"Укрпошта": від конвертів до депозитів?

Зі своїми 12,5 тисячами відділень (без Криму) "Укрпошта" могла б стати серйозним гравцем банківського ринку
4 августа 201410:20

Ідея створення банку на основі поштового сервісу не належить Михайлу Паньківу, генеральному директорові "Укрпошти", який заявив про такі плани. Але він першим з українських менеджерів може додати до свого резюме пункт - запуск банківських послуг на базі пошти.

Допомагаючи населенню перемістити грошові заощадження з одного поштового продукту - паперових конвертів - в інший, яким можуть стати депозитні рахунки в "Укрпошті", Україні всього лише потрібно пройти дорогою, що її вже пройшли Бразилія, Китай, Німеччина, Франція та Японія.

За даними Всесвітнього поштового союзу - підрозділу ООН, який моніторить розвиток бізнесу марок і бандеролей, близько 1 мільярда людей у 50 країнах світу користуються фінансовими послугами, що їх надають поштові відділення.

Світовий банк в одному зі своїх минулорічних досліджень дійшов висновку, що поштові банки ефективніше залучають у сферу депозитно-кредитної активності тих, хто перебуває далеко за межами фінансового мейнстріму.

Японський поштовий банк - один із найбільших у світі з активами майже у $2 трлн. Його основний фокус - депозити. Кредитування для цього банку зовсім не є пріоритетом і обмежується купівлею державних облігацій Японії та овердрафтовими позиками для клієнтів, чиї банківські рахунки раптово опинилися на нулі в той момент, коли їм потрібні кошти. Крім цього, Японський поштовий банк має величезну мережу банкоматів, які обслуговують міжнародні стандарти банківських карток.

У Бразилії успішними є бізнес-моделі, в межах яких комерційні банки співпрацюють із поштовими відділеннями. У віконці пошти можна замовити потрібний вам банківський продукт - депозит, кредит, розрахункову картку, - який обслуговуватиметься відповідним банком.

В африканському Малаві банки часто орендують квадратні метри в поштових відділеннях.

У зв'язку з падінням традиційних джерел доходу хоче повернутися до надання фінансових послуг і Поштова служба США, яка в 1911-1967 роках активно залучала заощадження пересічних громадян. Відповідно до внутрішнього звіту компанії, такий бізнес дозволив би поштовій службі щорічно отримувати $8,9 млрд додаткового доходу при тому, що загальний операційний дохід компанії у 2013-му фіскальному році сягнув $67 млрд при чистому збитку в $5 млрд.

Акцент фінансових послуг поштового сервісу США, за задумом авторів концепції, має бути зроблено на сільське населення, яке має доступ до пошти, але не має доступу до банків.

Аналогічний фокус могла б використати і "Укрпошта".

Зі своїми 12,5 тисячами відділень (без Криму) вона могла б як мінімум залучити у фінансову систему заощадження численних сільських пенсіонерів, котрі отримують свою пенсію з рук листонош.

Як державний банк, із відповідними гарантіями, "Укрпошта" була би приваблива для всіх, хто максимально уникає ризиків. Тим самим у країні було б створено додатковий фінансовий ресурс, дефіцит якого відчувають як державна, так і приватна сфери.

У найближчого конкурента "Укрпошти" за кількістю відділень - "Ощадбанку" - нараховується 6 тисяч філіалів, а в найбільшого за розміром активів банку країни - "Приватбанку" - всього більш ніж 3,2 тисячі.

Щоправда, велике значення має не тільки кількість, але і якість відділень - на сьогодні в "Укрпошті" продовжують тріскотіти популярні в 1990-ті матричні принтери. Відвойовувати свою частку ринку, який є обмеженим, буде непросто, враховуючи також те, що десь потрібно набрати кваліфікованих працівників для величезного масиву відділень.

- У справі отримання "Укрпоштою" банківської ліцензії все буде залежати від банківських асоціацій та їхніх лоббістських зусиль в уряді. Зрозуміло, банки не хочуть отримати такого габаритного конкурента, - анонімно зізнається працівниця "Укрпошти", яку впіймав на одній з економічних конференцій у Києві.

Із фінансами в "Укрпошті" на цей момент все доволі складно. Гендиректор Паньків 30 травня заявив, що на 1 квітня дефіцит обігових коштів становив 155 млн грн - компанія надто багато послуг надала у борг, а клієнти не поспішають цей борг повертати.

У 2013-му чистий прибуток держкомпанії становив 41,6 млн грн - 3% приріст порівняно з 2012-м. Однак частка "Укрпошти" на ринку внутрішніх поштових відправлень падає, а разом із нею зменшуються і розміри виручки.

Державні менеджери започаткуванням банківського сервісу мають шанс оживити "Укрпошту" і довести, що держава - не настільки поганий розпорядник бізнесових активів, яким вона дотепер була. Для країни, якою керує мільярдер, це принциповий момент.

Разделы :

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 17:35
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus