Як воєнний стан змінить життя українців?

Президент Петро Порошенко сьогодні подасть на розгляд депутатам законопроект про введення воєнного стану
26 листопада 201813:09

Верховна Рада України сьогодні повинна розглянути указ президента про введення воєнного стану. Вчора Петро Порошенко закликав нардепів з’явитись у Верховну Раду на спеціальне засідання і "прийняти рішення" через військову агресію Росії в Азовському морі.

Що означає воєнний стан і як зміниться із його введенням життя звичайних українців і політиків?

Воєнний стан не обов’язково означає мобілізацію військових чи застосування особливих заходів, передбачених Конституцією. Адже усі “опції”, які перераховані в законі, не застосовуються автоматично при запровадженні воєнного стану. Навпаки - в указі Президента, який він подасть на розгляд парламенту, будуть зазначені лише окремі пункти з закону, які він пропонує застосувати.

Судячи зі слів президента Петра Порошенка під час учорашнього засідання РНБО, воєнний стан запроваджується для того, аби остаточно визнати Росію агресором і мати змогу захищатись у разі активізації агресії.

Президент, як і голова Ради Нацбезпеки Олександр Турчинов наголосили, що воєнний стан не вплине на права та свободи громадян.

Станом на 12:30 26 листопада ми не знаємо, які саме пункти будуть запропоновані до впровадження під час воєнного стану Президентом, то ж поки що розглянемо усі передбачені законом варіанти.

Голова Ради Нацбезпеки Олександр Турчинов

Щодо громадян

Конституція дає право військовослужбовцям обмежувати рух транспорту та пересування людей, перевіряти документи, транспорт, та навіть, житло громадян.

У законі також йдеться про право військових використовувати підприємства для потреб оборони. Це стосується як потужностей цих підприємств, так і трудових ресурсів – тобто працівників. До того ж вони можуть отримати дозвіл вилучати майно державних чи комунальних підприємств.

Під час воєнного стану можуть заборонити проводити мирні збори, мітинги та протести.

Військові можуть отримати право звільняти керівників підприємств, установ та організацій, якщо вони не сумлінно виконуватимуть свої обов’язки під час воєнного стану. На місця звільнених керівників призначатимуться виконувачі обов’язків.

Людям, що перебувають на обліку в військкоматах, можуть заборонити змінювати місце проживання без дозволу військового комісара.

Особливому впливу військових можуть піддаватись телеканали, поліграфічні центри, видавництва, а також інші засоби масової інформації, та навіть, заклади культури. Їх можуть використовувати для проведення роз’яснювальної роботи серед військових та населення.

Після введення воєнного стану військове командування може отримати дозвіл залучати людей до суспільно корисних робіт – так звана трудова повинність. Це не стосуватиметься тих, хто залучений до оборонної діяльності та забезпечення умов життєдіяльності громадян – комунальники, лікарі, вчителі тощо.

В Україні теоретично може бути запроваджена комендантська година. Це означає, що після певного часу доби людям буде заборонено виходити на вулицю без спеціальних посвідчень.

Ще раз наголосимо, що це лише перелік можливих заходів, які запропоновані у Конституції. Указ може містити лише деякі з цих пунктів (або не містити жодного).

Зміни для політиків

Політичну вигоду для президента у введенні воєнного стану побачила заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд.

За її словами, у 2014 році було більше приводів для введення воєнного стану.

"Воєнний стан не вводили там, де було потрібно, і тоді, коли було потрібно, бо на державу і на солдатів їм було наплювати. Президент і нинішній секретар РНБО просто не бачили в цьому політичної вигоди для себе. А сьогодні побачили! Воєнний стан на всій території України – чудова нагода маніпулювати виборами президента і, за потреби, застосувати трішки диктатури", - написала Сироїд.

Ще одна віце-спікер Ірина Геращенко на це відповіла, що воєнний стан не означає автоматичне скасування виборів.

"Не розганяйте зраду, огидно читати, що це все, аби не було виборів. Це все – щоб зупинити ворога. Агресора. Який стріляв по нашим кораблям і взяв в заручники важкопоранених моряків", - написала Геращенка.

У той же час, як зазначають експерти, воєнний стан припадає на період реєстрації кандидатів у Президенти, який триватиме до 4 лютого. Воєнний стан строком на 60 діб завершиться 26 січня. Поки що незрозуміло, чи це може вплинути на реєстрацію кандидатів.

Секретар РНБО Олександр Турчинов на брифінгу після засідання РНБО ухилився від питання про вибори і послався на Конституцію.

У Основному законі ж вказано: якщо строк повноважень президента закінчиться під час дії воєнного стану, його повноваження продовжуються до вступу на пост новообраного президента, обраного після скасування воєнного стану.

Це стосується і депутатів Верховної Ради.

Нардеп Ігор Луценко з цього приводу зазначив:

"Мені, як нардепу, воєнний стан означає подовження моїх повноважень на невизначений строк. Але я, звісно, проти того, щоб використовувати ВС для відтермінування виборів. Це має сенс лише при фактичних активних бойових діях – а от чи вони будуть, у мене є сумнів".

Під час воєнного стану можлива заборона деяких політичних партій.

“Може підніматись питання про заборону діяльності політичних партій, громадських об’єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, її суверенітет”, - вказано в Конституції.

Зміни для агресора

Президент Петро Порошенко під час засідання РНБО заявив, що не виключає посилення наземної агресії Росії, а тому воєнний стан потрібен для запобігання цьому.

При цьому президент зазначив, що оголошення воєнного стану не означає оголошення війни.

Петро Порошенко, президент України
Оголошення воєнного стану не означає оголошення війни

Важливі нюанси

Президент Петро Порошенко сьогодні подасть на розгляд депутатам законопроект про введення воєнного стану. Є кілька важливих деталей, на які українцям потрібно звернути увагу в майбутньому законопроекті президента.

Президент Петро Порошенко сьогодні подасть на розгляд депутатам законопроект про введення воєнного стану

По-перше, чи на всій території України буде введено воєнний стан? Згідно з Конституцією України, його можна вводити і на окремій території, наприклад в одній чи кількох областях.

Введення воєнного стану у всій Україні по факту означатиме, що Україна готується до повномасштабного наступу Росії.

Петро Порошенко під час учорашнього засідання РНБО заявив:

"Ми не збираємось ні з ким воювати. Ми будемо захищати наш суверенітет і незалежність".

По-друге, на який термін буде оголошено воєнний стан? В Конституції вказано: воєнний стан припиняє свою дію після закінчення його терміну. Цей термін буде прописано в законопроекті.

Це важливо з огляду поширеного питання у суспільстві – наскільки воєнний стан може вплинути на наступні вибори. Відповідно, якщо він припиниться до виборів 2019 року, то, теоретично, - не вплине ніяк.

Достроково скасувати воєнний стан може своїм указом лише Президент.

По-третє, чи буде створено військові адміністрації у всіх областях України?

Якщо воєнний стан буде оголошено по всій Україні, то тоді уряд має створити такі адміністрації замість обласних чи районних.

Якщо нині агресія Росії спостерігається на Донбасі, Криму та Азовському морі, то чи доречно буде створювати військові адміністрації, скажімо, у Львівській чи Полтавській області?

Ймовірно, вони будуть створені лише в зонах, наближених до конфлікту.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

26.11.2018, 13:19
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus