На Рівненщині незаконний видобуток бурштину став постійним заробітком не лише для місцевих жителів, а й для мешканців інших міст та сіл України, а також для іноземців.
В шістьох районах Рівненської області нелегальні старателі зруйнували гектари землі, лісу, але тих, хто чи не щодня отримує місячну заробітну плату мало це хвилює або й не хвилює взагалі.
Доїхати в найвіддаленіші райони Рівненщини міжміським транспортом складно, а ще складніше потрапити в місця, де відбувається бурштиновидобуток. Краще їхати власним транспортом і в денну пору, бо вночі небезпечно зустрітися з бурштинокопачами, які будуть не дуже охочі бачити чужих і зазвичай про такий приїзд вже знають заздалегідь.
Бурштин для народу і погрози про Донбас
Незаконний видобуток бурштину відбувається на територіях сіл Володимирецького, Дубровицького, Сарненського, Березнівського, Рокитнівського та Зарічненського районів Рівненщини.
Створені нелегальними старателями блокпости з українськими прапорами, зброя на руках, гасла в стилі "Бурштин народу, бо буде другий Донбас" останнім часом звучать дуже часто.
"В нас люди працюють 20 років. Спочатку ціни були взагалі малі. Поступово, коли на зовнішньому ринку бурштин став затребуваним, тоді це перетворилося на масову діяльність. Мало хто сьогодні цим не займається. Я взагалі то проти, бо тепер навіть в ліс по гриби неможливо піти. І ліс повністю зруйнований. А тут, пам’ятаю, ще колись олені були. Це ж Дукачівський заповідник. Вже перемито, перерито". – розповідає житель міста Дубровиця Олег і вказує на ліс поблизу міста.
![]() |
місто Дубровиця |
Сьогодні, за його словами, час від часу приїздить Нацгвардія і старателів розганяє, тому в лісах вже так масово, як ще рік тому, їх не побачиш.
Не так давно, масово видобували сонячне каміння біля центральної траси на Стольн (Білорусія). Прямо копали при дорозі, недалеко від Дубровиці.
Було дуже багато машин. Наразі копачів там немає. Однак в лісі поблизу добре чутно гудіння помп, що голосно перегукується із співом птахів. Вузькою, але асфальтованою дорогою можна пройти на територію Дубровицького лісництва і побачити зруйновані ділянки лісу, водойми, а також різноманітні написи, як от наприклад "Продаю бури" або "Здаю в оренду ескаватор".
![]() |
перериті ліси |
"Багато зі старателів часто міняють машини. Влаштовують між собою розбірки. Особливо, коли понапиваються, біля бару в нас в Дубровиці", - ділиться інформацією Олег.
Позитивною тенденцією крайніх років місцеві вважають повернення молоді в Дубровицю, а також в села поблизу.
Мовляв, якщо раніше більшість людей працювало у Києві чи за кордоном, то тепер працюють тут нелегально у бурштиновому бізнесі. Але людей, які вкладають зароблені гроші з користю, будують будинки, за словами співрозмовника, 3-5%. Для багатьох бурштиновий нелегальний бізнес – це зароблені великі гроші для розваг. А там, де великі нелегальні гроші, і наркоманія, алкоголізм, складна кримінальна неконтрольована ситуація.
"В нас бурштинщики заробляють дуже багато. Але чи легкі це гроші? Стояти по пояс у воді весь день і шукати той янтар – нелегко. Я б на таке не пішов", - дивується Олег. Хоч не приховує, що все ж пропозиції працювати в такому бізнесі були.
![]() |
Фото з групи у вк "Клондайк" |
Про те, як боротися з "бурштиновою бідою", чоловік говорить:
"Тут навіть якби місцева влада хотіла навести лад, то це неможливо. Всі процеси зав’язані в Києві. І всі мають свій інтерес. Швидше б викопали той весь бурштин і спокійніше жили б".
Зважаючи на те, що влітку 2016 року генеральний прокурор України Юрій Луценко оголосив активну боротьбу з незаконним видобутком сонячного каміння, про нові затримання очільників "бурштинової банди" більше не чути.
Нагадаю, що в рамках спецоперації "Бурштин" на території Рівненщини було затримано заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика. Всього в рамках кримінального провадження під час спецоперації "Бурштин" заарештували шістьох організаторів і керівників "бурштинової мафії". Було проведено більше 100 обшуків в працівників поліції, голів РДА та інших посадовців, яких підозрювали в причетності до нелегального бурштинового бізнесу.
В березні 2016 року Андрію Боровику продовжили термін перебування під вартою. Йому інкримінують організацію злочинного угруповання з незаконного видобутку бурштину.
Як повідомляє сайт "Наші гроші", сьогодні із шести обвинувачених троє уже на волі.
І незважаючи на такі резонансні затримання ще рік тому, сьогодні масовий незаконний промисел продовжується.
![]() |
Рівненська журналістка Інна Білецька, яка досліджує тему незаконного бурштиновидобутку кілька років поспіль, розповідає, що сьогодні проблема є дуже складною:
"Вже більше 10 років на території Рівненщини відбувається незаконний бурштиновидобуток. Ситуацію сьогодні я би назвала надзвичайно складною. Та не лише на Рівненщині, але й в сусідній Житомирській області. Після вимушеної (через зимові морози) перерви старателі традиційно намагаються надолужити згаяне навесні. Виникають постійні сутички із силами оперштабу.. (ред., - оперативний штаб утворений для протидії незаконному бурштиновидобутку). Для правоохоронців забрати мотопомпу і не бути заблокованими - це уже перемога. Блокуючи правоохоронців, які намагаються припинити нелегальний видобуток, селяни вдаються до шантажу, погроз, повалення лісу. Лише нещодавно спалили будиночок лісової охорони в Дубровицькому районі і зруйнували міст у Володимирецькому районі".
![]() |
За словами журналістки, люди знають, що правоохоронці з оперштабу мають наказ не загострювати конфлікти і не застосовувати силу і користуються цим, переходячи всі можливі межі непокори.
"Говорити про якусь там бурштинову республіку не доводиться. Я навіть не хочу про це згадувати. Викрики про ДНР і ЛНР - це лише засоби шантажу і сьогодні такі заяви, в умовах війни на Сході неприпустимі. Мотивація у людей проста. Це гроші. Бурштин - це надто прибутковий бізнес для тисяч людей. Істарателів, скупників, переробників, контрабандистів, деяких правоохоронців, кримінальних угруповань, представників влади на місцях і столиці. І відповідно заробляють на ньому виробники та продавці автівок, будматеріалів, забудовники і так далі, за рахунок тих людей, нелегальних старателів, які мають гроші і витрачають їх", - стверджує журналістка.
Ви боретесь, а ми копаємо
З незаконним промислом борються правоохоронці з п’яти областей України.
Тим часом в ГУНП Рівненської області повідомляють, що з початку 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 76 кримінальних правопорушень за ст. 240 КК України (тобто порушення правил охорони надр, що караються штрафом у розмірі до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років), пов’язаних з незаконним видобутком бурштину. 20 особам повідомлено про підозру, а до суду направлено 11 кримінальних проваджень.
Цікаво, що 30 проваджень закрито на підставі п.2. ст..284 КПК України у зв’язку зі встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення. Йдеться про масові затримання нелегальних старателів, коли на певний час їх затримували, а потім відпускали.
З початку березня на території області працює оперативний штаб з протидії незаконному бурштиновидобутку. Він розташований в місті Сарни, на базі місцевого відділу поліції.
До слова, наприкінці березня, поблизу села Федорівка Сарненського району бурштинокопачі перекривали міжнародну трасу, вимагаючи звільнення затриманого за незаконну діяльність жителя смт. Клесів, а також дозволу безперешкодно видобувати сонячне каміння місцевим мешканцям.
Як розповідає на правах анонімності один із бурштинокопачів, співрозмовник ІNSIDER, головна мета таких дій була не стільки пов’язана з тим, аби людям дозволити видобувати бурштин:
"Це було організовано для відвернення уваги від тих подій, що відбувалися тоді в лісах. Якраз на період тих протестів масово працювали помпи в лісі. Робота йшла, поки люди перекривали трасу." - каже чоловік.
![]() |
Сьогодні до роботи в складі оперштабу залучено понад двісті працівників Національної поліції України та військовослужбовців Національної гвардії (зокрема, йдеться про ГУНП в Закарпатській, Миколаївській, Полтавській, Черкаській, Хмельницькій областях, а також Управління патрульної поліції м. Рівне, Чернівці, Хмельницький, Тернопіль, військові частини 4114 та 1241 Нацгвардії України).
За період роботи було вилучено 60 мотопомп, 16 одиниць транспорту, 774 кг 510 г бурштину.
І поки дестабілізуюча ситуація на Рівненщині та сусідній Житомирщині пов’язана з незаконним бурштиновим бізнесом, породжує нові соціальні, економічні, екологічні проблеми, хтось продовжує на цьому заробляти мільйони.
Продають сонячне каміння успішно через інтернет. Наприклад, Ігор Глумов з Києва пропонує бурштин у великій кількості. Навіть заявляє про тонну.
"Продаем необработанный янтарь (сырец) из Украины. В наличии в большом количестве самые ходовые фракции, а именно: от 2 грамм до 5 грамм - $ 205 долларов за 1 килограмм. от 5 грамм до 10 грамм - $540 долларов за 1 килограмм. от 10 грамм до 20 грамм - $ 1160 долларов за 1 килограмм. от 20 грамм до 50 грамм - $ 1780 долларов за 1 килограмм. от 50 грамм до 100 грамм - $ 1980 долларов за 1 килограмм. от 100 грамм до 200 грамм - $ 2420 долларов за 1 килограмм. Имеем возможность осуществления поставки по каждой фракции до 1 тонны янтаря в месяц." - йдеться в одному із повідомлень на сайті prom.ua.
І таких пропозицій купівлі-продажу бурштину безліч.