Заручники процедур. Як “Сила Людей” висувала Дмитра Гнапа у Президенти

22 січня 201916:33

У неділю зранку до київського готелю “Хрещатик”, де проходив 10-й Всеукраїнський з’їзд політичної партії “Сила Людей”, делегати від регіональних осередків сходились із втомленим виглядом.

Хтось був виснажений довгою дорогою до Києва, а хтось, не під запис говорять партійці, - важкими нічними кулуарними перемовинами щодо рішень з’їзду.

Цього дня на порядку денному молодої партії був історичний для неї вибір - висувати чи ні кандидата в президенти від “Сили Людей”. І незважаючи на те, що партія провела партійні праймеріз і оголосила ім’я переможця, виявилось, що ідею походу в президенти підтримують далеко не всі.

Думки розділилися на три великих групи, - розповідає один з делегатів з’їзду. - Одні - за те, щоб висувати переможця партійного праймеріз, інші, на чолі з головою політради Олександром Солонтаєм, - за те, щоб підтримати Гриценка або кандидата від об’єднаних сил, а треті, що дуже несподівано, - це група відвертих порохоботів”.

Фото: sylalyudey.org

Участь у минулих виборах

“Сила Людей” - з тих політичних рухів, про які розчаровано кажуть: “повинні були прийти до влади після Майдану”. Активісти СЛ, тоді ще громадської організації, одними з перших поставили намети в Києві у 2013 році і були однією з рушійних сил Революції Гідності. І вони таки створили партію, заявивши про себе як про неолігархічний рух ліберального крила, і навіть спробували свої сили на парламентських виборах у жовтні 2014 року, проте набрали всього 0,11% голосів.

Після провальних виборів партія надовго погрузла у внутрішніх проблемах і розбірках. Тим не менше, вже у 2015-му, показала доволі непоганий результат на місцевих виборах. Найнесподіванішим було друге місце СЛ до міської ради проахметівського Маріуполя.

Наразі членами партії є два діючих міських голови - мер Тростянця Сумської області Юрій Бова та мер Чорткова на Тернопільщині - Володимир Шматько. Цікаво, що чимало партійців вважають, що СЛ сильна своїми місцевими осередками. Саме тому їй, мовляв, не варто розпорошувати зусилля на виборах до центральної влади, а зосередитись на місцевих.

У Верховній Раді СЛ все ж таки представлена двома депутатами - це Наталя Веселова та Остап Єднак. Щоправда, вони приєдналися до партії вже у статусі нардепів. До їх обрання СЛ не має стосунку.

“Сила Людей” - з тих політичних рухів, про які кажуть: “повинні були прийти до влади після Майдану”

Перші праймеріз демократів

У 2018 році партія оголосила про проведення відкритого праймеріз, дозволивши брати участь громадським діячам та позапартійним кандидатам незалежно від партійності в СЛ. “Ми зробили це спеціально для кандидатів демократичного табору, забезпечили їм майданчик для того, щоб вони обрали серед себе одного. Ми запрошували всіх, але погодився лише Дмитро Гнап. Він пройшов праймеріз, набрав найбільшу кількість голосів, вступив в партію і отримав її підтримку. Ми зробили для інших кандидатів все, що могли. Вони не захотіли”, - пояснює Олександр Солонтай.

Як висували кандидата

Як голова політради, Солонтай відкриває З’їзд. Зі 110 присутніх - 104 делегати.

По черзі виступають лідери партії - мери, нардепи і члени політради. Делегати уважно вслуховуються у кожен виступ, в якому має бути зашифрований меседж: як голосувати за основне питання з’їзду?

Проте робочу частину з’їзд починає з розгляду змін до програми партії. Градус дискусії помітно підвищується під час розгляду питань вільного ринку землі і монетизації пільг. “Якщо я, як член партії, не можу виконувати програму партії, то я просто зараз складу мандат!”, - в якийсь момент схоплюється з місця мер Тростянця Юрій Бова.

Бачите, що відбувається? - пошепки коментує Інсайдеру один з партійців. - Думаєте, просто так всі агресивні? Ні, це від того, що ми досі не розуміємо, яке рішення приймати по Гнапу. А Солонтай вміє вести з’їзди інакше, але він просто тягне час”.

Ми дуже довго вибудовуємо партійну машину, але коли вона буде готова, ми всі разом сядемо і в’їдемо на ній в парламент. Люди шукають справжніх”, - ніби намагається виправдати безкінечні внутрішні дискусії в партії Дмитро Дробот, керівник харківського осередку.  

У цей час переможець праймеріз і новоспечений член Сили людей, колишній журналіст-розслідувач Дмитро Гнап присутній в залі. Він не делегат, не вступив офіційно у жоден осередок, тому спостерігає за з’їздом збоку. Він час від часу спілкується з прихильниками із СЛ та напружено очікує кульмінації.

Тим часом очевидно, що в кулуарах ідуть гарячі консультації. Хтось каже, що лідерам СЛ постійно телефонують депутати-єврооптимісти і зі штабу Гриценка. Питання президентських виборів відкладається на другу половину дня.

Я не можу спрогнозувати, яке рішення винесе партія. Все дуже непередбачувано, - у перерві з’їзду говорить делегат від київського осередку Антон Малєєв. - Можу сказати одне: це рішення буде демократичним”.

Після закінчення тривалої дискусії щодо окремих пунктів програми партії, з’їзд нарешті переходить до довгоочікуваного питання. Голова виборчого штабу СЛ Петро Андрущенко оголошує результати праймеріз, ще кілька днів тому і так були опубліковані на офіційній ФБ-сторінці СЛ:

Виборчий комітет політичної Партії "Сила Людей" оголошує про закінчення підрахунку голосів за результатами голосування в ході праймеріз по відбору кандидата на посаду Президента України.

За результатами отриманих протоколів та підрахунку голосів, інформуємо:

 • претендент Дмитро Гнап (Dmytro Gnap) отримав 50,38 % голосів;
 • претендент Ярослав Федоришин (Yaroslav Fedorishin) отримав 29,92 % голосів;
 • претендент Вадим Шебанов (Shebanov Vadym) отримав 10,61 % голосів;
 • претендент Александр Квашук (Олександр Квашук) отримав 0,38 % голосів.

“Ви не мали права публікувати результати до оголошення на з’їзд!і” - вигукує хтось із зали.

Тим часом із промовою подяки виходить Дмитро Гнап. Партійці перед голосуванням вкотре завалюють претендента питаннями. Гнап обіцяє першим своїм законопроектом в разі обрання внести проект закону про імпічмент Президенту, сформувати свою команду насамперед з партійців. Проте одностайності в залі досі не відчувається.

Нарешті останнім зі спікерів до слова добивається Антон Малєєв. “Якщо ми за чесність, правила і чистоту процедур, то ви всі повинні знати, що праймеріз пройшов із порушеннями. Не були зараховані протоколи Обухівського осередку”. Тим самим підтвердивши здогадки багатьох у залі: позиціонований як перший в історії України відкритий прозорий праймеріз пройшов із порушеннями.

Петро Андрущенко, голова виборчого штабу СЛ, визнає, що протоколи не були зараховані, але тому, що осередок порушив процедуру їх подання. І зізнається: виборчком взагалі не зміг встановити явку на праймеріз.

Хвилювання в залі посилює представниця обухівського осередку. Виявляється, Обухів голосував за Олександра Солонтая, якого… не було у списку претендентів на праймеріз. Із залу вкотре цього дня починають лунати питання: чому найвідоміший лідер партії Солонтай не йде в президенти?

Олександр до цього намагався робити вигляд, що не чує цих питань. Але Обухів змусив його виголосити емоційну промову: “Я не був кандидатом і не буду на цих президентських виборах. Про мої амбіції відомо. Я балотуюся до Верховної Ради. Я буду балотуватися вдруге і вдруге від Сили Людей і по списку Сили Людей. У 2014 році ми робили кампанію (передвиборчу до парламенту. - Ред.) для того, щоб розбудовувати партію, а цього року ми маємо зробити кампанію для виграшу. Ми маємо вже у жовтні цього року зайти в парламент!”

Олександр Солонтай попри всі застереження підтримав Дмитра Гнапа. Інтрига була вичерпана. З’їзду не лишалося нічого іншого, як проголосувати за поки не зовсім свого і ще не дуже зрозумілого кандидата.  Одноголосно, 91 голосом делегатів, присутніх в залі. Щоправда, фразу “переможець праймеріз” вирішили замінити на “кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів”.

З'їзд підтримав кандидатуру Дмитра Гнапа

Відразу після висунення сам Дмитро Гнап запропонував з’їзду проголосувати звернення до представників демократичних сил Святослава Вакарчука, Анатолія Гриценка і Андрія Садового і об’єднатись задля висунення одного кандидата. При цьому зазначив, що “не надто вірить в дива”, і за його інформацією такого об’єднання не станеться.

З перших хвилин після з’їзду партія вступила у фандрейзингову кампанію, адже наразі у СЛ немає 2,5 млн. грн для внесення застави за кандидата. Проте Гнап упевнений, що зібрати таку до 5 лютого - абсолютно підйомне завдання.

Інсайдер же поцікавився у голови політради Олександра Солонтая, в чому ж були його сумніви і чи правда, що штаби інших кандидатів пропонували йому співпрацю: “Так, в мене були пропозиції і від Садового, і від Безсмертного, і від Гриценка, - уже після завершення 10-го з’їзду партії “Сила Людей” каже Інсайдеру Олександр Солонтай, голова політради партії, один із її лідерів і співзасновників. - Від Гриценка хотіли, щоб я поставив питання про його підтримку на з’їзді. Але я провів десятки консультацій в партії - Гриценка у нас не підтримують, а ось кандидата від об’єднаних демократичних сил - так”.

Що ж, як би там не було, - чи не єдина ліберальна партія своє слово сказала. Справа за виборцями.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

22.01.2019, 16:47
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 22 липня 2019

  "Національний екзит-пол" дав підсумки голосування та його деталі

  5 партій проходять в раду, і 6 партій долають 2% бар’єр на бюджетне фінансування

   
  • 21 липня 2019

  Парламентські вибори: у ЦВК розкзала про явку, порушення та "прикрі інциденти"

   
  • 21 липня 2019

  "Ми точно потрібні у Верховній Раді": Порошенко прокоментував дані екзитполу

  "Ми очікуємо, що вже до ранку всі, хто проходить до Верховної Ради, відмежуються від Бойко-Медведчука", - сказав Порошенко

   
  • 21 липня 2019

  Зеленський у штабі "Слуги народу": про розмову з Путіним і нового генпрокурора

  Зеленський досі готовий формувати коаліцію із партією "Голос" Святослава Вакарчука

   
Система Orphus