Гурт Vivienne Mort вибивався з канви українського андеграунду ще з початку свого існування. Майже всі київські гурти, що набирали оберти наприкінці першого десятиліття двотисячних, зростали приблизно на одній музиці. Radiohead, Muse, Coldplay – друга хвиля бритпопу зачепила весь світ і знайшла своє віддзеркалення у звучанні молодих українських команд.
За час існування гурту неодноразово змінювався його склад, було випущено дебютний міні-альбом "Єсєнтукі LOVE" повноформатний альбом "Театр Pipinó", ще два EP – "Готика" й "Filin".
Vivienne Mort - дивні, магічні, сумні та надихаючі водночас, проте їх ніяк не можна назвати стандартними.
Душа гурту – Дана Заюшкіна, солістка й автор пісень. Знайти час для інтерв'ю дівчині було складно - гурт зупинився в Києві зовсім ненадовго. Щоб зекономити час, Дана запросила на зустріч до себе додому. Бесіда проходила у старому будинку в центрі Києва, під акомпанемент живого концерту Hiatus Kaiyote, що лунав із Даниного ноутбуку.
– Що для тебе Vivienne Mort?
– (замислилась, і відповідає не одразу) Це найскладніше питання, яке мені коли-небудь ставили. "Вів’єн Морт" – це моя особиста місія, без якої неможливо відчути себе на своєму місці. Останнім часом я бачила багато щасливих людей: ветеринар, водій мікроавтобуса, який возив нас у турі, прибиральниця. Як ми розуміємо, що вони щасливі? Поруч із ними нам хочеться бути. Бути якомога довше і говорити про щось. Так-от, я думаю, що вони такі, бо знайшли свою особисту місію, реалізували свої таланти. "Вів’єн Морт" – це те, у що я можу вкласти себе за будь-яких умов. Якою б не була ситуація в країні або в особистому житті, музика завжди мене рятувала.
Офіційною датою заснування Vivienne Mort вважають 2010 рік, хоча перші спроби створити гурт почалися за три роки до того. Дана має музичну освіту – закінчила музичну школу і Київський інститут музики ім. Глієра. Попри всю магічність образу вокалістки та її гурту, до музичних питань Дана ставиться дуже серйозно, з нетиповим для багатьох її колег прагматизмом. Цим пояснюється той факт, що склад гурту змінювався неодноразово.
![]() |
- Коли-небудь ти доходиш до того етапу, коли не можна собі дозволити лише дружити (всередині гурту) і весело проводити час. З гурту пішло багато друзів і хороших людей. Коли ти хочеш записати суперкласну бас-гітару, кого покличеш – Ширхана Агабейлі (відомий харківський музикант, вважається одним із найкращих бас-гітаристів України, – прим.) чи свого друга? Якщо ти цією піснею хочеш щось сказати світові від душі? Я не хочу від душі говорити бідними засобами, - розповідає Дана.
Зараз Vivienne Mort поїхали вже у друге турне театрами України. Тур на підтримку Filin охоплює більш ніж 20 міст. Практика виступів не в барах чи клубах є незвичною для нової української сцени. У театрах зазвичай виступають або фолк-виконавці, або гурти з оркестром. Утім для інді-гурту таке рішення видається сміливим і дивним.
- Ідея виступати в театрах прийшла на побутовому рівні. У барах, ресторанах і кабаках люди звикли їсти. Музиці завжди було важко конкурувати з їжею. Особливо в країні, де багато разів пережили голод. Якщо в закладі є їжа, то так чи інакше тягнешся до неї. Це нормально. Але ми маємо вибір й можемо господарювати на концертному майданчику. І щоб потім не скаржитися, що всі били виделками по тарілках, поки ти відкривала душу, краще тих самих людей перенести з ресторану в театр, де вони поводяться інакше. Люди в нас дуже багаті духовно, просто не треба їх спантеличувати такою кількістю варіантів, - пояснює Дана.
У тих випадках, коли не вдається організувати концерт у театрі, Vivienne Mort виступає в клубах, але просить закривати бар на час концерту. Незважаючи на очевидну збитковість цієї ідеї для організаторів, багато хто йде гурту назустріч.
Можна назвати таку позицію занадто претензійною та навіть спробувати звинуватити гурт у "зірковій" хворобі. Проте під час бесіди з Даною розумієш, що її підхід до концертів – не примха, а необхідна умова для того, щоб гурт налаштував зв’язок зі своєю аудиторією та міг комфортно почуватися на сцені.
Є ще одна деталь - аби не порушувати контакт із залом, перед концертами гурт витрачає багато часу на калібрування софітів, аби зі сцени можна було бачити обличчя глядачів, які за звичайних умов розгледіти доволі важко. Це теж є незвичною дрібницею в рейдері відносно молодого гурту.
Творчість Vivienne Mort різнобарвна, альбоми принципово відрізняються один від одного. Попереднє EP "Готика" більше схоже на театралізовану виставу, з продуманою драматургією, вставками в дусі кабаре, традиційно сильними клавішними партіями та ледве вловимим сюрреалістичним флером. Filin – це мінімалістичний витвір, який повністю базується на фортепіано та вокалі Заюшкіної з періодичним додаванням гітари, що відіграє роль барвника там, де не вистачає насиченості. Filin – це п’ять пісень, які схожі на одну довгу й інтимну розповідь, монолог Дани, в якому вона розкривається перед слухачами.
До Filin увійшли дві абсолютно нові композиції, а також пісні, які були вже давно відомі шанувальникам гурту в різних аранжуваннях. Із першого погляду здається дивним, чому гурт узагалі вирішив записати акустичний міні-альбом, ще й з уже відомими піснями. Проте Дана пояснює все дуже просто.
- Люди знімали звук під час концертів і викладали пісні в інтернет. А потім їх слухали у такій (пауза, – ред.) недоречній якості. Просити кожного, щоб він це видалив, – довго, до того ж, так ти ображатимеш людей. Вони просто хочуть слухати, спонукають тебе пришвидчитися і надати все в студійній якості.
Дана активно відмежовується від будь-яких спроб якось охарактеризувати стиль гурту. Питання внутрішньої свободи та рамок свідомості взагалі стає однією з головних тем нашої бесіди.
- Не те, що не хочу (характеризувати стиль гурту в якихось рамках), я не дуже це вмію. Є музика, яка мені подобається, а в стилях я розбираюся дуже поверхово, чим, звісно, не пишаюся. Наприклад, до "Філіна" спільнота написала тег chamber pop – добре, мені окей. Але ти знаєш, як пишеться моя пісня? Сіла й написала, і не написати не змогла. Чудово розумію, що часи змінюються, музики стає дуже багато. А працівників музики тепер мільйонна армія. Все це тонни інформації. До наступного разу я підготую гарну відповідь, яких музичних напрямів торкаюся. І так мусить зробити кожен, хто хоче, щоб його знайшли і почули.
![]() |
Дана Заюшкіна. Фото надано прес-службою гурту |
У доволі аскетичному білому антуражі Даниної кімнати в очі відразу впадають два предмети: маленька модель електрогітари Fender із написом Vivienne Mort та картина Філіна з приписом "Житомир". Очевидно, обидва предмети – подарунки фанів. Під кінець бесіди знов помічаю Філіна і задаю останнє запитання:
- Що таке Філін?
- Філін – це ти справжній. Це твій найкращий друг. Це тонка тендітна субстанція, якій у своїй біганині та намаганнях відповідати запитам соціуму приділяєш мало уваги. А Філін її потребує. Люди багато турбуються про фізичний стан і розум: поглинають правильну інформацію, ходять у спортзал. Це не є погано, але якщо ти концентруєшся на двох із трьох, Філін починає хворіти й у нього випадає пір’я. Про нього, про душу треба піклуватися. Це і є вихід із системи.
Під кінець у двері подзвонили – підвезли нові футболки з брендінгом гурту, що продаватимуться на концертах. Через декілька днів Vivienne Mort продовжили тур та опублікували Filin.
З Даниної квартири я вийшов дещо збентеженим. Інтерв’ю справило велике враження. Vivienne Mort – гурт, що живе у власному світі та за власними правилами. Вже зараз у них є велика база шанувальників, а на концертах – повні зали. Дана продовжує "перевищувати свої повноваження" і виступати психологом і другом для людей, які відвідують її концерти. І не втомлюється нагадувати собі та слухачам не забувати про свого Філіна.
Читати інші тексти рубрики:
МУЗЫКА.UA: Киевское трио Panivalkova. Дамы вперед
МУЗЫКА.UA: "Вагоновожатые". Электронная музыка с глубоким смыслом
МУЗЫКА.UA: Bahroma. В поисках "той самой" песни
МУЗЫКА.UA: O.Torvald. Панк проб и ошибок
МУЗЫКА.UA: Epolets. Украинский альт-рок с одесским колоритом
МУЗЫКА.UA: 5 Vymir. Народження українського інді-року
МУЗЫКА.UA: Secret Avenue. Космополитичный инди-поп с "налетом" восьмидесятых
МУЗЫКА.UA: Харьковский инди как он есть. Группа deliKate изнутри
МУЗЫКА.UA: "С вами была группа SINOPTIK. Донецк. Украина"
МУЗЫКА.UA: В лучших традициях рок-н-ролла. Киевская группа Love’N’Joy
МУЗИКА.UA. Луцький гурт "Фіолет": Хибне бажання подобатися всім – це вада нашого мозку
МУЗЫКА.UA: Atomic Simao. Психоделический аcid jazz из киевского андерграунда
МУЗЫКА.UA: Как украинская группа Brunettes Shoot Blondes стала мировой сенсацией