Кабінет Міністрів прийняв рішення не продовжувати з Дмитром Фірташем договір на оренду Іршанського гірничо-збагачувального і Вільногірського гірничо-металургійного комбінатів.
Як заявив очільник уряду Арсеній Яценюк, "при прибутках мінімально 1 млрд грн на рік держава отримувала 100 млн грн за оренду підприємств".
Обидва комбінати були передані новому державному підприємству, яке очолив колишній менеджер Східного ГЗК. Він відомий тим, що, працюючи на державному комбінаті, через власну компанію постачав на нього обладнання.
Гонитва за відчуженням
В 2004 році президент України Леонід Кучма віддав олігарху Дмитру Фірташу в оренду Іршанський гірничо-збагачувальний (Житомирська область) і Вільногірський гірничо-металургійний комбінати (Дніпропетровська область). Це були єдині в Україні виробники ільменітового концентрату та ключові постачальники сировини для титанових підприємств СНД.
В 2009 році прем’єр Юлія Тимошенко намагалася відібрати комбінати у свого ворога – бізнесмена Дмитра Фірташа. Однак бюрократична помилка Міністерства промислової політики дала привід Фірташу звернутись у суди. З приходом до влади Віктора Януковича олігарх експлуатував підприємства не сплачуючи орендної плати, поки тривав судовий розгляд.
В 2012 році Фонд державного майна підписав мирову з Фірташем і продовжив оренду комбінатів іще на 5 років. Олігарх зобов'язався виплатити всю оренду, але з відстрочкою. Докладніше читайте тут.
Навесні 2014 року Росія окупувала Крим, де розташовані виробничі потужності "Кримського титана" Фірташа, який працював на сировині орендованих комбінатів. Після цього нова влада вирішила не продовжувати договір оренди з "Кримським титаном", який добіг кінця 5 вересня.
Того ж дня Кабінет Міністрів опублікував прийняту в серпні постанову про передачу цих комплексів від Фонду державного майна до Міністерства економічного розвитку та торгівлі. Майнові комплекси комбінатів уряд доручив закріпити за держпідприємством "Об'єднана гірничо-хімічна компанія".
"Комбінати були в так званій оренді минулої влади. При прибутках мінімально 1 млрд грн на рік держава отримувала аж 100 млн грн. Тому ми сьогодні повернули ці комбінати в 100%-ву держвласність. Далі уряд буде приймати рішення - приватизувати "Об’єднану гірничо-хімічну компанію" чи залишити ці комбінати винятково на 100% у держвласності”, – заявив того ж дня прем’єр Арсеній Яценюк на засіданні уряду.
Ільменітовий спадок
Вільногірський та Іршанський комбінати, за даними видання "Ліга", давали приблизно 50% концентрату для "Кримського титана" та "Запорізького титано-магнієвого комбінату". Обидва - підконтрольні компанії OstChem Фірташа.
Решта 50% постачалися іншими підприємствами, що належать Фірташу - Межиріченським гірничо-збагачувальним комбінатом та "Валки-Ільменіт" (розташовані в Іршанську, Житомирська область). Ільменіт постачається також на державний "Сумихімпром", що через керівництво контролюється Фірташем, та на експорт.
Як працюватимуть підприємства Фірташа без відібраних комбінатів, з яких джерел забезпечуватимуть себе ільменітом? На ці питання прес-служба Group DF не надала відповіді.
![]() |
Фото:zircon.net.ua |
Колишній орендатор стверджує, що інвентаризація майна повинна проходити тільки в останній день місяця, в якому закінчується термін оренди. Суд як забезпечувальний захід зупинив дію наказу ФДМ про проведення інвентаризації. Без цього ФДМ не може прийняти майно. Фірташ вирішив не віддавати без бою комбінати. За повідомленням "Інтерфакс-Україна", "Кримський титан" звернувся до Окружного адміністративного суду Києва з проханням визнати незаконним наказ Фонду держмайна №1911 від 4 липня про інвентаризацію майна Іршанського та Вільногірського комбінатів.
Менеджер із "Привату"
Не все зрозуміло і з новим опікуном титанових комбінатів. "Об'єднану гірничо-хімічну компанію" засновано в 2009 році за прем'єрства Тимошенко. Можливо, ще тоді прем’єрка планувала передати комбінати новий структурі.
12 серпня 2014 року Міністерство промислової політики призначило керівником "Об'єднаної гірничо-хімічної компанії" Руслана Журила.
Чим займалася компанія з 2009-го до 2014 року? Журило, з яким вдалося зв’язатися INSIDER, розповів, що цей час вона існувала лише на папері. Більш докладно про свою діяльність новий менеджер обіцяв розповісти "при зустрічі після наради", але згодом на зв'язок так і не вийшов.
![]() |
Фото:zircon.net.ua |
Журило - колишній заступник директора ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" ("СхідГЗК"), що займається видобутком уранової руди та виробництвом сірчаної кислоти в Жовтих водах (Дніпропетровська область).
Журоло відомий також як співзасновник благодійного фонду імені Віктора Замули "Наше місто" (Жовті води) та екс-власник компанії ТОВ "Буд-сервіс".
Водночас на посаді заступника голови державного "СхідГЗК" Журило відзначився тим, що постачав обладнання через власні компанії.
Як повідомляли "Наші гроші" в 2012 році, ТОВ "Буд-сервіс" за чотири роки виграла 671,56 млн грн на тендерах "СхідГЗК". На підрядах держкомбінату збагачувалася і компанія "Торговий дім "ЕКО-Сервіс" Ігоря Ведути. Він також є співзасновником благодійного фонду імені Віктора Замули "Наше місто".
Ці компанії допомагали перемагати одна-одній у тендерах "СхідГЗК". Наприклад, 11 жовтня 2012 року комбінат уклав угоду з "ЕКО-Сервіс" на придбання грудкової сірки на 12 млн грн. Єдиним конкурентом на тендері була "Буд-сервіс".
За інформацією "Ділової столиці", в 2008 році Журило був заступником керуючого санацією компанії "Електрон-Газ", де його керівником був Володимир Горб - директор компанії "Славутич-Капітал", що належить Геннадію Корбану. Зараз Корбан - заступник губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського, власника групи "Приват" та давнього кокурента Дмитра Фірташа в хімічній галузі.
Крім того, видання повідомляє, що Журило очолював "Приладовий завод "Електрон" у Жовтих Водах, коли його засновником була Ольга Гугніна - юрист групи "Приват".