Вища освіта окупованого Донбасу: пародія чи імітація?

Тисячі людей продовжують чи починають навчання у ВНЗ, підконтрольних сепаратистським формуванням
Фото: dn.vgorode.ua
29 травня 201510:00

Ситуація з освітніми закладами в непідконтрольних районах Донецької й Луганської областей розвивається паралельно з подальшим розгортанням подій у Криму. Ініціативи створених польовими командирами "ДНР" і "ЛНР" "міністерств освіти і науки" майже відразу охопили сферу вищої освіти на захоплених ними територіях. Одним із центральних питань для їх діяльності стала ідея переведення місцевих вишів на "російські стандарти" і спроба організувати видачу їхнім випускникам "дипломів російського зразка".

Судячи з результатів запитів донецьких журналістів до російських університетів, про "співпрацю" з якими в цій сфері заявляють представники освітньої гілки "влади" в Донецьку й Луганську, ситуація з осені минулого року до весни 2015-го кардинально не змінилася. Моральна чи матеріальна підтримка терористичних організацій – одне, а укладання з ними угод про програми "подвійний диплом" – інше. Подібні ініціативи передбачають високий рівень зобов’язань від керівництва освітніх установ із російського боку. Ті з них, хто піде на такий крок, ризикують втратити довіру партнерів у західних країнах – видача дипломів конкретного навчального закладу РФ випускникам установи, якої не існує в міжнародно визнаному правовому полі, поставить під сумнів решту документів про освіту цього закладу за поточний рік. У квітні 2015-го представник МОН РФ зробив заяву про можливість організації переатестування випускників донецьких і луганських вишів на базі російських університетів на особливих умовах, однак це означає не можливість нострифікації дипломів, а допуск до складання іспитів для спрощеного оформлення документів про освіту.

Відповідно, більш-менш потужні університетські структури з налагодженими міжнародними зв’язками можуть на це погодитися лише під тиском федерального Міносвіти. Натомість імовірне укладання подібних угод між донецькими й луганськими "вишами" й невеликими навчальними закладами локального рівня (зокрема приватними) – ті, хто не має бодай якихось досягнень у справі налагодження контактів із зарубіжними партнерами, мало чим ризикують. Таким чином, на рівні окремих ВНЗ Донецька та Луганська видача російських дипломів – причому без вказівки на реальне місце вручення документа, яка вказувала б на сумнівність його легітимності, – цілком можлива. Принаймні один такий випадок уже мав місце – випускникам Донбаської академії будівництва й архітектурі в Макіївці було видано дипломи Ростовського державного будівельного університету.

Ситуація в Луганську й Донецьку має ще одну суттєву різницю порівняно з обставинами в Криму: багато місцевих ВНЗ було евакуйовано на територію, що контролюється Україною. Поряд із загальновідомими прикладами ДонНУ у Вінниці та ЛНУ ім. Т. Шевченка в Старобільську можна назвати, для прикладу, Донецький національний університет економіки й торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецький юридичний інститут МВС (Кривий Ріг) та Луганський національний аграрний університет (Харків) тощо. Пряму паралель із цією ситуацією можна побачити, скажімо, у Грузії – у Тбілісі вже понад 20 років діє Сухумський державний університет у вигнанні. Натомість із Криму жоден навчальний заклад переведено на материкову Україну не було і подібних ініціатив керівництво МОН публічно не озвучувало, хоча станом на початок 2015-го сюди перевелося близько 8 тис. студентів. Навіть чверті від цієї цифри було б цілком достатньо для створення окремого невеликого університету з означенням "Кримський" у назві.

З евакуацією вишів із непідконтрольних районів Донбасу виникла ще одна проблема, про яку майже ніхто не говорить. Якщо МОН і МВС здійснили виведення підпорядкованих собі установ більш-менш оперативно і підшукали для них відповідні (умовно, бо часто вони є не дуже пристосованими для навчальних потреб) приміщення, цього не можна сказати про інші міністерства. Так, згадані вище навчальні заклади почали роботу в евакуації влітку 2014, до початку нового навчального року. Це дозволило бодай якось організувати навчальний процес. А от наказ про переведення до Києва підпорядкованих Міністерству культури Донецької державної музичної академії ім. С. Прокоф’єва й Луганської державної академії культури і мистецтв було видано лише після завершення вступної кампанії - у листопаді 2014-го, причому нова адреса цих навчальних закладів (вул. Івана Франка, 19) збігається з адресою Міністерства культури України. Навчальних корпусів і гуртожитків цим установам надано не було. Отож, у випадку дій Міністерства культури можна бачити або недбалість, наслідком якої стала суто фіктивна евакуація двох вишів, або прямий саботаж із метою економії бюджетних коштів.

Аналогічною є й ситуація з недержавними ВНЗ на непідконтрольних територіях. Наскільки можна зрозуміти з наявної інформації, припинив роботу Донецький інститут соціальної освіти, про плани розформування якого в числі інших навчальних закладів МОН інформувало у грудні 2014-го. По суті, у цьому випадку йшлося про констатацію факту його самоліквідації в умовах життя на окупованій території. Натомість у "ДНР" продовжує функціонувати Донецька академія автотранспорту, керівництво якої цілковито підтримує "владу", встановлену в "республіці".

Однак повернімося до теми дипломів. Наскільки можна судити з наявної інформації, ні рамкових "законів про освіту", ні "законів про вищу освіту" "уряди" "ДНР" і "ЛНР" ухвалити не встигли. Аналіз веб-сайтів підконтрольних їм установ показує, що освітня система на цих територіях є гібридом української освітньої системи, що діяла до ухвалення нового Закону України "Про вищу освіту" (тут зберігається поділ вишів за рівнями акредитації) і окремих норм російського законодавства (заміна українського ЗНО "единым государственным экзаменом" (ЕГЭ)). Поряд із тим, у "ЛНР" після скасування ЗНО збережено лише іспити на рівні школи.

При цьому більшість гучних заяв "міністрів освіти і науки" обох сепаратистських утворень залишаються на папері.

Єдиного зразка дипломів "ДНР" і "ЛНР" дотепер не було затверджено. У листопаді 2014 року тодішній "міністр освіти і науки" "ДНР" Ігор Костенок (заарештований на початку травня 2015-го бойовиками "ДНР", подальша доля невідома, нині на цій посаді працює Лариса Полякова, яка почала свою діяльність із обіцянок домогтися визнання шкільних атестатів "ДНР" у Росії й права місцевих випускників шкіл вступати до російських вишів "нарівні з громадянами РФ") запропонував ректорам підконтрольних "республіці" вишів випускати дипломи самостійно. У січні 2015-го публіці було представлено перший зразок подібних документів – "дипломи" "Донецького національного технічного університету".

У Луганську ситуація доволі схожа. Серед ініціатив тамтешнього "МОН" однією з найкурйозніших є заява колишнього "міністра" Лесі Лаптєвої (зникла на початку травня 2015-го) про домовленість із Міжнародною кадровою академією в Києві про видачу випускникам вишів "ЛНР" "дипломів міжнародного зразка". Зазначимо, що основний профіль цієї наближеної до МАУП громадської організації полягає в присудженні звань "почесних докторів", "почесних академіків" тощо за відповідну винагороду. За півроку до того ця діячка зробила кумедну спробу пояснити особливості статусу "дипломів" "ЛНР": "О статусе диплома пока говорить, думаю, не стоит. Мы хотим провести международную научную конференцию, которая покажет, какой статус будет иметь диплом. Но пока из-за боевых действий осуществить это невозможно".

З часом окреслена проблема загострюється, оскільки на окупованій території перебуває багато молоді. Тисячі людей продовжують чи починають навчання у ВНЗ, підконтрольних сепаратистським формуванням. Що довше існуватимуть "ДНР" і "ЛНР", то більше "документів про освіту" вони видадуть. Після відновлення контролю над цією територією неминуче постане питання про умови їх обміну на українські дипломи й атестати. Бажано вже тепер поступово розробляти схеми таких дій, відстежуючи всі ініціативи освітніх відомств терористичних угруповань.

Розділи :

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 13:37
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 25 серпня 2019

  Як пройшов Марш Захисників (ФОТОРЕПОРТАЖ)

  Після офіційних заходів на День Незалежності відбувся народний парад

   
  • 23 серпня 2019

  Як проходитиме День Незалежності у Києві

  Що робити та куди піти 24 серпня у столиці

   
  • 23 серпня 2019

  Репетиція ходи до Дня Незалежності від Бадоєва (ФОТО)

  На час репетиціі Хрещатик перекрили

   
  • 22 серпня 2019

  Обвинуваченого у вбивстві журналіста Сергієнка випустили із СІЗО

  Вадима Мельника обвинувачують в організації викрадення та вбивства журналіста Василя Сергієнка

   
Система Orphus