Внадрилися: що не так зі спецдозволами і аукціонами на надра

5 июня 201800:12

Україна володіє запасами різних корисних копалин, потенціал яких оцінюється в діапазоні 3-8 трильйонів доларів.

Саме так оцінив державні запаси на початку 2018 року заступник голови Державної служби геології та надр Микола Фощій.


Втім, наскільки ефективно дана служба розпоряджається цими надрами. Після скандалу з видачею спецдозволів на видобування літію фірмі людей, наближених до Ігоря Кононенка, INSIDER вирішив поцікавитися тим, як видаються спецдозволи і як це співвідноситься з проведенням аукціонів.

В попередній статті ми вже писали, що свого часу Дергеонадра були створені в 2011 року в рамках перерозподілу так званою "Сім’єю Януковича" державних благ. Через цю "вертикаль" частина оточення Януковича вирішила підпорядкувати собі видачу дозволів на користування надрами шляхом проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів. А очолив цю структуру тоді Едуард Ставицький.

Тоді ж Кабмін випустив постанову 615, що регулює процедуру видачі спецдозволів. Практично кожного року до неї вносились зміни. Так, в 2016 до постанови внесли зміни, що зобов’язують інвестора вказувати бенефіціара та усіх пов’язаних осіб. Крім того, бізнесу надали право самим ініціювати проведення конкурсу.

Тоді і заступник міністра економічного розвитку Юлія Ковалів, і тепер вже сумнівно відома заступниця міністра екології Світлана Коломієць (пролобійована Олександром Онищенком) говорили, що після внесених змін більше ділянок виділятимуть через аукціони, а не через процедуру спецдозволу.

Із понад 550 спецдозволів, виданих за 2014-2015 рік, за аукціонною процедурою було видано лише 15, у той час як решті вдалося уникнути участі в аукціоні.

Після внесення правок ситуація, на жаль, не змінилася.

У відповідь на запит INSIDER в Держгеонадра повідомили, що у 2016 вони видали 654 спецдозволи, а в 2017 – 364. Після вступу в силу Закону про оцінку впливу на довкілля в період з 18 грудня 2017 по 16 травня 2018 – видано 153 спецдозволи. Водночас за два роки проведено лише 4 аукціони.

держгеонадра і аукціони by Тетяна Ніколаєнко on Scribd

За період з 2014 по 2017 проведено всього 43 аукціони, тоді як видано 679 спецдозволів. У 2017 було проведено лише один аукціон на видобування вуглеводнів. Один - на добування твердих копалин, решта на воду.

довідка правоохоронних органів

За видані дозволи держава за 4 роки заробила лише 3,14 млрд грн.

Головна причина такого стану речей ховається , схоже, в пункті 8 загаданої вище постанови Кабміну.

Інформацію про ділянки надр, які пропонуються для надання зазначених дозволів, орган з питань надання дозволу або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень (далі - орган з питань надання дозволу) розміщує не пізніше ніж за 30 днів до прийняття рішення про надання дозволу у газеті "Урядовий кур'єр" та на своєму офіційному веб-сайті із зазначенням назви ділянки надр, її місцезнаходження, виду корисних копалин, виду користування надрами, початкової ціни продажу дозволу, адреси, за якою надсилаються заяви на отримання дозволу. У разі надходження до органу з питань надання дозволу в установлений строк заяв разом із зазначеними у додатку 1 документами щодо отримання дозволу на користування однією і тією ж ділянкою надр від кількох претендентів дозвіл надається на умовах аукціону"

Кажуть, є такса для звичайного клерка в 5 тисяч доларів, щоб в потрібний час на столі в міністерстві і комісії опинились лише документи однієї компанії. Середня такса "розпилу", як стверджують співрозмовники видання – 4,5 мільйони гривень.

14 березня 2018 року Кабмін ухвалив чергову "Постанову про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 30 травня 2011р. № 594 та 615".

В Мінприроди сподіваються, що це позитивно вплине на дерегуляцію у процесі отримання ними дозволів на користування надрами. Зокрема, актом передбачено введення електронної подачі документів для продовження чи отримання дозволів. Тобто це теоретично має сприяти зникненню клерка з хабарем у 5 тисяч доларів.

Скасувати спецдозволи можна лише через зміни до Кодексу про надра або ж ліквідувавши Держгеонадра як інститут.

Хоча проблема, напевно, не в самих спецдозволах, а в тому через них проводять розподіл ресурсів.

За підрахунками експертів Центру протидії корупції, половиною дозволів на користування надрами володіє 114 приватних фірм. 83 з них володіють лише одним спецдозволом.

19 дозволів належать ТОВ "Іст Юроуп Петролеум". Раніше фірма була відома як ТОВ "Голден деррік" і її пов’язували з Едуардом Ставицьким, екс-міністром енергетики та вугільної промисловості. Тепер, за даними ЗМІ, компанія підконтрольна російсько-українському олігарху Павлу Фуксу, дружньому до бізнес-оточення президента.

Найбільшою кількістю - 38 дозволами володіє пул з 14 компаній, опосередковано підконтрольних екс-міністру екології часів Януковича Миколі Злочевському. 

 

Судячи з оприлюдненої Дмитром Гнапом переписки Олександра Онищенка з оточенням президента, залежно від того, хто очолював Держгеонадра та Мінекології, представники того крила і отримували дозволи.

В вересні 2015 Онищенко скаржиться Сергію Березенку, що після того, як мініекології очолив в.о. Курикін, в Полтавській області ТОВ "Ангро-інвест" намагається прибрати до рук 8 нафтогазових родовищ. Йдеться про зокрема про Жарковську, Андріївську, Дубровську і Свістунковсько-Червонолуцьку площі.

Онищенко вказує, що за цим стоять інтереси нардепа від "Народного фронта" Павла Унгуряна, хоча пізніше цю компанію пов’язуватимуть з соратником Арсена Авакова Ігорем Котвіцьким.

Держгеонадра через якийсь час блокує видачу цих дозволів.

Згадані родовища в часи Януковича були передані в експлуатацію ТОВ "Голден Деррік", яке було наближене до тодішнього міністра Едуара Ставицького. Фірма мала 30 спецдозволів на роботу в Полтавській області, які були анульовані після зміни влади. Але в 2017 році "Голден Деррік" через суд відновило дію 19 ліцензій. Це співпало зі зміною назви фірми на "Іст Юроуп Петролеум".

Це не єдиний випадок, коли Держгеонадра звинувачують в політичному підігруванні.

Претензії до роботи Держгеонадр мав голова найбільшої нафтовидобувної компанії "Укрнафта" Марк Роллінс.

Минулого року держорган довгий час не продовжував компанії спецдозволи на видобування нафти на шести родовищах, в результаті чого компанія недоотримала близько 90 тис. тонн нафти і конденсату і 70 млн куб. м газу.

В кінці лютого 2018 Ролінс, якого вважають лояльним до міноритарія компанії Ігоря Коломойського, заявив і в цьому році Держгеонадр відмовляє компанії в продовження періоду дії спецдозволів і тому "справедливості вийде добитися тільки після довгої судової боротьби".

Минулого року Держгеонадра видали лише 25 спецдовзволів на видобуток вуглеводнів.

Серед них дозвіл на видобуток нафти і газу на одному з найбільших родовищ Полтавської області був виданий приватній компанії "Аркона Газ-Енергія".

Журналісти "Радіо "Свобода" під час розслідування з'ясували, що засновники компанії "Аркона Газ-Енергія" пов'язані з оточенням Порошенка. Зокрема, журналісти довели зв'язок власників "Аркона Газ-Енергія" з діючим членом Вищої ради правосуддя Олексієм Маловацьким, який до призначення був юристом партії "БПП" .

Ще один випадок - у січні ПАТ "Карпатська рудна компанія" через Вищий адмінсуд змусила Держслужбу геології та надр скасувати призупинення дії спецдозволу на видобуток золото-поліметалічних руд на родовищі Берегівське в Закарпатській області.

Спецдозвіл компанія отримала ще за доби Януковича - на початку 2012 року. Її власників також пов’язували з так званою Сім’єю екс-президента.

Як писали "Наші гроші", раніше засновниками "Карпатська рудна компанія" були Валерій Бредихін та ТОВ "ГГП "Бріком", директором якого був він же. Бредихін мав спільну фірму "Линкруст" з дружиною екс-міністра МВС Віталія Захарченка Людмилою. Крім того, він разом з самим Захарченком володіли товарним знаком "Трибушани".

Дію дозволів зупинили у 2014. Влітку 2017 власником 100% акцій "Карпатська рудна компанія" стала кіпрська фірма "Аvellana gold ltd", а в серепні Бредихін був звільнений з посади голови наглядової ради та директора підприємства. Керівником "КРК" було призначено Миколу Гожика. За даними ЗМІ, Гожик раніше займав посаду директора з розвитку "КРК". Зараз на нього також переоформлене "ГГП "Бріком".

Чи залишились у фірми реальні попередні власники, чи її забрали інші за зразком деяких активів Злочевського, невідомо.

Але 29 травня Держгеонадра подовжило фірмі спецдозвіл ще на 5 років. Наказом 194.

А наказом 193 аналогічне продовження дозволу на Квасівське рудне родовище отримала Західна геологорозвідувальна компанія", власником якої є також "Аvellana gold ltd".

В вересні 2017 "Аvellana gold ltd"  отримала три спецдозволи на розвідку та видобуток поліметалічних руд на Західній Україні. Після цього до компанії кілька разів прийшла з обшуками ГПУ через співпрацю з Захарченком.

Але тепер "Аvellana gold ltd"  знову отримує спецдозволи.

У понеділок прем’єр Володимир Гройсман пригрозив піти у відставку, якщо не буде ухвалено закон про Антикорупційний суд.

Між тим в його безпосередньому віданні є перегляд постанови 615, де можна також додати запобіжні заходи для недопущення корупції з надрами, а також провести конкурс на голову Держгеонадра. Адже там вже більше року працює в.о. екс-регіонал Олег Кирилюк, якого, як кажуть, пролобіював сам Гройсман. Тому конкурс на голову і зірвався. Але цим перед МВФ не похвастаєшся.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 23:15
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus