Ціна освіти. Що задекларували ректори 7 кращих українських вишів

ректорів ВНЗ також не оминуло антикорупційне нововведення - обов'язкове заповнення е-декларації.
фото zsmu.edu.ua
22 мая 201714:45

Вибір університету, безумовно, важливий етап у житті молодої людини. Популярні ВНЗ у свідомості багатьох українців є перепусткою у життя чи ж гарантією успішної кар’єри. Хоча якість української освіти і реальні можливості, які дають українські топ-виші, це тема для багаторічного розслідування, дослідження чи трактату. Втім дуже часто очільників і викладачів університетів звинувачують у корупції та хабарництві при здачі іспитів.

Тому ректорів ВНЗ також не оминуло антикорупційне нововведення - обов'язкове заповнення е-декларації.

INSIDER вирішив з’ясувати, як живуть і які статки мають багаторічні і новообрані очільники топ-вишів України.

Згідно з консолідованим рейтингом українських вишів, до першої сімки входять з першого по сьоме місце відповідно - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Харківський національний університет імені Каразіна, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут", Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Львівський національний університет імені Івана Франка, Львівська політехніка і Одеський національний університет імені І.І. Мечникова. Усі вони є державними університетами, а значить їхні ректори були зобов’язані подати е-декларацію у другій хвилі - тобто до початку травня.

Аскетичний ректор

 

Відомий фахівець з філософії 75-річний Леонід Губерський працює ректором КНУ імені Шевченка з 2008 року. Загалом же у “шеві” він працює близько 40 років - починав з асистента і дійшов до ректора. На головну посаду університету його призначив президент Віктор Ющенко (спочатку на в.о., а потім його обрали офіційно), але вже за кілька років, у 2011, Губерський висловлював симпатію президенту Віктору Януковичу - був підписантом так званого “лита десятьох”, де інтелігенція підтримала політику тепер вже президента-втікача.

У 2015 році у віці 74 років його переобрали на цю посаду. При цьому, за інформацією активістів студентської антикорупціної ініціативи “ШеваПил”, вибори ректора були досить закритими і з використанням адмінресурсу. За місяць до виборів, до речі, кількох студентів “ШеваПил” відрахували через (офіційно) нездачу сесії. На цьому фоні, ціково подивитися на декларацію Губерського.

У академіка НАН, Героя України і володаря ще з десятка почесних звань Губерського досить скромна декларація. Порівняно з іншими ректорами у списку топ-5, Губерський - найбідніший.

Згідно з документом, у нього з дружиною по одному авто 2005 (“Ауді”) і 2007 (“Лексус”) року випуску відповідно. При цьому, ні цінних паперів, ні корпоративних прав, ні нематеріальних активів у подружжя Губерських немає. З нерухомості - гараж і квартира 190 квадратних метрів у Києві, яка належить дружині.

Сам ректор кращого університету країни за минулий рік заробив майже 900 тисяч гривень. У точну суму 888 878 гривень входить зарплата за основним місцем роботи і за сумісництвом, пенсія, проценти і довічна плата за звання дійсного члена НАНУ.

При цьому, у банку на рахунку ректора “шеви” лежить близько 1,2 мільйон гривень, а у його дружини - трохи більше 150 тисяч гривень.

Це, власне, всі статки науковця з 40-річним стажем, колишнього посла і ректора кращого вишу країни.

Визнаний соціолог

 

70-річний Віль Бакіров працює ректором ХНУ імені Каразіна уже маже 20 років - з 1998 року. Ще до ректорства Бакіров активно займався розвитком української соціологічної школи і став першим деканом першого в Україні соціологічного факультету.

Згідно з декларацією, Бакіров набагато заможніший за Губерського. У харківського ректора у власності дві земельні ділянки на Харківщині, великий житловий будинок, придбаний три роки тому за понад 2 мільйони гривень, літня кухня і квартира в Харкові.

Бакіров також задекларував бібліотеку та 22 картини.

За минулий рік він заробив приблизно 650 тисяч гривень, а його дружина майже 640 тисяч (більшість - від відчуження нерухомого майна). Є і рахунки в банках: у самого ректора 53 тисячі гривень і майже 6 тисяч доларів на рахунку в банку; у дружини - 3 тисячі на рахунку в банку.

Інша справа з готівковими коштами: так, у дружини ректора кешем лежить понад 400 тисяч гривень, а от у самого Бакірова - 12,5 тисяч гривень.

Ректор на мільйон

 

67-річний Михайло Згуровський, нині ректор Київської політехніки, а в минулому третій міністр освіти незалежної України, - офіційний мільйонер. Цікаво, що цей факт давно не є секретом. Ще в часи президентства Ющенка Згуровський у своїй декларації, будучи кандидатом в новий уряд, подавав інформацію про мільйонні доходи. При цьому, він очолює КПІ з 1992 році, має ряд нагород, є академіком НАН.

Довгий час завдяки міністру освіти Дмитру Табачнику Згуровський заробляв на студентських дипломах, його фірма займалася їх другком і за підрахунками деяких ЗМІ отримувала 24 грн прибутку з 34, які йшли на виготовлення документа.

Згідно з його декларацією за минулий рік, він володіє чималим будинком і земельною ділянкою на Київщині, а його дружина, громадянка США, будинком в Америці.

Ректор КПІ їздить на Range Rover 2013 року випуску, який придбав у тому ж році за майже 900 тисяч гривень. Також Згуровський вказав, що має понад 50 винаходів, частка власності в яких у нього становить 20%.

При цьому, офіційно за минулий рік Згуровський заробив 1,7 мільйон гривень. А його дружина - майже мільйон від здачі в оренду нерухомості в США.

Окрім щомісячних доходів, у Згуровського в банку лежить майже 700 тисяч гривень і 1,5 тисячі доларів. Водночас, у нього на двох з дружиною 52 тисячі доларів готівкою.

Новий ректор

 

На відміну від більшості у сьому списку, 65-річний Євген Сокол став ректором Харківської політехніки тільки в 2015 році.

У нього у власності квартира, чималий житловий будинок на Харківщині, дві земельні ділянки і гараж. Ще по одній квартирі в Харкові є у його дружини та сина.

Що ж до заробленого, то за минулий рік ректор Харківського технічого університету заробив майже півмільйона гривень, а його дружина - близько 140 тисяч.

На рахунку в банку у Сокола лежить понад 4,5 тисячі доларів.

Важливо згадати, що минулого року ректор вишу придбав нову Toyota Сamry за майже мільйон гривень. При цьому, у власності є KIA (2005 року випуску). Син науковця також їхдить відразу на двох автах - на KIA (2013) і Honda (2015).

Ще один філософ

 

Ректор Львівського університету імені Франка 64-річний Володимир Мельник займає свою посаду також вже три роки (з 2014 року). До цього він більше 10 років очолював філософський факультет цього ж навчального закладу.

Родина Мельника володіє трьома квартирами у Львові і одним житловим будинком в області. Водночас ректор їздить на Mitsubishi 2008 року випуску, інших авто у родини не вказано.

При цьому,  річного доходу у Мельника найменше серед усіх ректорів у цьому списку - 360 тисяч гривень. Дружина заробила понад 110 тисяч гривень. Цікаво, що заощадження у родині Мельника зберігають лише у готівці. Так у ректора львівського вишу 150 тисяч гривень, а у його дружини 100 тисяч гривень кешу.

Ще один львівський

 

Далі у списку - Національний університет "Львівська політехніка". Він уже не перший рік займає наступну сходинку за університетом Франка. При цьому його ректор -  71 річний Юрій Бобало - заробляє приблизно вдвічі більше свого галицького колеги. Щоправда, на посту ректора він уже 10 років.

Зарплата, пенсія і проценти від вкладу за минулий рік в сумі становили понад 750 тисяч гривень. У його дружини (пенсія і проценти) - понад 130 тисяч гривень.

Також у родини Бобалів чимало заощаджень. В основному вони належать дружині ректора. У неї понад 50 тисяч доларів на рахунку у польському банку і майже 1 мільйон гривень в сумі на рахунках в чотирьох українських фінустановах. Також в Україні відкриті вклади у євро - приблизно 30 тисяч євро в сумі на рахунках у трьох банках. Сам ректор політехніки не дуже відстає. Вклади у нього лише гривневі і у сумі в чотирьох українських банках у нього 1,138 мільйон гривень.

З транспорту у родини одна Toyota 2006 року випуску. З нерухомості - квартира і гараж, придбані ще в середині 90-х. Приблизно у той же період також було придбано і дві земель ділянки на Львівщині, проте будівництво на одній із них, судячи з декларації, триває і досі.

Одеський професор

 

У 62-річного Ігоря Коваля, ректора Одеського національного унверситету імені Мечникова, багата біографія і цікава декларація.

Коваль став ректором вказаного вишу 10 років тому. При цьому, працював у ньому - ще з 1978 року.

В офіційній біографії на сайті ОНУ про очільника установи сказано небагато. Серед іншого, написано, що Ігор Коваль є політичним оглядачем одеських та всеукраїнських ЗМІ, а також захоплюється читанням “політичних романів, полюбляє слухати танго, російську класичну музику: Чайковського та Свиридова”.

Проте у відритих джерелах можна знайти й інші факти. Так, з 1998 по 2004 рік Коваль був близьким до політики - працював радником одеського губернатора Сергія Гриневецького. Останній тоді був у “Народній партії” Володимира Литвина, а після Помаранчевої революції покинув свій пост і пішов працювати головою облради.

При цьому, згідно з декларацією, за минулий рік Коваль заробив майже 450 тисяч гривень (дві зарплати і пенсія), а його дружина - близько 40 тисяч. Окрім щомісячних доходів готівкою у Коваля лежить 5 тисяч доларів і 70 тисяч гривень.

При цьому, автомобіль - Audi Q5 - був куплений у 2012 році. Тоді ж дружина ректора Наталія Коваль придбала невелику квартиру в Одесі.

Цікаво також, що сам Коваль у 2004 році купив квартиру в Одесі площею понад 200 квадратних метрів, а у 2003 і 2006 нерухомість купувала його донька - квартири площею приблизно по 80 квадратів. В одній з них ректору ОНУ належить 5%.

Також, дружина очільника одеського вишу в минулому році придбала земельну ділянку площею 599 квадратних метрів за 1,5 тисячі гривень.

 

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 13:02
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus