SWEET 45: що дивитися на фестивалі "Молодість"

Гід фестивалем: 10 кінобезумств "Молодості"
Фото: molodist.com
20 октября 201514:00

Цієї суботи в Києві вже 45-й раз стартує фестиваль "Молодість". І у програмі, попри лайки за мізерний бюджет, таки будуть синефільські новинки й гучні кінохіти.

Зрештою, майже всю кінопрограму можна лаконічно описати "SWEET 45". Надто багато в ній фільмів про відчайдухів і безумні вчинки, на які зважуються кіногерої. Починаючи комівояжерами, які продають мішечки зі сміхом, і закінчуючи свідомими (а для багатьох — відчайдушними) протестами проти родини, забобон і країни.

Недаремно ж Оскар Уайльд казав: "щоб повернути молодість, варто повторити всі її безумства" - дрібні, мовчазні, з розмахом, сором'язливі та підлі.

Інколи здається, що все це можливо переживати тільки в кіно. Інколи хочеться все це переживати тільки в кіно.

Тому INSIDER вибрав десять фільмів "Молодості", які за напруженням відчайдушного не поступаються реальному життю.

P.S. Наразі ще немає розкладу показу стрічок. Незабаром він з'явиться на сайті фестивалю.


 

 

"Шнайдер проти Бакса", Алекс ван Вармердам

спецподія фестивалю

Описати парадоксальний стиль Вармердама можна по-різному. Але найбільш вдале порівняння зазвучало в рецензіях на цей фільм — за енергетикою він мов скажений пітбуль. Окрім усього, "Шнайдер проти Бакса" - до біса смішний фільм. 

Вівторок. Двоє кілерів намагаються прикінчити один одного. Шнайдер хоче впоратися до вечірнього святкування свого дня народження...

Чорний гумор, безумства, здавалося б, найбуденніших людей (до слова, забіякуватого письменника-кілера Бакса грає сам Вармердам), неприхована іронія буржуазії (згадайте його минулорічного "Боргмана", якого теж показували на "Молодості") — ось вам міцний коктейль цього голландського кіно. 


 

 

"Мустанг", Деніз Ґамзе Ерґювен

фестиваль фестивалів

Після прем'єри в Каннах дебют турчанки принагідно порівнювали з Копполівським фільмом "Незайманки-самогубці". За сюжетом і за емоціями. І це лише додає йому глядацької цікавості.

Але історія особиста для режисерки. Це відлуння її спогадів про дитинство, прийняття своєї сексуальності та сімейних забобон турецьких провінцій. А п'ять юних сестер у фільмі просто хочуть жити без абсурдних заборон, не боятися свого норову і юності.


 

 

"Ішканул", Хайро Бустаманте

повнометражний конкурс

Ще одна напрочуд інтимна історія про те, яких відчайдушних зусиль вартує жінці йти проти традицій маленького села майя.

Головні акторки — справжні мати та донька, яких режисер знайшов в одному індійському селі в підніжжі вулкану.

Гватемалець виріс у цих місцях, а тому найперше, що відзначають у фільмі, — невимушеність оповіді та відсутність зомбування екзотикою майя.

Натомість маємо щиру історію дівчини, яка хоче виїхати до модернової Америки. Її (Марію) хочуть видати заміж за сусіда, а вона закохується в юного Пепе...


 

 

"Барани", Гримур Хаконарсон

скандинавська програма

Сюжет так чи інакше нагадує українських "Братів" Вікторії Трофименко: двоє впертих братів-вівчарів сорок років не розмовляють один з одним...

Але це лише на перший погляд так. У фільмі відзначають настільки невловимий перехід від легкої комедії до повноцінної сімейної драми, що природно заворожує усе - від непересічного скандинавського гумору, шуму та вітру і аж до візуальних орнаментів зі скель, светрів і овечих очей.


 

 

"Подія", Сергій Лозниця

спецподія фестивалю

"Подія" - це документальне кіно, змонтоване з хроніки серпневого путчу 1991 року в Ленінграді. Немає жодного закадрового тексту чи інтерв'ю.

На прем'єрі у Венеції фільм вразив критиків схожістю з теперішнім часом і довгими кадрами-панорамами облич (як і у попередній документальній стрічці "Майдан"). Лозниця як монтажер уміє навіть на загальних планах побудувати химерні орнаменти з портретів людей. Люди тут голодні й спраглі на безумства боротьби за своє майбутнє будь-якою ціною.


 

 

"Боб і дерева", Дієго Онгаро

фестиваль фестивалів

Лісоруб Боб любить хіп-хоп, гольф і свою сім'ю. 50-річний Боб Тарасюк — це справжній лісник і головний герой цієї ігрової доку-драми. Йдеться в ній про підводні камені лісництва і особливості життя одинака, який бореться проти паразитів лісу і "паразитів" при владі. Співзвучно з нашими реаліями, правда?

Не зустрів би Дієго Онгаро говіркого Боба, то, по суті, не було б і фільму. Тому за потужну харизму і дісталася цьому дебютові нагорода в Карлових Варах.


 

 

"Здалеку", Лоренцо Вігаса

повнометражний конкурс, програма "Сонячний зайчик"

Терпіння і уваги вимагає дебют венесуельця Лоренца Вігаса. Принаймні, так відгукуються критики про переможця Венеціанського кінофестивалю. А ще називають холодність і хижість режисера — однією з найкращих візитівок нинішнього латиноамериканського кіно.

Зубний протезист Армандо приручає молодого волоцюгу до своєї жорсткої і певною мірою фаталістичної любові. Він за гроші спостерігає за статевими актами молодиків. І таким чином знайомиться з юним бандитом Елдером.

Але шукати у фільмі лише яскраву гей-драму — означає зіпсувати все враження від цієї прискіпливої режисерської експертизи людських стосунків.


 

 

"Діпан", Жак Одріяр

фестиваль фестивалів

Чужі один одному чоловік, жінка й дитина вигадують собі сім'ю, нове прізвище Діпан і тікають до Франції з постреволюційної Шрі-Ланки.

Режисер одразу наштовхує глядача на запитання: а коли ми стаємо своїми одне одному? Це і найболючіше сьогодні питання у світлі питань еміграційних. Не важливо, стосується воно суто нашої країни чи того, що переживає нині світ.

Одріяр просто дуже тонко підмічає цей момент порозуміння між чужими один одному людьми — момент людяності.

А найпотужніша пружина "Діпану" — без сумніву, справжній політичний активіст зі Шрі-Ланки, який і зіграв головну роль.


 

 

"Малюк Кенкен", Брюно Дюмон

спецподія фестивалю

Сюрреалізм, комедія, жодного професійного актора в серіалі та документальна точність ледь не всіх можливих людських дивацтв. Важко не погодитися, що це - дике поєднання для детективу.

З одного боку - розслідуванням убивств (частини трупів знаходять у шлунках корів) займаються поліціянти-незграби, з іншого — банда (у прямому значенні цього слова) дітей під керівництвом Кенкена.

Після прем'єри в Каннах критики сипали лестощами. Мовляв, це вибухонебезпечне поєднання "Справжнього детектива" й "Твін Пікса".


 

 

"Голуб сидів на гілці, роздумуючи про життя", Рой Андерсон

скандинавська програма

Сім років шведський геній-сюрреаліст чи, можливо, -реаліст (кожен може підкреслити своє сприйняття його фільмів) працював над всесвітом "Голуба..."

За сюжетом двоє диваків — торгових агентів "розважальних новинок" (вампірських зубів і мішечків зі сміхом) — подорожують вулицями Гетеборга. І при цьому потрапляють у різні епохи. Приміром, Карл XII на шляху до Полтави заходить в один із барів по випивку.

Це минулорічний фаворит не одного фестивалю і не одного глядацького залу з оваціями. Бо загострює емоційність під час перегляду до піку розпачу та сміху.

Зрештою, це і найчесніше, що сьогодні може бути в кіно, — коли сміх, смерть, брутальність і чуттєвість ідуть поряд. Це виманює з нашого життя на екран щось дуже справжнє. Його не описати словами. Але можна відчути при зустрічі з цим кіно, як при зустрічі з реальною людиною. Коли перед тобою стає страшна/нестрашна краса її безумств.

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

14.11.2018, 02:09
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

  • 31 марта 2020

  Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

   
  • 31 марта 2020

  Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

   
  • 30 марта 2020

  Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

   
  • 30 марта 2020

  Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

   
Система Orphus