Андрій Пишний: "Ситуація, в якій перебуває українська фінансова система, – безпрецедентна"

Конспект з виступу Андрія Пишного, голови правління "Ощадбанку" - найбільшої державної фінустанови
4 ноября 201408:00

Державний ощадний банк вирішив поборотися за клієнтів із "Приватбанком" і залучити на свої рахунки гроші, які в період фінансової нестабільності населення масово виносить як депозити з банків.

Основний меседж "Ощадбанку" - держава гарантує повернення 100% вкладів у банку, незалежно від суми.

На сьогодні найбільший держбанк займає друге місце за активами, пропустивши вперед "Приватбанк", що належить дніпропетровському губернаторові Ігорю Коломойському. Відставання "Ощаду" від "Привату" за активами становить трохи більш ніж 90 млрд грн, за депозитами - 58,5 млрд.

Ще одна перевага, яку "Ощадбанк" планує використати для нарощування ваги, – найбільша кількість відділень і ініціатива уряду з переведення зарплатних проектів держслужбовців, включно з правоохоронцями і військовими, в державні банки.

INSIDER побував на презентації інтернет-банкінгу "Ощадбанку" і записав найцікавіші моменти виступу голови правління державної фінустанови Андрія Пишного.

Пишний, якого вважають креатурою прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, був призначений головою правління в березні 2014 року.

- Який ми банк? Усі кажуть: ну, ми обслуговуємо кредити "Нафтогазу". А ви знаєте, що у нас 98 тисяч підприємств, які абсолютно можуть бути класифіковані як малий і середній бізнес?

Ми вже є банком малого та середнього бізнесу. Ми дуже хочемо затягнути всіх вас у цей процес. Як клієнтів із вашими грошима, як клієнтів із вашими комісійними доходами, які ви повинні нам давати. І як тих, кому ми можемо бути корисні з погляду кредитів. "Нам нужно свое национальное достояние".

100% вкладів в "Ощадному банку" гарантуються державою, незалежно від суми вкладу. В інших банківських установах спрацьовує механізм, передбачений через Фонд гарантування вкладів. І є відповідне обмеження - 200 тисяч гривень. Тобто державний бюджет на 100% забезпечує надійність повернення усіх вкладених депозитів у банку, незалежно від строку і суми. Ця норма діє 14-15 років і лише зараз про неї всі згадали.

- Жодне відділення банку на території (АТО), яка сьогодні становить небезпеку для українських громадян – не функціонує. На територію, яку не контролює українська влада, готівку не завозять. Десь працюють відділення в консультаційному режимі. Там не проводять розрахунків, але там є пенсіонери, які не можуть виїхати. Інкасація там не працює, бо це небезпечно.

У такому режимі працює не лише "Ощадбанк", а, наприклад, ще "Агріколь", "Промінвестбанк", ПУМБ. Територія, яку контролюють терористи, для нас не прийнятна з погляду ведення бізнесу. Донецьке обласне управління у повному складі, разом з документами і технікою, було евакуйоване в Маріуполь.

- В "Ощадбанку" є місія взяти ваші гроші, які ви винесли з банківської системи і повернути в економіку. Без цього нам із вами не вижити. Станом на початок року відсоток заповнення депозитних скриньок – 30, а станом на теперішній момент – понад 90%. Чиї це гроші? Наші з вами. Дістаньте їх із тих скриньок, поверніть назад. Ви вірите в свою державу? Не збираєтеся звідси виїжджати? Вперед. Ситуація з Польщею більш ніж показова. 2008 рік: у нас падіння ВВП на 15%, люди забирають гроші з банків.

Що роблять поляки? Закликають населення (нести гроші в банки), внутрішній інвестор підтримує економіку і – плюс 5% росту ВВП, і жодного року без економічного зростання. Це називається - спільний розподіл ризиків. Немає у нас іншої країни, сказали ж: "Гудбай, СРСР". І все.

- Якби ми змушували своїх працівників купувати військові облігації (були такі чутки), то сьогодні рапортували б про те, як ми героїчно виконали план із розміщення. А сьогодні зі 100 млн грн розміщено не більш ніж 70 млн. Це реальна проблема.

Начальники обласних управлінь повинні були популяризувати цей продукт. Я особисто цим займався, зробив дві сотні дзвінків. Навіть не пам'ятаю, скільки облігацій було продано з мого кабінету. Кожен, хто заходив до мене, виходив із пачкою облігацій. Без варіантів. Ми змушуємо співробітників почати щось продавати. Наш персонал - доволі різний. Ці люди не завжди готові продавати, але купувати ніхто не змушує.

- Загальний обсяг рефінансування, який отримав банк від держави в 2014 році - приблизно 15 млрд грн, з урахуванням боргів "Нафтогазу" - 20 млрд грн. Втрати, яких зазнав банк у Криму, були достатньо серйозними. Ті активи, які сьогодні там недоступні і, безумовно, ми будемо формувати резерви під ці збитки, а уряд проводитиме докапіталізацію.

Паралельно з цим ми перебуваємо на стадії надсилання претензій до Росії з приводу завданих нам збитків. Основна сума втрат, які повинні бути компенсовані додатковим капіталом, - це Крим, Донецьк і Луганськ. Аналізували стан кредитного портфеля: по Донецьку - 1,5 млрд грн, по Луганську - 400 млн грн. Втрати по банку не критичні, але відчутні.

- Як я оцінюю ефективність дій керівництва НБУ? Я повністю підтримую політику, яка була реалізована НБУ впродовж дуже складного двомісячного періоду. На курс сьогодні тисне більше не економічний, а психологічний фактор. Заходячи в центральне відділення "Ощадбанку", протягом останніх тижнів спостерігаю одну й ту ж картину - черги.

Чого не було ніколи. Я не розумів: хто ці люди? У центральному відділенні банку в нас є операційні послуги, але зазвичай ними користуються юридичні особи, працівники. Але зараз у касі з обміну валют десятки людей стоять. Служба безпеки, після перегляду записів із відеокамер, доповіла мені про те, що це дуже часто одні й ті самі особи. Ситуація, в якій сьогодні перебувають українська фінансова система і економіка, - безпрецедентна. Тому ті кроки з встановлення адміністративних обмежень це метод проб і помилок.

- Ми б хотіли отримати від МВФ інструкцію, де було б написано: як поводитися, якщо на тебе в 2014 році нападає шоста частина суші? Як поводитися в той час, коли в тебе відбирають частину твоєї території? Немає такої інструкції з експлуатації.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

26.11.2018, 06:11
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus