Зеленського обрано законно, у нього попереду великі виклики. Заява представників євроінституцій

Україна насправді опинилась у ситуації, в якій знаходяться деякі європейські країни
23 квітня 201908:58

У понеділок, 22 квітня, у Києві  керівники делегацій Європарламенту, парламентської асамблеї Ради Європи, спостережної місії ОБСЄ, парламентської асамблеї ОБСЄ та офісу демократичних інституцій та прав людини оприлюднили попередні звіти про голосування у другому турі.

Ключові меседжі: вибори відбулись законно, прозоро та легітимно; європейські партнери готові допомагати новообраному президенту у розвитку реформ та досягненні миру; вони також вітають те, як чинний президент визнав результати виборів та привітав свого опонента.

Джордж Церетелі, спеціальний координатор короткотермінової спостережної місії ОБСЄ:

Вибори були змагальні, а голосування відбулось з дотриманням поваги до фундментальних свобод. Упорядкована передача влади сприятиме зміцненню демократичних інституцій в Україні.

Незважаючи на процедурні виклики та лімітовані часові рамки, кампанія була добре організована. Ми оцінюємо вибори позитивно. ЦВК виконала всі свої задачі з дотриманням законних строків.

Вибори пройшли в умовах продовження конфлікту на сході країни та анексії Криму. Через це голосування не могло бути організоване на півострові і в деяких районах Луганської та Донецької областей.

Проте вибори були мирними, виборча явка у 62% оцінена нами як висока. Виборчий процес був прозорий та відбувався з дотриманням законних процедур.

Проте ми зафіксували масивну негативну кампанія з обох сторін між обома турами, яка призвела до зростання напруги у суспільстві. Приватні телеканали провадили незбалансоване та упереджене висвітлення щодо кандидатів. Суспільний мовник розділив час у прайм-тайм новинах еквівалентно між двома кандидатами. Зеленський переважно уникав участі у програмах, які стосувались виборчої кампанії. Знову були помічені певні проблеми з дотриманням таємності голосування.

Мої персональні висновки: Це були змагальні вибори, які принесли нові зміни. Демократична і впорядкована передача влади, свідками якої ми стали вчора,  - це величезне досягнення українського народу. Я також хотів би висловити захоплення тим, як чинний президент прийняв результати.

Cпеціальний координатор короткотермінової спостережної місії ОБСЄ Джордж Церетелі. Фото: OSCE

Анджела Сміт, голова делегації Парламентської асамблеї Ради Європи:

Наші спостерігачі звітують про те, що вибори пройшли гладко і були добре організовані. Наші висновки співпадають з висновками організацій-партнерів. Виборці зробили свій вибір без перепон.

Ми вітаємо прагнення українського народу до змін через демократичний процес.

Я би хотіла звернути увагу на проблему голосування внутрішніх переселенців, виборців закордоном та виборців з інвалідністю. Від них вимагалось заново проходити процедуру реєстрації перед другим туром. Це надлишкові адміністративні вимоги, особливо враховуючи кількість осіб, які повинні були через них проходити.

Голова делегації Парламентської асамблеї Ради Європи Анджела Сміт. Фото: OSCE

Доріс Бернетт, голова делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ:

Ми всі усвідомлюємо важливість цих виборів для майбутнього України і її народу.

Незважаючи на те, що ми остерігались силових інцидентів у день виборів,  - навпаки, все пройшло добре організовано та без жодних хвилюючих подій.

Звичайно, ми знайшли низку проблем, які потрібно вирішувати. Особливо враховуючи те, що скоро (і можливо навіть скоріше) відбудуться парламентські вибори.

Спостерігачі стикнулись також зі специфікою національного законодавства та обставинами, які повинні так чи інакше бути вирішеними. Попереду багато реальної роботи. Країна чекає багато реформ, і не тільки тих, які ми рекомендували раніше. Країна потребує миру та стабільності, якої можна буде досягнути у співпраці міжнародної спільноти з українськими партнерами та сусідами.

Я рада, що вільне волевиявлення стає нормою в Україні, і люди звикають користуватись своїм правом голосу. Ці вибори показують, що демократія у Європі стає більш стабільною. Я вірю, що нова політична динаміка у країні справдить очікування виборців. Тепер країна повинна зосередитись на подальшому економічному розвитку.

Голова делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ Доріс Бернетт. Фото: OSCE

Ребекка Хармс, голова делегації Європарламенту:

Вітаю українців зі справді вільним вибором. Ми також вітаємо заяву, що виголосив Петро Порошенко, якою прийняв демократичний вибір українського народу, незважаючи на досить гарячу кампанію.

Під час другого туру зафіксовано високу явку – 62%. Інші європейські країни хіба мріють про таку. Ніяких силових актів не зафіксовано. І це – не зважаючи на специфічну ситуацію, в якій відбувались теперішні вибори.

Мені дуже шкода, що велика частина українців не змогли проголосувати через те, що Росія незаконно анексувала Крим і через те, що агресія продовжується на сході України.

Вибори відбулись на фоні війни, яка знищує схід України. Її почав Путін і об’єктивно досі дестабілізує Україну.

Наслідки війни потребують великих зусиль від українців для їх подолання. Роз’їдаюча російська пропаганда, спрямована проти України, знов була зафіксована впродовж кампанії. Її ціллю була країна та її лідери, а також їх рішення, які вони будуть приймати у найближчі місяці.  

Я рада, що маю завдання передати повідомлення – Європарламент заохочує та підтримує майбутнього президента у продовження та посиленні реформ, боротьбі з корупцією та бідністю. Ми впевнені, що майбутній президент віддає собі звіт у своїй відповідальності у впровадженні всіх цих реформ. Він може повністю покластись на нашу підтримку. Реформування має відбуватись у тісній співпраці з іншими державними інститутами, особливо Верховною Радою.

Голова делегації Європарламенту Ребекка Хармс. Фото: OSCE

     

***

На питання журналіста про те, чи є небезпека у тому, що якась кількість виборців обрала телевізійного персонажа, Анджела Сміт відповіла:

– Він не єдиний кандидат у демократичному світі, який виглядає більше актором, ніж політиком. Це ставить Україну в ситуацію, в якій зараз знаходиться багато європейських країн. Ми повинні зараз підтримати новообраного президента і адресувати йому ключові меседжі в питанні демократичних цінностей, боротьби з корупцією тощо.

Джордж Церетелі зазначив:

- Зеленський виграв легітимно. Тепер прийшов час, коли він матиме не  роботу телеведучого, а президента, тож ми бажаємо йому успіху в цьому. Ми сподіваємось побачити розвиток безпеки, миру та демократїі в цій країні. Це потужне завдання.

Ребекка Хармс вважає, що  "у цих виборах виборці послали сильний сигнал проти старих політичних гравців; це був вислів недовіри не одному Петру Порошенку". Вона сказала, що хотіла би, аби політики старого зразка почали обдумувати цей сигнал від українців.

"Міжнародна спільнота також маж подумати, що це значить, коли 73% українців обирають людину, про яку у європейський політиків перед виборами було лише одне питання – "а хто такий Зеленський?". Вона також порівняла теперішні вибори президента в Україні з нещодавніми виборами у Італії  та США, маючи, вочевидь на увазі Дональда Трампа та Беппе Грілло.

Хармс також поділилась одним з прогнозів серед її колег, який не справдився: "Зеленський - не радикал і не націоналіст. Багато хто з моїх колег вважав, що Україна піде цим шляхом".

Вона також підтвердила контакт на дипломатичному рівні з командою Зеленського

"Він посилився за останні тижні. Я і мої колеги знаємо кілька людей з команди Зеленського, як-то Айвараса Абромавічуса та Олександра Данилюка. Учасники команди, з якими ми мали зустрічі вчора, запевнили нас в безсумнівній потребі продовжувати кооперацію і були дуже здивовані, що у Європі є сумніви чи захочуть вони продовжувати попередній курс. Я не можу передбачити, що трапиться, але процес реформ потребує підтримки міжнародної спільноти. Окрім того, якщо Зеленський хоче продовжити реформи, він буде дуже потребувати підтримки Верховної ради, йому не потрібно це забувати", - сказала Хармс.

Підписуйтесь на наш новий канал у телеграм: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

23.04.2019, 08:59
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus