Американські санкції проти Росії: як Дерипаска втратив 5-ту частину статків

3,3 мільярди доларів. Саме у таку суму оцінили російські ЗМІ втрати російських бізнесменів, що потрапили під американські санкції
фото Foreign Policy
10 апреля 201821:25

3,3 мільярди доларів. Саме у таку суму оцінили російські ЗМІ втрати російських бізнесменів, що потрапили під американські санкції, які оголосив Мінюст США 6 квітня. На цьому фоні російський рубль вже впав до позначки 63 за долар.

Як "кремлівський список" вплинув на російських багатіїв, зібрав INSIDER.

Найбільше на сьогодні постраждав Олег Дерипаска, який вже втратив п’яту частину свого багатства. Його статки в понеділок скоротилося на $ 1,3 млрд до $ 4 млрд.

Власник "Ренови" Віктор Вексельберг збіднів на $ 956 млн до $ 13,6 млрд. Сенатор Сулейман Керімов втратив $ 918 млн, його поточний фінансовий стан Forbes оцінює в $ 5,6 млрд . Депутат Держдуми і співвласник USM Holdings Андрій Скоч втратив $ 94 млн, його багатство скоротилося до $ 5 млрд, а співвласник нафтогазової компанії "Сургутнефтегаз" Володимир Богданов - $ 58 млн (нараз статки оцінюють у $ 1,8 млрд), пишуть "Ведомості".

У п'ятницю США згідно з повідомленням Державного департаменту, США ввели санкції відносно 7 російських олігархів і 12 компаній, якими вони володіють або контролюють, 17 високопоставлених чиновників, а також компанії, що продає зброю й її дочірнього банку. Це перші санкції зі схваленого взимку Конгресом США "кремлівського списку".

Але насправді під санкції потрапили в рази більше структур. За "правилом 50%" американські санкції автоматично поширюються на всі компанії, в яких фізичним та юридичним особам зі списку санкцій належить хоча б 50%.

Активи всіх таких фірм підлягають заморожуванню в американській юрисдикції, громадянам і компаніям США заборонено здійснювати з ними будь-які угоди. Чи потрапляє контрагент під санкції, має перевірити сам бізнес.

Саме тому група "Ренова" Віктора Вексельберга планує в найближчі дні скоротити частку в швейцарському виробнику насосів Sulzer нижче 50%, про що вже оголосив Sulzer. Зараз структури "Ренови" володіють 63,4% акцій Sulzer, а якщо угода з викупу швейцарською компанією 5 млн власних паперів відбудеться, частка "Ренови" знизиться до 48,8%, пише російське РБК.

Водночас для компаній Дерипаски це може означати втрату найбільших контрагентів, серед яких німецька Volkswagen, швейцарська Glencore, японська Toyota і канадська Rio Tinto Alcan. Ще одна істотна втрата - відхід інвесторів, адже і "Русал", і En + торгуються на біржах.

Відтепер санкцій не уникнуть і ті хитруни, хто переписував активи на дітей чи інших знайомих.

Ігор Ротенберг став четвертим членом сімейства Ротенбергів, хто потрапив до списку, після свого батька Аркадія, дядька Бориса і двоюрідного брата Романа.

У 2014 році Ігор Ротенберг викупив у свого батька, який вже знаходився під санкціями, ТОВ "Газпром буріння", що дозволило тимчасово вивести компанію з-під санкцій. Подібні трансфери активів стали популярним способом втечі від санкцій: наприклад, страховик "Согаз" двічі змінював структуру акціонерів, щоб не підпадати під "правило 50%". Тепер Мінфін США просто вніс "Газпром буріння" до списку санкцій.

У тому ж списку є й інші брати - Фурсенки. Сергій Фурсенко внесений до списку санкцій як член ради директорів "Газпром нафти" (він більше відомий як президент футбольного клубу "Зеніт" і колишній глава Російського футбольного союзу).

Російські ЗМІ не виключають, що фігуранти списку не тільки не зможуть потрапити в США, але й взагалі літати своїми дорогими літаками, оскільки міжнародні компанії відмовляться їх обслуговувати як це було в 2014 з Геннадієм Тимченком та американською Gulfstream 

Також не виключено і блокування їх акаунтів у американських соцмережах.

Також санкції торкнулися і світу спорту. Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ) вимагає від громадянина Росії Кірсана Ілюмжинова негайно піти у відставку з посади президента організації. Звернення опубліковане на сайті ФІДЕ.

Ілюмжинов також потрапив у санкційний список. У зв’язку з цим ФІДЕ вказує на "несприятливий вплив на репутацію міжнародної федерації, який підриває довіру шанувальників шахів". А розрахунковий банк Міжнародної шахової федерації, швейцарський UBS, попередив, що збирається в квітні закрити рахунки організації через санкції щодо Ілюмжинова.

Питання про звільнення Ілюмжинова з посади було порушене на засіданні президентської ради організації, що відбулося 7 – 8 квітня в Мінську. За його відставку висловилися 14 членів ради.

Сам Ілюмжинов заявив, що не збирається у відставку.

Введення санкцій спричинило обвал акцій компаній Дерипаски на Лондонський і Гонконгській біржах. У понеділок акції компанії обвалилися більш ніж на 50% в Гонконзі, потягнувши за собою вниз весь російський фондовий ринок. UC Rusal попередила інвесторів про можливі технічні дефолти, а трейдерів попросила "негайно призупинити платежі" за розрахунками за алюміній. Але це не єдина проблема.

Лондонська біржа металів (LME) у вівторок заявила, що з 17 квітня призупинить торги алюмінієм UC Rusal.

Біржі потрібен час, щоб виробити підхід до подальшої взаємодії з компанією, яка потрапила під санкції, говориться в повідомленні. LME зазначає, що учасники ринку, які уклали угоди з алюмінієм під брендом UC Rusal до 6 квітня, в цілому не підпадають під санкційні ризики. А ось учасники ринку, які уклали угоди в період з 6 по 16 квітня, знаходяться в зоні ризику.

А з 17 квітня від власника металу під брендом UC Rusal біржа вимагатиме письмові докази, що це не порушує санкції.

За оцінкою директора групи корпоративних рейтингів АКРА Максима Худалова, UC Rusal продавала через LME близько 10-20% виробленого алюмінію (в 2017 році компанія виробила 3,7 млн ​​т). За прогнозами спеціаліста, в такій ситуації компанія почне більше працювати з трейдерами, в тому числі з китайськими.

Тим часом рада директорів UC Rusal втратила вже двох іноземців. Сьогодні її залишив незалежний директор Філіп Лейдер. Раніше раду директорів UC Rusal покинув Айван Глазенберг, гендиректор Glencore. Він також скасував операцію з обміну своєї частки в "Русалі" на частку в En + через нові американські санкції.

Постраждали навіть ті компанії, які формально не були в санкційному списку. Так, структура Дерипаски Rasperia Trading володіє 25,9% акцій австрійського будівельного концерну Strabag. Акції Strabag в понеділок подешевшали в Відні на 3,5% - більше, ніж весь австрійський ринок акцій (мінус 2,4%).

Брокери BCS Global Markets (входить до фінансової групи БКС з головною структурою на Кіпрі) і "Атон" повідомили, що припиняють аналітичне покриття Rusal і En +.

"Нинішній раунд американських санкцій - чи не найбільший і найсерйозніший з 2014 р, коли США почали вводити санкції проти Росії. Потрапляння в список великої публічної компанії з лістингом на провідних світових біржах де-факто означає, що відтепер жодна російська компанія або банк не може вважати себе поза зоною санкційного ризику незалежно від того, наскільки вона велика і публічна. Варто очікувати переоцінку всього спектра так званого "російського" ризику - від валюти до бондів і фондового ринку. Тому ми бачимо таку реакцію на фінансових ринках, коли практично прямовисно падають всі російські активи. Так зазвичай інвестори в усьому світі позбавляються від активів, які раптом стали на їх погляд "токсичними". І тепер в їхніх очах токсичним виглядає весь російський фінансовий ринок", - заявив Олексій Камінський з АТОН.

Російська влада обіцяє підтримку підсанкційним компаніям. Але вдруге в історії американські санкції суттєво підірвали курс російського рубля. Востаннє таке було у 2014.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 16:33
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus