Під тінню Вовка: як формується нова НКРЕКП

На ринку Антонову все ж вважають “людиною Ахметова”, тож і від неї можна очікувати певної лояльності
фото прес-служби президента
5 июня 201820:04

Минулого тижня стало відомо, що президент звільнив Руслана Машляківського та Дмитра Вовка із НКРЕКП і призначив п’ятьох членів комісії. Найближчими днями вони проголосують за нового голову регулятора.

Новий склад Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, був обраний на прозорому конкурсі. Особливих претензій до його переможців поки немає. Довіри до результатів додав і той факт, що комісія з відбору кандидатів не допустила Вовка до другого конкурсу.

INSIDER дізнавався про найбільш ймовірну конфігурацію нової НКРЕКП та чи варто розраховувати на її незалежність.  

Нові старі обличчя

Вже більше двох місяців енергетичний ринок країни живе без регулювання. Комісія стала неправомочною 26 березня, коли сплив строк повноважень її тимчасових членів. На той момент в НКРЕКП залишився тілький Руслан Машляківський та голова комісії Дмитро Вовк.

На заміщення вакантних посад проводилося два конкурси. Перший – на 5 крісел в НКРЕКП, остаточно завершився 14 травня, коли конкурсна комісія передала президенту 10 кандидатур із найвищими балами за результатами всіх випробувань.

Другий – на дві посади, був заблокований 16 травня. На нього подавався серед інших сам Вовк та його колишній радник Антон Гудаченко. Комісія відмовила їм у праві брати участь у конкурсі на підставі відсутності 5-річного стажу в галузі енергетики. Обидва кандидати подали на комісію до суду.

Вовк попросив суд призупинити конкурс, поки не буде розглянутий його позов, але згодом забрав цю заяву. Гудаченко, по суті, клопотав про скасування конкурсу взагалі і домігся повної зупинки роботи конкурсної комісії, поки не завершиться суд по цій справі.

Таким чином питання призначення двох членів НКРЕКП відкладене на невизначену перспективу. Однак 30 травня стало відомо, що президент затвердив 5 нових членів регулятора зі списку, запропонованого комісією.

Ними стали чотири кандидати, що набрали найвищу кількість балів – Олександр Формагей, Олена Антонова, Дмитро Коваленко, Оксана Кривенко, та Євген Магльованний – єдиний претендент, що має досвід у сфері комунальних послуг.

Формагей до призначення працював заступником директора юридичного департаменту “Укргідроенерго”. Свою кар’єру починав слідчим в Енергодарі та Запоріжжі, займався розслідуванням економічних злочинів. Новопризначений член НКРЕКП встиг також попрацювати в двох юридичних компаніях, в одній із яких (“Артелекс консалт”) виступив співзасновником, та генеральним директором з правових питань у “Центренерго”.

Олена Антонова прийшла в комісію із холдингу “ДТЕК”, що належить олігарху Рінату Ахметову. В самій компанії зазначають, що її кандидатуру не лобіювали. Також Антонова працювали у проектах із розробки регуляторної політики у програмах Європейського Союзу та USAID.

Дмитро Коваленко працював у комісії ще з 1998-го року: був начальником відділу технічної експертизи, управління інвестиційної політики, а під кінець кар’єри очолив департамент альтернативних видів палива. У 2017-му році він перейшов до “Укренерго”, однак тепер знову повертається в НКРЕКП вже членом регулятора.

Оксана Кривенко також вже працювала у комісії. Її робота в цьому органі розпочалася у 2001-му році, після Майдану вона ненадовго перейшла до Міненерго. Однак вже у 2015-му році Кривенко знову прийшла на роботу в НКРЕКП на посаду заступника директора департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері.

Євген Магльованний став третім членом нового складу регулятора, який тут вже працював. Він починав роботу в Державній інспекції з контролю за цінами, однак у 2010-му році перейшов у НКРЕ. Після реформування цього органу у 2014-му році Магльованний очолив департамент в Державному агентстві з енергоефективності. Був помічником нардепа Наталії Канцер-Бучковської (“НФ”).

Ніде Вовка діти

Доля Дмитра Вовка офіційно поки не визначена. На ринку активно ходять розмови, що наступне його місце призначення буде в Міністерстві енергетики.

У своїх припущеннях співрозмовники доходять до того, що він зможе замінити  Ігоря Насалика. Однак поки це звучить радше як чергова “лякалка” для міністра, щоби він тримався президентського курсу.

За даними ЕП, напередодні відставки Вовка відбулася зустріч в Адміністрації президента, на якій Петро Порошенко подякував голові НКРЕКП за роботу “і сказав, що на цьому поки все”.

З іншого боку можна припустити, що доля регулятора була у підвішеному стані до останнього моменту. Попри граничний термін звільнення Вовка 26 травня 2018 відповідно до закону, указ з'явився на сайті президента тільки через 4 дні. Зранку на указі стояла дата “30 травня”, проте вже по обіді змінилася на “26 травня”.

Джерела INSIDER, добре знайомі із ситуацією всередині комісії, розповідають, що за цей час була розроблена концепція, як зберегти тіньовий контроль Вовка над НКРЕКП.

“З новими членами комісії провели виховну бесіду, кого треба обрати новим головою. Ним має стати Оксана Кривенко, а Вовк буде радником – щось на зразок “смотрящего””, – додає співрозмовник.

В цій конструкції є два можливі моменти: лояльні комісіонери та “свої” голови департаментів. У розкладі, якщо НКРЕКП очолює Кривенко, вона зможе розраховувати на підтримку колишніх колег.

На ринку Антонову все ж вважають “людиною Ахметова”, тож і від неї можна очікувати певної лояльності. Зокрема, за умови продовження тарифної політики, започаткованої за часів Вовка, яскравим прикладом якої стала формула “Роттердам+”.

У випадку Євгена Магльованного співрозмовники вказують на маловідомий факт його біографії. Є підстави вважати, що він знаходиться “на гачку”, адже в 2014-му році він нібито пішов із НКРЕ через підозри у корупції.

Однак, поки ці факти можуть слугувати тільки поясненням можливих неправомірних дій комісії в майбутньому. В загальному, ринок очікує від нових комісіонерів справедливого регулювання та “чесної гри”, і вони поки не дали підстав у собі сумніватися.

“Новий склад регулятора оцінюю як команду професіоналів, які здатні самостійно та неупереджено вибрати  нового голову та працювати відповідно до закону”, – прокоментував INSIDER член НКРЕКП Олександр Формагей.

Інший варіант зберегти вплив на регулятора: ручні директори департаментів. Співрозмовник видання у комісії розповів, що ключовий підрозділ – департамент енергетики має очолити той самий Антон Гудаченко, який заблокував другий етап конкурсу до НКРЕКП. Майже всі інші департаменти вже очолюють люди Вовка.

“Вовк передав всі організаційні і кадрові питання керівнику апарату – їх підписує Сергій Христюк. Таким чином зберігається контроль над кадрами”, – пояснило джерело.

Вибори голови НКРЕКП та перші кроки нового складу покажуть, наскільки аргументованими були підозри учасників ринку щодо залежності цього органу. Однак, в будь-якому разі, новим комісіонерам доведеться вдатися до швидких та рішучих кроків, щоби довести протилежне і відновити довіру до регулятора.

Коло питань, з приводу яких НКРЕКП доведеться визначитися в першу чергу, також вже сформоване очікуванням ринку: “Ротердам+”, RAB-тарифоутворення, приєднання нових абонентів до мереж, тарифи для населення та запуск конкурентного енергоринку.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 07:42
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus