Що таке економіка України

Яку картину української економіки малюють 200 найбільших компаній?
13 ноября 201516:30

INSIDER опублікував рейтинг доходів 200 найбільших компаній за 2014 рік. Сукупний дохід двох сотень компаній минулого року становив 1,63 трлн грн. За курсом НБУ це - $71 млрд.

Що таке $71 млрд у світовому масштабі?

Це трохи менше доходу корпорації Apple за один квартал, або трохи більше обсягу річної виручки Google.

Яку картину української економіки малюють 200 найбільших компаній?

Домінування енергетичного сектору з сукупними доходами в 562 млрд грн, з яких половина - державні монопольні компанії. Ще майже 100 млрд грн припадає на активи корпорації ДТЕК Ріната Ахметова.

Тобто в економіці країни, яка майже не виробляє нафтопродуктів (працює один НПЗ із п'яти), а імпортує їх, не розвиває видобуток власного газу, задовольняючи потреби імпортом, енергетичний сектор є основним.

Далі йде гірничо-металургійний сектор. Ми видобуваємо руду та плавимо метал. Багато руди та металу, які йдуть на експорт. Тобто на експорт українські компанії відправляють не продукцію з доданою вартістю, а сировину: залізорудний концентрат і сталеві напівфабрикати.

Конкурувати зі своїм прокатом на світових ринках Україні важко, маючи виробничі потужності, збудовані за часів СРСР. І сконцентрована ця спадщина Радянського Союзу в руках декількох корпорацій на чолі з "Метінвестом" Ріната Ахметова та Вадима Новинського, ArcelorMittal, корпорації ІСД і російської Evraz.

До війни на Донбасі Україна стабільно входила в десятку лідерів із виплавки сталі.

Ще ми велика аграрна країна. Аграрний сектор України забезпечує майже 40% усього експорту. Це єдиний сектор нашої економіки, який залишається привабливим для інвесторів, попри економічну кризу та військовий конфлікт. Сьогодні ми входимо в трійку лідерів з експорту зерна. Посідаємо перше місце у світі з виробництва соняшнику, олії та меду.

Однак, незважаючи на успіхи, наразі АПК України - це виробництво й експорт сировини. Тобто продукції з низькою доданою вартістю.

Україна виробляє багато харчових продуктів. Особливо курятини, яєць і кондитерських виробів. Проте мало експортує.

Крім того, українці багато курять - сукупний дохід українських тютюнових компаній становив у 2014 році 60 млрд грн. Це вдвічі більше, ніж доходи підприємств-виробників добрив. До слова, дохід фармацевтичних виробників і дистриб'юторів ліків перевищив виручку хімічних заводів.

З IT сектору в перелік 200 найбільших компаній потрапили лише три мобільні оператори, два з них із російським капіталом.

З авіації в нашому переліку представлена лише одна авіакомпанія. Одна велика авіакомпанія на країну з населенням понад 40 млн осіб. Це МАУ, яка належить олігарху Ігорю Коломойському.

Йому ж належить єдиний працюючий НПЗ у країні, найбільша мережа АЗС, найбільший банк, усі феросплавні заводи та комбінати, які видобувають для них руду.

Замикають наш рейтинг галузей економіки виробники алкоголю, машинобудівні заводи та шахти. Останні "просіли" через війну на Донбасі, зруйновану інфраструктуру та розірвання торгових зав'язків із Росією, яка була основним ринком збуту продукції машинобудування.

Підсумовуючи, можна сказати, що ми імпортуємо енергоресурси, автомобілі, техніку й одяг. На експорт відправляємо сировину: руду, метал, зерно та жири. Тобто дешевшу продукцію, викопану з землі або на ній вирощену. Ще виробляємо багато їжі, частину експортуємо. Багато палимо цигарок і вживаємо алкоголю. А потім лікуємося.

Матеріали розділу "Голоси" є колонками, тобто відображають винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність і всебічність висвітлення теми, про яку йдеться, та може не збігатися з позицією редакції INSIDER.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 01:26
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus