Аміачний синдром. Хто зайшов на Одеський припортовий завод

До нового давальця – “Ліберті газ”, на ринку ставляться зі скепсисом. Мовляв, схоже на спробу спритних ділків заробити на давальницькій схемі.
Фото: Фокус
3 сентября 201810:00

Одеський припортовий завод наприкінці вересня має відновити роботу за давальницькою схемою. Контракт на переробку природного газу на аміак та карбамід укладений з маловідомою фірмою “Ліберті газ”. На конкурсі вона запропонувала найкращу ціну за послуги ОПЗ.

Завод накопичив мільярдні борги перед структурами олігарха Дмитра Фірташа та НАК “Нафтогаз України”, тому не може самостійно купляти газ, виробляти і продавати продукцію. Однак за давальницьким контрактом він надає замовнику тільки послуги з переробки і отримує за це фіксовану винагороду.

З одного боку, в нинішніх умовах для ОПЗ це чи не єдиний спосіб триматися на плаву: завантажувати потужності та утримувати колектив. За перше півріччя завод заробив чверть мільярда гривень. Проте з давальцями йому не щастить. Останнім була “Всеукраїнська Енерго Компанія”, яку пов’язують із Ігорем Кононенком.

Отримавши від “Укртрансгазу” в квітні 2018-го року номінацію на 13 мільйонів кубометрів газу, компанія фактично відібрала із системи вчетверо більший об’єм, направивши його на переробку. За даними прокуратури, збиток оператора ГТС склав понад півмільярда гривень.

В УТГ звинувачують Одеський припортовий у неконтрольованому споживанні. Керівництво заводу наполягає, що відбір був припинений, як тільки з такою вимогою звернувся місцевий газорозподільний оператор “Одесагаз”. Нині в ситуації розбираються правоохоронці та регулятор.

Поки уряд готує приватизацію заводу, на нього зайшов новий давалець. INSIDER дізнавався, хто за ним стоїть.

Газовики без причини

У конкурсі на переробку давальницького газу на ОПЗ переможцем став трейдер “Ліберті газ”. Він запропонував платити заводу 32,5 долари за тонну аміаку та 46 доларів за тонну карбаміду. Договір вже підписаний, компанія заплатила більшу частину авансу.

Власного ресурсу у неї немає, тож справжній постачальник наразі невідомий. Його знатиме “Укртрансгаз”, коли трейдер звернеться за підтвердженням номінації. Інша справа: чи УТГ дасть номінацію для поставок на Одеський припортовий, зважаючи на історію із минулим давальцем. Можливо через це запуск заводу відкладений на кінець вересня.

До нового давальця – “Ліберті газ”, на ринку ставляться зі скепсисом. Мовляв, схоже на спробу спритних ділків заробити на давальницькій схемі.

“Компанію явно перекупили під конкурс і ми це розуміємо, але у них поки найкращі документи і пропозиція. Ризики також розуміємо і тому взяли п’ять днів на підписання”, – писав перший заступник директора заводу Микола Щуріков перед укладенням договору.

Компанія дійсно виглядає досить підозріло. За даними аналітичної системи Youcontrol, “Ліберті газ” із статутним капіталом у 200 тисяч гривень володіє 43-річна киянка Наталія Душейко, яка раніше у газовому бізнесі не працювала. Компанію вона очолила тільки наприкінці минулого року, перед цим переїхавши з гуртожитку колишнього “Беркуту” до власної квартири.

Попереднім власником “Ліберті газ” був Віталій Делик. Його компанію “Енергетичний альянс “Амаетон”” підозрюють у розтраті півмільярда гривень “Київгазу”. У 2014 році ці підприємства уклали договір на поставку природного газу.

“Амаетон” мав передати “Київгазу” 221 мільйон кубометрів палива на суму 1,1 мільярда гривень. Отримавши майже половину суми, компанія розпочала процедуру ліквідації, газ при цьому не постачався. Нагадаємо, що “Київгаз” очолює зять Юрія Бойка – Сергій Горовий.

Мутні води

Насторожує і сайт нового давальця ОПЗ. На головній сторінці вказано, що компанія має досвід роботи в нафтогазовій сфері з 1994-го року. При тому, що сама вона була заснована три роки тому. Згадується і об’єднання активів в єдиний енергетичний холдинг у 2018-му році.

Відповідь на ці дивні розбіжності можна знайти у реєстрі судових рішень. З травня поточного року “Ліберті газ” через Господарський суд міста Києва намагається відсудити 46,7 мільйонів гривень у компанії “Нафтогазгруп “Деметра””. Мова йде нібито про штраф за відмову від законтрактованого обсягу газу.

Офіційно “Деметра” належить колишньому податківцю Ярославу Купрієнку. Він досі прописаний за однією адресою із заступником голови Всеукраїнської профспілки податківців Тарасом Бибою. Компанія виступає фігурантом у справі про розкрадання коштів “Кіровоградгазу” разом із колишнім давальцем ОПЗ “Всеукраїнська енерго компанія” та трейдером з холдингу Дмитра Фірташа – “Метіда”.

Співрозмовники INSIDER на газовому ринку стверджують, що “Деметра” та “Ліберті Газ” пов’язані і контролює їх трейдер Сергій Костенко. Цікаво, що їхні сайти за стилем та наповненням майже ідентичні. Там вказано тільки дві особи, які працюють у обох компаніях, один із них – Микола Зюзькевич, колишній головний геолог та член правління “Надра України”.

Також в групу Костенка, за словами джерела, входить компанія “Технікс”. В мережі можна знайти згадку про Костенка Сергія Васильовича у якості голови наглядової ради цієї компанії.

Сумарно за останні роки компанії Костенка поставили на підприємства “Укроборонпрому” та “Укрспирту” газу на більш ніж 150 мільйонів гривень. До “Деметри” між тим і досі виникають претензії щодо відсутності поставок після проведення оплати.

Крім Костенка до “Ліберті” також відносять ще одного невідомого бізнесмена на прізвище Присмицький. Для ринку газу - вони малопублічні бізнесмени, які заробляють на схемах. В google про них взагалі майже немає згадок.

“Звичайний трейдер. Але він любить схеми і його компанію могли використати для якоїсь схеми. Зараз він винен ДТЕКу грошей за непоставлений газ вже три роки. Тут, думаю, теж візьме десь газ на віру, якщо хтось дасть”, – розповіло джерело на ринку.

Втім, за словами співрозмовників видання, значно цікавіша зараз не ця “прокладка”, а та активність, яку розгорнуло оточення президента щодо заводу.

Як відомо, продати завод буде складно, бо на ньому висять борги компанії Фірташа. Уряд Яценюка категорично відмовлявся погашати цей борг, вважаючи його наслідком схем. За нової влади завод знову намагались втягнути в схеми. Тепер вже інші.

Завдяки скрінам переписки Олександра Онищенка відомо, що в 2015 газ він домовлявся з Ігорем Кононенком про те, щоб постачати газ на ОПЗ.

Зараз на ринку ходять чутки, що після того, як Кононенка “засвітили”, цими питаннями опікується Олександр Грановський. Сам депутат будь-яке відношення до домовленостей щодо заводу заперечує.

"Я не маю до цього жодного відношення", - каже депутат.

А ось самі щасливі власники нової фірми розповідають по ринку, що "домовились на Рибальському".

Ринок збуту

Півтора тижні тому новий давалець газу на Одеський припортовий завод уклав договори на відгрузку готової продукції. У “Ліберті Газ” відзначили, що продаватимуть вироблений карбамід на експорт швейцарській компанії Keytrade AG. Вона вже раніше купляла продукцію ОПЗ, влітку 2015-го навіть отримувала її за зниженою ціною.

Натомість ексклюзивне право представляти інтереси “Ліберті Газ” з усіх питань реалізації карбаміду і аміаку на території України отримала фірма “Трансхімтрейд”. Компанія входить до групи Diamond Sphere Group.

DSG спеціалізується на фінансових послугах, залізничному та морському транспорті, сільському господарстві та видобутку корисних копалин. Здійснює свою діяльність з 2001 року. Власником групи є Ігор Янковський — син колишнього власника концерну “Стирол” Миколи Янковського.

Микола Янковський — народний депутат України 3-6 скликань, є власником компанії “Стиролбіофарм”. Очолюваний ним раніше концерн тепер входить до групи OSTCHEM Дмитра Фірташа.

З огляду на умови контракту, ОПЗ від неприємностей з боку нового давальця себе убезпечив. Передоплата дозволяє заводу мінімізувати ризики.

Інше питання: які запобіжники розставить “Укртрансгаз”, щоби уникнути можливого незаконного відбору, який недобросовісні постачальники люблять записувати як небаланси. Якщо, звісно, у менеджменту справді є така мета.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 02:39
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus