Свято наближається: найкращі серіали сезону осінь-зима

Багато криміналу, фантастика та експеримент Содерберга
22 декабря 201720:42

Новорічні свята – час, призначений не лише для активного святкування: можна-бо й відпочити. І зробити це разом із серіалами далеко не найгірший спосіб, якраз навпаки. Сьогоднішня добірка – зовсім не сезонні підсумки і точно не звіт за рік. Мова радше піде про серіали, за переглядом яких можна провести кілька вечорів під час скорих канікул, насолоджуючись історіями, якими цей сезон гарантовано запам’ятається. Адже оригінальність та свіжість – критерії, що об’єднують більшість серіалів, які ми готові порадити. З одного боку, тут є те, що протягом осені мало прекрасну пресу різного ступеня захопленості, з іншого – анонсуємо кіно-продукт, на який нервово чекають з тижня на тиждень.

Серіальних вам свят.

 

Орвілл (The Orville) 10 вересня

 

Серіал, певно, не для всіх, але недооцінювати його не варто: з одного боку, зроблена з великою любов’ю до першоджерела пародія на "Зоряний шлях", та можна дивитися і тим, хто геть не в темі. Хороша картинка, міцна команда (серед режисерів Джон Фавро і Бреннон Брага, який мав стосунок до франшизи Star Trek), багатокомпонентна закручена історія. Є незугарний герой (людина-оркестр Сет МакФарлейн), різношерста команда (один із членів відкладає яйця); в наявності адюльтер із інопланетянином і класична дилема (не)втручання в життя відсталої цивілізації. Та головне – це справді смішно. 

 

Американський вандал (American Vandal) 15 вересня

 

Зухвалий проект Netflix: пародія водночас і  на документалістику, і на страшенно модний до сьогодні формат mockumentary. Фокус у тому, що з чималим бюджетом та кам’яним обличчям Тоні Ясенда і компанія розказують нам мало на що схожу у своїй химерності історію: біля школи хтось намалював на 27-ми машинах велетенські члени. Підозра падає на відморозка-пранкера Ділана, але швидко стає зрозуміло: все якось складніше. Іронія, цинізм, вивертання жанрових кліше і несподівано добра інтрига: на початку здається, що "Вандал" цілить в "Американський пиріг", однак дрейфує він у бік "Догми".

 

Електричні сни Філіпа Діка (Philip K. Dick's Electric Dreams) 17 вересня

 

Дік – автор легендарний, це його роман "Чи мріють андроїди про електричних овець?" ліг в основу тепер уже франшизи "Той, що біжить по лезу". Тобто 2017-й видався для дікоманів вдалим: серіал "Електричні сни" – також перемога. Бо кожному тут своє: фанатам шукати відмінностей між класичними оповіданнями й екранізацією, всім іншим – стежити за прекрасними історіями, зсередини яких ставляться достоту невирішувані питання. Чи можна відповідати насиллям на насилля, на які компроміси з совістю можна піти перед лицем смерті; Мур набив руку на "Зоряному шляху", проте і Дік йому підкорився.  

 

Вона ж Ґрейс (Alias Grace) 25 вересня

 

Ще один серіал за книгою Етвуд, і знову про нелегку долю служниці. Бюджету "The Handmaid's Tale" тут нема, але є вікторіанська Канада, Кроненберг у епізодичній ролі та філігранно розказана історія про злочин і нездоровий суспільний клімат, який підштовхує до вбивства тих, у кого відібрано право голосу. Alias Grace (у головній ролі прекрасна у своїй тихій затятості Сара Гедон) по суті є книгою-двійником "Розповіді служниці": теж жіночий бунт і хворий час, правда, смислові акценти розставлені в інший спосіб, суть залягає глибше: навіть психоаналітик довго не може зібрати все до купи. 

 

Вавилон Берлін (Babylon Berlin) 13 жовтня

 

Один із найяскравіших – і заразом найкращих – серіалів року, зроблений за рекордні для німецького телебачення гроші. Абсолютний тріумф атмосфери над історією: певна кількість кримінальних колізій присутня, та важить інше. Німеччина за крок до прірви (перші два сезони, або 16 серій – це 1929 рік), комісар-наркоман із фронтів Першої світової, притони і кабаре, троцькісти і реваншисти, корупціонери й ідеалісти (цих дуже мало): усі межово невротичні, всі святкують "присмерк Європи" (тобто можна все), по-своєму накликаючи скору чуму. Ідеальний кастинг, а серед творців – Том Тиквер.    

 

Забуті Богом (Goodless) 22 листопада

 

Поки серіальний світ готується до "Мозаїки", Содерберг вирішив спродюсувати Godless: украй вдалу спробу освіжити наріжний для американської культури жанр вестерну. Завдання складне: у цьому десятилітті вже був "Дедвуд" та "Хетфілди і Маккої"; була і брутальність, і поглиблений психологізм.  У "Забутих богом" зайшли з іншого боку – розвернули все тематично, не забувши про іронію. Є місто жінок, хоча героїня Мішель Докері вирізняється і тут – у неї дитина від індіанця. Є шериф, але він сліпне; є злодій, але він надто багато розмірковує. Чужі серед своїх. Красиво, розумно, компактно.

 

Темрява (Dark) 1 грудня

 

Ще один німецький серіал, цього разу – містико-фантастичний. Знову ексклюзивна атмосфера, але є і детективна складова: в місті з атомною електростанцією зникають діти, і так не вперше. З "флешбеків" стане зрозуміло: суспільство хворе, воно давно забуло про мораль, повниться бридкими секретами і лише на позір порядними сім’ями; тобто розплата невідворотна. Плутана оповідь, кілька сюжетних ліній, саспенс, що перехлюпується через екран. Якщо змішати "Воно", "Таємниці Сільвергейда" і – ну, звісно – Stranger Things, то можна уявити, що зробив Баран бо Одар, стрибнувши вище голови.

 

Полин (Wormwood) 15 грудня

 

В основі серіалу – реальні події: у 1953 році, за дивних обставин, помирає Френк Олсон – бактеріолог і науковець, що співпрацював із ЦРУ. Холодна війна, тестування ЛСД, намагання контролювати свідомість, виходячи за її межі. Та не менш важливим за моторошно-прагматичну конспірологію (кому була потрібна смерть вченого?) є форма подачі: за кермом проекту – Еррол Морріс, крутий документаліст, а перед глядачем саме документально-художня драма. За перший компонент відповідає реальний син Олсона, який у наш час виводить спецслужби на чисту воду, за другий – фактурний Пітер Сарсгаард.    

 

Американська історія злочинів (American Crime Story) 17 cічня

 

 

 Другий сезон серіалу-антології: в першому, розказуючи про О. Джея Сімпсона, режисер Раян Мерфі показав одну із найміцніших судових драм десятиліття. Тепер він узявся за не менш легендарну постать – Джанні Версаче, точніше – за вбивство модельєра у 97-му році серійним убивцею. Здається, центральною лінією буде не так пишне життя дизайнера, як історія маніяка та численні помилки і фатальне недбальство поліції. Кастинг дивує і зовнішньою подібністю акторів (Версаче – Едгар Рамірес), і певною ексцентрикою: Донателлу грає Пенелопа Крус, а партнера Джанні – несподівано – Рікі Мартін.     

Алієніст (The Alienist) 22 січня 2018

 

"Вавилон Берлін" на американський лад і з трилерною інтригою: наприкінці 19 століття в Нью-Йорку вбивають хлопчиків, підозрюваних нема, хоча ними є всі; довкола борделі, психлікарні, та ж таки корупція. За справу береться алієніст (психіатр-криміналіст), а допомагати йому має помічниця комісара і газетний художник; уже цікаво. Проте очікувати на серіал можна з багатьох причин: по-перше, кастинг (Дакота Феннінг і Люк Еванс); по-друге, фігура продюсера, і це Кері-True detective-Фукунаґа. А по-третє, добре знайома атмосфера fin de siècle, час, коли скрізь тріумфує підсвідоме.

 

Мозаїка (Mosaic) 22 cічня 2018

 

В теорії проект Содерберга – революційний інтерактивний серіал, чия суть: ми самі можемо постійно вибирати, за якою сюжетною лінією стежити та на якому героєві акцентуватися. Від цього і залежить відповідь на питання "Хто вбив Олівію?", дитячу письменницю, яку грає Шерон Стоун. Однак є момент: дивитися "Мозаїку" подібним чином, з купою додаткових матеріалів і в ролі співавтора, можна лише через мобільний додаток; він доступний із листопада, та шаленого ажіотажу поки нема. А от у січні HBO покаже "традиційну" шестисерійну історію. Як би там не було – треба дивитися. Майбутнє вже тут.

 

Небезпечні мандри (Watership Down) грудень/січень

 

Роман Річарда Адамса "Небезпечні мандри" вийшов далекого вже 1972-го: йдеться там про колонію диких кролів, які майже як люди, бо розмовляють і фантазують, навіть традиції мають. Нині він входить буквально у всі списки "най-най" книжок. Пізніше була конгеніальна анімація Мартіна Розена і посередній дитячий серіал. Настав час спробувати втретє розповісти історію на екрані: колаборація Netfliх і BBC, в проекті задіяні Джеймс Мак-Евой і Бен Кінґслі, має бути чотири серії. Інше – таємниця. До речі, саме у 2017-му видали повний український переклад роману. Можна встигнути прочитати.   

Разделы :
Если вы заметили ошибку на этой странице, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl + Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 21:15
Добавить

ГЛАВНАЯ ПОЛОСА

    • 31 марта 2020

    Land Rover, Lexus и элитные часы: что задекларировал новый глава Минздрава

     
    • 31 марта 2020

    Авто за миллион гривен и наличные: что задекларировал новый заместитель Венедиктовой

     
    • 30 марта 2020

    Рада поддержала "антиколомойський" законопроект

     
    • 30 марта 2020

    Рада со второй попытки избрала руководителей Минздрава и Минстерства финансов

     
Система Orphus