після підписання угоди з продажу.
Як стало відомо зі справи про банкрутство "Інвест-VEZ", його кредиторами були компанії з групи Івахіва-Єремеєва: ТОВ "Континіум-Укр-Ресурс", ТОВ "Тірас-Арс" та ТОВ "Транс-Трейд-Ойл".
За даними видання "Дело", у 2008 році "Інвест-VEZ" була задіяна у виведенні кредитних коштів із "Надра банку". Власником компанії тоді був Василь Зайчук, який також володів ТОВ "Юнта-ТТ". Ця компанія була боржником "Надра Банку" і розташовувалася в одному офісі з приймальнею депутата Катерини Ващук від Блоку Литвина. Як відомо, Єремеєв на той час входив до партії Литвина.
Чи можливо, що Єремеєв уклав угоду продажу 40 тисяч кубічних метрів нафти задля того, щоб застрахувати нафтопровід біля свого НПЗ від спустошення?
INSIDER звернувся до прес-служби Єремеєва з проханням пояснити, який стосунок він має до компаній "Інвест-VEZ" та "Тірас-Арс". Відповіді на момент публікації не було.