Ставлення до Уляни Супрун в якості виконувачки обов'язків міністрки охорони здоров'я полярне: від максимально позитивного до вкрай негативного. Цей факт і відповідна позиція політичних сил може впливати на ставлення виборців до кандидатів напередодні президентських виборів.
Боротьба проти Супрун може додати декілька відсотків до рейтингу одного кандидата і відняти в іншого. Гра довкола її відсторонення з міністерської посади виглядає як частина виборчої кампанії.
Позов до суду щодо її відставки подав депутат "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. За його словами - це ініціатива голови партії Олега Ляшка.
Головний "радикал" бере участь в президентській гонитві з різкими популістичними гаслами. На реальну перемогу, відповідно до рейтингів соціологічних досліджень, він не претендує, але може вплинути на остаточний результат.
У своїй риториці Ляшко конкурує з однією з трьох лідерів перегонів - Юлією Тимошенко. Саме між ними розподіляться голоси виборців, яким подобаються гасла про миттєві зміни в країні на кшталт "радикального зменшення податків" чи "двократного зниження тарифів на газ".
Медійно кампанія "радикала" нічим особливим зараз не вирізняється. Відсторонення Супрун - ідеальна можливість змобілізувати тих виборців, які не підтримують реформу охорони здоров'я або ж не бачать її результатів. До того ж, це ще й можливість відкусити якийсь відсоток голосів у Тимошенко.
![]() |
Позов до суду щодо відставки Уляни Супрун подав депутат "Радикальної партії" Ігор Мосійчук. Фото: Fb Ігоря Мосійчука |
Такий розвиток подій цілком вигідний не лише Ляшку. Тимошенко - головна конкурентка діючого президента Петра Порошенка. Мінус голоси за лідерку "Батьківщини" - це плюс для президента в боротьбі з найзапеклішим опонентом.
Зважаючи, на прихильність до партії Ляшка олігарха Ріната Ахмєтова, в якого зараз хороші стосунки з президентом, історія з відстороненням Супрун може бути не випадкова. До того ж, одна з ключових змін, які сталися в Мінохорониздоров'я за її урядування - створення прозорого механізму закупівель ліків через міжнародні організації. Оскільки частина фармацевтичного ринку належить олігарху, то через відставку Супрун можна вирішити одразу дві проблеми.
Звільнити Супрун не так вже й легко. У неї хороше західне лоббі і до неї прихильно ставиться прем'єр Володимир Гройсман, який легко "свою" людину з уряду не відпустить.
Ще одна проблема - якщо Порошенка запідозрять у лобіюванні відставки Супрун, то його стосунки з Заходом значно погіршаться, що може негативно вплинути на його рейтинг під час виборчої кампанії. А це було б вкрай неприємно - бо стосунки з США, ЄС та МВФ вже деякий час обходиться без глобальних непорозумінь. А за кілька днів після форуму, на якому чинний президент оголосив про своє балотування, його кандидатуру фактично підтримали США: американська розвідка зробили заяву, що Росія докладає зусиль, аби "прибрати Порошенка і привести до влади менш антиросійський парламент".
Спроба усунення Супрун "радикалами" і через суд формально відкидає пряму відповідальність президента. Можливо, саме тому посольство США досі публічно не оголосило "глибокого занепокоєння" щодо ситуації з осільницею відомства. Однак, про таке "занепокоєння" повідомило посольство Сполученого Королівства, яке так само впливове і, вочевидь, добре комунікує зі своїми американськими колегами. В контексті підтримки Порошенка на виборах, швидка зміна риторики дипмісії США була б надто різкою. Можливо, американці вирішили зачекати і подивитися, як розгортатиметься ситуація.
Як би там не було, в команді президента висловлюють беззаперечну підтримку Супрун. Замголови фракції БПП в парламенті Сергій Березенко заявив, що депутати готові надати в.о. міністрки юридичну підтримку для подання апеляції, якщо їй така знадобиться.
Що ж до позову "радикалів", то у них у фракції говорять, що реформи Супрун недостатньо швидкі і якісні. До суду щодо її зняття з посади вони, нібито, подавали вже давно, а останнє звернення, яке суд затвердив - подали ще в грудні. Юридичне обгрунтування просте. Перше - під час її призначення була порушена процедура, бо на момент звільнення попереднього міністра вона не була його заступником, а отже і не мала права стати в.о. Друге - немає доказів, що вона відмовилася від попереднього громадянства, коли отримала українське.
Чи підтвердиться дана теорія і чим закінчиться ця історія на практиці, ми маємо дізнатися 15 лютого. Тоді відбудеться судове засідання, на якому її відставку розглянуть по суті.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua