Прем'єр Арсеній Яценюк вирішив створити електронний реєстр військовозобов'язаних. Для цього голова Кабміну написав і зареєстрував спеціальний законопроект, який має розглянути та прийняти Верховна Рада.
Подібний реєстр країні, яка другий рік у стані війни (не маючи військового стану), потрібен давно. Дивує лише перелік відомостей, які Яценюк вирішив включити до нього.
Хто буде наповнювати та модерувати реєстр військовозобов’язаних
Розпорядником реєстру буде Генеральний штаб Збройних сил України. Адмініструватимуть реєстр обласні військові комісаріати, оперативні командування та уповноважений підрозділ Генштабу ЗСУ.
Наповнюватимуть реєстр районні військові комісаріати. Вони матимуть доступ до самого Реєстру (тобто до даних паспорта, ідентифікаційного коду, фактичного місця проживання, стану здоров'я та джерел доходів) та зможуть вносити зміни в облікові записи військовозобов'язаних або знищувати їх.
Військовозобов'язані, своєю чергою, матимуть право знати про своє включення до реєстру та перевірити правильність внесених даних. Окрім того, вони зможуть обґрунтувати неправомірність внесення їх до цього реєстру (наприклад, інваліди, багатодітні батьки та люди з незадовільним станом здоров'я).
Військовозобов’язані муситимуть подавати до органу ведення реєстру достовірну інформацію про себе.
![]() |
Як наповнюватимуть реєстр призовників
Дані в реєстр будуть вноситися на підставі інформації про військовозобов’язаних, наданих Центральною виборчою комісією, Прикордонною та Міграційною службами, Державною фіскальною службою та місцевими відділами освіти. Окрім того, дані братимуть із облікових карток та особових справ громадян.
Своєю чергою, ЦВК надаватиме такі дані про всіх громадян віком від 18 до 60 років: ПІБ, дата та місце народження, місце проживання, відомості щодо визнання особи недієздатною, дата смерті.
Прикордонна служба повідомлятиме про виїзди за кордон і повернення в Україну всіх громадян віком від 17 до 60 років.
Відділи освіти повідомлятимуть військових про українців, які навчаються у вищих навчальних закладах на денній формі.
Міграційна служба надасть відомості про всіх військовозобов’язаних громадян віком від 17 до 60 років, які змінюють місце проживання/реєстрації. Зокрема, буде надано: ПІБ, дату народження/смерті, місце народження, стать та місце фактичного проживання. Крім того: реквізити паспортів, відомості про батьків і фото.
Фіскали надаватимуть ідентифікаційний номер призовника та джерела його доходів. Окрім того податківці, за запитом розпорядника реєстру, уточнюватимуть його ПІБ, дату народження, місце народження та місце проживання, серію та номер паспорта.
У разі зміни місця проживання, роботи, виїзду за кордон або зміни інших даних до облікового запису військовозобов'язаного комісари будуть змушені внести відповідні зміни.
Якщо ініціативи Яценюка будуть прийнятті, то створення реєстру фінансуватиметься за рахунок державного бюджету та інших джерел. Його вартість у законопроекті не вказана, однак у пояснювальній записці зазначено, що реєстр буде створено за благодійні кошти, а орієнтовна вартість програмного забезпечення становить 4 млн грн.
Створення системи захисту інформації та проведення державної експертизи коштуватиме ще 3 млн грн.