Новопризначений перший заступник директора Держбюро розслідувань на брифінгу 28 січня переконував у відсутності конфлікту інтересів у зв’язку з його призначенням. Більше того - запевняв, що з Віктором Януковичем не знайомий. Про що ще розповів ексзахисник колишнього президента - у матеріалі Insider.
Запланований на 28 січня брифінг почався із затримкою у 45 хвилин. На брифінг прийшла і одна з потерпілих по справах Майдану - Тетяна Чорновол, яку з самого початку виступу Бабікова оточили троє невідомих осіб. Згодом, ці особи виштовхнули її із зали. Джерело Insider у Держбюро розслідувань розказало, що вказані особи є представниками спецназу ДБР. Сам Бабіков прокоментувати вказану подію відмовився, пославшись на те, що дивився на журналістів, а не по сторонах.
![]() |
Спецназ ДБР оточив Тетяну Чорновол. Фото: Аліна Кондратенко |
Надвечір ДБР опублікувало відео, на якому Чорновол заходить у будівлю, перестрибнувши паркан. У ДБР заявили, що начебто розпочали провадження щодо Чорновол через незаконне проникнення у будівлю.
Про стосунки з Януковичем
"Я ніколи з ним (Януковичем, - ред.) не був знайомий і ніяких договірних стосунків не укладав”, - заявив Бабіков на брифінгу 28 січня.
Проте, як стало відомо журналісту Insider, Печерський суд 24 січня 2020 року мав розглядати заяву адвоката Януковича (саме Бабікова) про відвід прокурору у справі - Нескородяному. Йдеться про справу за підозрою Януковича у вчиненні захоплення державної влади шляхом дій, спрямованих на незаконне збільшення обсягу його владних повноважень, які відносилися до повноважень законодавчої та виконавчої влади, внаслідок повернення в неконституційний спосіб дії Конституції України.
Дане провадження ще не слухається по суті в суді. Наразі ще триває досудове слідство. Проте, не зважаючи на це, ще у 2019 році адвокат Януковича Бабіков подав заяву про відвід прокурору. 24 січня Insider’у стало відомо, що Печерський суд Києва 26 лютого заочно обиратиме запобіжний захід експрезиденту Віктору Януковичу у даній справі.
На питання Insider про те, чи знає він прокурора Андрія Нескородяного і, чи заявляв він відвід вказаному прокурору у справі “узурпації влади” Бабіков відповів: “Можливо”. Проте в подальшому він знову заперечив, що захищав Віктора Януковича.
Окрім того, як свідчать дані реєстру судових рішень, на початку 2018 року Бабіков подавав касацію на рішення про призначення Януковичу державного захисника у справі про перешкоджання і насильство щодо "майданівців".
Про конфлікт інтересів
Офіційно колишній адвокат експрезидента-втікача Віктора Януковича Олександр Бабіков став першим заступником директора Державного бюро розслідувань 20 січня. Відповідна інформація з’явилась ввечері 20 січня на сайті ДБР. Але ще вдень 20 січня в ході засідання підкомітету Ради представниця потерпілих Євгенія Закревська заявляла, що усі постраждалі в ході Революції Гідності будуть під загрозою у разі призначення заступником глави ДБР ексзахисника Януковича.
"Якщо він переходить на сторону слідства - це прямий конфлікт інтересів. Це хвилює нас, як представників потерпілих у справах Майдану. У гіршому випадку - почнеться переслідування потерпілих", - заявила Закревська.
Вона додала, що позиція, яку займав головний претендент на цю посаду (Олександр Бабіков), будувалася на позиції Віктора Януковича. А сам Бабіков був захисником експрезидента.
"Це абсолютно реальна небезпека для тих, хто є свідками цього процесу. Вся інформація , що збиралася у цих провадженнях - передається до людини, яка до того формувала свою позицію як захисник підозрюваного", - переконана Закревська.
На конфлікті інтересів наголошував і прокурор Офісу Генпрокурора Олексій Донський.
“Це безумовно буде конфліктом інтересів, безумовно матиме негативний вплив на ці розслідування”, - заявив він на брифінгу 22 січня.
Донський додав, що бачив Бабікова кілька разів у судових засіданнях по справі Януковича.
“..і мені здавалось, що він був дуже відданий інтересам захисту тієї людини. Якщо він буде мати хоч якесь опосередковане відношення до Майданівських проваджень, безумовно, на мою думку, це конфлікт інтересів щодо цих проваджень. Сподіваюсь, що ті обіцянки, які були надані публічно, будуть виконані — хоча для себе я не розумію яким чином, — і ця людина не матиме відношення до справ Майдану”, - додав Донський.
Втім, сам Бабіков 28 січня переконував журналістів, що не знає Олексія Донського і вперше про нього чує. Наявність конфлікту інтересів він заперечив, і пропонував назвати норму, яка порушується його призначенням на посаду.
Про аудит справ Майдану
“Директор ДБР, його заступник і перший заступник не є керівниками органу досудового розслідування. Закон забороняє їм втручатися у хід кримінальних проваджень”, - заявив Бабіков.
За законом, вони не мають права надавати вказівки щодо ходу розслідування кримінальних проваджень.
Спеціальний підрозділ щодо розслідування справ Майдану підпорядкований лише директору ДБР, запевнив Бабіков. Втім, на питання про те, хто обійматиме посаду директора і виконуватиме його функції у разі хвороби, відпустки чи відрядження діючого керівника - не відповів.
Про призначення на посаду
Бабіков впевнений, що отримав посаду чесно, вигравши конкурс. Проте не приховує, що з т.в.о директора ДБР Іриною Венедиктовою був знайомий давно.
"З Іриною Венедіктовою я познайомився під час проходження служби в органах прокуратури Харківської області, що відбувалося з 2010-го по 2016-й рік. Там ми декілька разів перетиналися на наукових заходах, присвячених реформуванню судової та правоохоронної системи. Я не знайомий із будь-яким депутатом із партії "Слуга народу” . З кимось з Офісу президента – тим паче", - заявив він.
Він додав, що до порядку затвердження і проведення конкурсу, в якому переміг, не має ніякого відношення.
“Конкурсантів було близько 40. Ніяких складнощів у зборах документів немає і не було”, - сказав він.
![]() |
Бабіков впевнений, що отримав посаду чесно. Ліворуч - одна з потерпілих по справах Майдану Тетяна Чорновол. Фото: Аліна Кондратенко |
За його словами, після призначення Ірини Валентинівни т.в.о. директора, вона запропонувала йому обійняти посаду її радника у патронатній службі – радника з питань досудового розслідування.
“Мною було підготовлено документи, подано для працевлаштування, проте офіційно я не зміг працевлаштуватися, оскільки протягом січневих свят до Єдиного реєстру адвокатів України не було внесено відомості про припинення моєї адвокатської діяльності“, - сказав він.
Про мотивацію
Спеціалізація Олександра Бабікова як адвоката стосувалася роботи із захистом правоохоронців у корупційних справах. (Раніше Бабіков працював у юридичній фірмі “Аверлекс”, яка представляла інтереси Януковича в судах).
“Це не дивна спеціалізація. А в органах прокуратури я працював понад 20 років. Починав слідчим, далі керував слідчим управлінням, здійснював нагляд за оперативно-розшуковою діяльністю. Я маю гарний досвід у проблемних питаннях, пов’язаних з проведенням негласних слідчих розшукових дій, оперативних заходів, я знаю слабкі місця у провадженнях, і знаю, як їх можна розвалити“ - сказав він.
Він зауважив, що жодного разу не захищав клієнтів у справах щодо насильницьких злочинів. Додав, що до роботи ставиться відповідально.
Що так і не з’ясувалося
Станом на 28 січня достеменно не відомо, чи знав Бабіков про конкурс у ДБР до моменту його початку.
Втім, народна депутатка від "Голосу" Олександра Устінова написала у своєму фейсбуці, що Бабіков знав про те, що стане заступником директора ДБР ще до оголошення конкурсу на цю посаду. Оскільки він припинив свою адвокатську діяльність ще до того, як конкурс узагалі був оголошений, хоча за законом мав би це зробити у триденний термін після вступу на посаду.
Зазначимо, нещодавно низка громадських організацій звернулася до президента, керівництва ДБР, Офісу генпрокурора, НАБУ та народних депутатів з відкритим листом не призначати Олександра Бабікова заступником директора ДБР, називаючи його адвокатом Януковича, “який після призначення буде курувати розслідуванням справ Майдану“.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua