"Окресліть основні моменти порядку відповідальності сторін договору газопостачання", - запитала доктор юридичних наук Олена Мельник у Сергія Курченка.
Український бізнесмен відповів, що українське законодавство визначає характер порушень у сфері газозабезпечення, але не визначає санкції, які застосовуються до правопорушника. Крім того, за його словами, через те, що договір на газопостачання в Україні складається постачальником, інтереси спожива в плані відповідальності першого не враховуються.
Не розумієте що це? Так оголошений Україною в міжнародний розшук Сергій Курченко захищав науковий ступінь кандидата юридичних наук перед вченою радою Харківського національного університету внутрішніх справ улітку 2013 року. Тема дисертації - "Договір постачання природним газом через приєднану мережу".
Ця тема йому була близька, оскільки структури бізнесмена в Україні займалися, в тому числі, реверсом і трейдингом природного газу.
У стенограмі захисту, з якою ознайомилася редакція, вчений секретар комісії Олександр Серьогін, повідомив, що Курченко з квітня 2013 року працює за сумісництвом старшим викладачем кафедри цивільно-правових дисциплін навчально-наукового інституту права та масових комунікацій Харківського університету внутрішніх справ.
![]() |
Телефони Інституту права та масових комунікацій Харківського національного університету внутрішніх справ, де нібито Курченко викладав, два дні не відповідали. На одній із кафедр нам сказали, що інститут переїхав в інше місце, а тому контактів не знають. У приймальні інституту також не відповідали.
У Харківському національному університеті внутрішніх справ редакції письмово повідомили, що інформація про Курченка-викладача не підлягає оголошенню і підпадає під захист персональних даних.
INSIDER сконтактував з Віталієм Яроцьким, науковим керівником Курченка.
"Він у нас на кафедрі був прикріплений, коли ще не був младоолігархом. А коли вийшов на захист, то вже був відомою людиною, купував футбольні команди. Вийшов із тіні. У зв'язку з цим і захист був в Університеті внутрішніх справ. Я так зрозумів, що це все визначалося міркуваннями його особистої безпеки, оскільки там закритий ВНЗ, і ніхто зайвий туди не пробереться. Він офіційно подавав документи й особисто захищав", - каже Яроцький.
"На захист приїхав уже з охороною, хоча на початку, коли він прикріплювався в 2010 році, такої "зірковості" ще не було. Так, він тоді вже був бізнесменом, але не був ще таким младоолігархом, яким став 2012 року. Курченко захищався по темі, яка йому близька і знайома. Хороша робота вийшла. Не знаю, допомагала йому команда чи ні, але робота - єдина в Україні", - розповідає науковий керівник кандидата юридичних наук Курченка.
Курченко має дві вищі освіти. В 2008 році він закінчив НТУ "Харківський політехнічний інститут" за спеціальністю "інтелектуальна власність", а в 2011-му - Національну юридичну академію ім. Я. Мудрого за спеціальністю "правознавство".
Як відомо, на момент захисту в 2013 році Курченко вже був відомим бізнесменом, який придбав у олігарха Олександра Ярославського футбольний клуб "Металіст", а в росіян - Одеський НПЗ. Окрім того, на той момент він завершив покупку "Брокбізнесбанку" у братів Буряків і "Українського медіа-холдингу" в Бориса Ложкіна, теперішнього голови Адміністрації президента.
Однак у документах до захисту дисертації бізнесмен вказав, що працює керівником юридичного відділу харківської компанії "Аргумент-2009". При тому, що на той час уже була створена група "Східноєвропейська паливно-енергетична компанія" (СЄПЕК, або ВЕТЕК російською), де Курченко, згідно з корпоративним сайтом, займав посаду голови наглядової ради.
ТОВ "Аргумент-2009" було засновано 2009 року. Основний вид діяльності – неспеціалізована оптова торгівля. У ній Курченко нібито почав свою кар’єру з рядового юриста в 2010 році. З серпня 2014-го компанія належить Дмитру Дубенчуку. Про цю людину нічого невідомо. До цього компанія належала харків’янину Євгенові Воропаєву. Ймовірно, власники – чергові "фунти", на яких записано більшість структур Курченка.
Помічником юриста в цій компанії працювала Олена Колісник, яку навесні 2013 року було призначено членом наглядової ради "Реал Банку" Курченка. Банк сьогодні перебуває в процесі ліквідації.
Крім того, юридична адреса "Аргумент-2009" - на місці масової реєстрації юросіб: Харків, проспект Гагаріна, 41/2. Серед декількох десятків ТОВок, які тут зареєстровані, трапляються компанії, що в інтересах Курченка брали участь в аукціонах із продажу зрідженого газу за пільговими цінами державної компанії "Укргазвидобування". Наприклад, це "Черкаси-Газснаб" і "Кіровоградгаз-2000".
"Роботодавцю" бізнесмена - компанії "Аргумент-2009" належить частка в харківському ТОВ "Фанінтерюнайтед". У мережі немає інформації про цю компанію. Співвласниками "Фанінтерюнайтед" є харків’яни Аліна Шевченко та Дмитро Крікберг. Останнього в липні минулого року призначено членом наглядової ради Одеського нафтопереробного заводу.
У біографії Крікберга записано, що раніше він працював заступником керівника департаменту "ГазУкраїни 2009" Курченка (займалася газовими операціями) та заступником керівника департаменту матеріально-технічного забезпечення державного "Укргазвидобування".
![]() |
У своїй дисертації Курченко пише, що в умовах створення ринку природного газу в Україні набувають нового "дихання" цивільно-правові відносини в сфері постачання газу. Так, він вважає, що потрібно розділяти поняття постачання природного газу та власне його реалізації.
У науковій роботі бізнесмен задається питанням: постачання природним газом є різновидом договору купівлі-продажу чи договором про надання послуг?
"Проведення цього дисертаційного дослідження дозволило мені глибше усвідомити специфіку правового регулювання відносин газопостачання в Україну, пізнати особливості та сферу використання договору постачання природним газом..." - резюмував Курченко на захисті дисертації.
Приблизно в той самий час, коли Курченко захищав дисертацію на тему "Договір постачання природним газом через приєднану мережу", НАК "Нафтогаз України" намагався відсудити у двох його структур - "ГазУкраїна-Коммерс" та "ГазУкраїна-Трейдінг", - приблизно 2 млрд грн боргу за отриманий природний газ.
За укладену угоду з цими структурами навесні 2014 року було порушено справу проти екс-голови НАКу, а сьогодні народного депутата від "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна.
Сьогодні Курченко живе в Москві та, за повідомленням російського РБК, продовжує займатися торгівлею нафтопродуктами. За даними СБУ, він отримав громадянство сусідньої країни. Українська влада підозрює його в завданні збитків державі на суму 5 млрд грн. Зокрема, через контрабанду пального, несплату ПДВ, використання схеми обірваного транзиту, скуповування зрідженого газу за пільговими цінами, привласнення коштів кредиту рефінансування від НБУ.