“Народний фронт” відмовився від участі в президентських виборах. Парадокс, але це найоптимальніше рішення як для самих “фронтовиків”, так і для решти претендентів на крісло номер один.
Рейтинг партії, лідером якої є Арсеній Яценюк, вже досить давно перебуває на межі статистичної похибки, як і рейтинг самого екс-прем’єра. В дослідженнях електоральних настроїв соціологи вже навіть не міряли рейтинги Яценюка.
Йти на президентські, щоб отримати кілька відсотків або й того менше - не надто райдужна перспектива для однієї з двох системоутворюючих партій влади. Але відмова від участі в кампанії - теж ризик, оскільки президентські перегони традиціно були трампліном для мобілізації електорату на виборах парламентських.
Прем’єр і тут, і там
Форум “нарфронтівців”, який відбувався в конференц-холі НСК “Олімпійського”, був досить скромний - тільки партійці і преса. Навіть з’їзд Анатолія Гриценка виглядав масштабнішим, хоча його ресурси значно обмеженіші, ніж в Петра Порошенка чи Юлії Тимошенко.
Розпочалося зібрання з короткого промо-ролика і вітання Арсенія Яценюка. Риторика “Народного фронту” незмінно базується довкола мілітарної тематики.
![]() |
Фото: прес-служба "Народного фронту" |
Одразу за екс-прем’єром на сцену вийшли учасники АТО, значна частина з них - діючі народні депутати. Вони разом з присутніми провели хвилину мовчання за загиблими на фронті, далі розпочалася робота форуму.
Цього разу, як і минулого, на з’їзд завітав прем’єр-міністр Володимир Гройсман. На початку тижня голова уряду відвідав форум, на якому Петро Порошенко заявив про те, що йде на другий строк. Там він багато говорив про спільні плани на майбутнє.
ЧИАЙТЕ ТАКОЖ: Визнати помилки, щоб переобратися: як Порошенко оголосив про участь у виборах
Візит на з’їзд “Нарфронту” виглядав скоріше дружнім, аніж виявом підтримки. Влітку минулого року Гройсман почав налагоджувати стосунки з “фронтовиками”, і з команди президента потроху дрейфував в їхньому напрямку.
“Я точно знаю, що ми разом, команда “Народного фронту”, Арсеній Яценюк, парламент, уряд - з честю пройдемо цей період і забезпечимо все для того, щоб в Україні була стабільність, і щоб ми наближалися стрімко до нашої мети - сильної та незалежної України”, - сказав Гройсман з трибуни з’їзду.
На довго прем’єр на форумі не затримався і одразу ж після свого виступу пішов геть. До виходу його супроводив особисто Яценюк, який невдовзі повернувся на трибуну.
Курс - на парламентські вибори
Риторика виступу екс-прем’єра досить проста: “фронтовики” принесли себе в жертву для порятунку країни.
“Ми ініціатори, але ми це робили разом з Петром Порошенком і “Блоком Петра Порошенка”. Так, у нас не прості стосунки всередині, але в політичній боротьбі за владу ми виграли країну”, - розповідав Яценюк.
Хвилин двадцять він розповідав про заслуги “Народного фронту”, перш ніж перейти до головної теми зібрання. За словами екс-прем’єра, в партійних осередках думка щодо участі у виборчих перегонах єдина - треба висувати свого кандидата. Однак, цьому статися не судилося.
“Це не просте рішення. Внаслідок масованої дискредитаційної кампанії і просто відвертої брехні, коли брехали 22% виборців “Народного фронту” - сьогодні немає достатньої висоти, щоб виграти вибори президента в 2019 році. І буде безвідповідально принести розпорошеність для частини людей, які хочуть змін в країні. Я прийняв рішення, що ми повинні боротися за нову Верховну Раду, за перемогу на парламентських виборах і за формування нового уряду”, - Яценюк визнав марність спроб претендувати на пост номер один.
![]() |
Фото: прес-служба "Народного фронту" |
Говорячи про “непрості стосунки” з БПП і “відверту брехню” щодо себе та партії, екс-прем’єр має на увазі відставку свого уряду в 2016 році. Президент та його команда доклали багато зусиль, щоб це сталося. Але “Народний фронт” і досі лишається союзником президента.
Заявивши про відсутність наміру балотуватися на президентських виборах, екс-прем’єр залишив поза увагою ще одне важливе питання - кого “Народний фронт” підтримає на виборах.
Більшість тез на тему майбутнього країни, особливо щодо членства в НАТО та ЄС, в Яценюка цілком збігається з баченням, презентованим президентом на початку тижня. Можна зробити висновок, що “Нарфронт” симпатизує Порошенку, але це не зовсім так.
Під кінець форуму екс-прем’єр спробував вжалити президента.
“Моє особисте звернення до Петра Порошенка: пане президенте, ми звертаємося до Європейського Союзу з тим, щоб допомогти звільнити українських заручників, а я звертаюся до вас - звільніть Україну від кума Путіна. Він не звільняє заручників, він захоплює заручників”, - Яценюк мав на увазі Віктора Медведчука, який добре відомий своєю проросійською позицією.
У власності Медведчука перебує два новинні телеканали: NewsOne і 112. Обидва мовники активно висвітлюють події за участю глави держави.
До того ж Медведчук разом з Вадимом Рабіновичем та Юрієм Бойком активно готуються до парламентських виборів і розраховують отримати щонайменше кількадесят мандатів.
Вберегтися від самознищення
За кількістю впливових осіб форум “Нарфронту” не багато чим поступався форуму Порошенка і явно переважав з’їзд Юлії Тимошенко.
І якщо прем’єр Гройсман лише приміряється до “фронтовиків” як до потенційних союзників, то міністри Арсен Аваков, Володимир Омелян, Лілія Гриневич, В’ячеслав Кириленко, Ігор Жданов - члени команди “Народного фронту”, як і голова парламенту Андрій Парубій та секретар РНБО Олександр Турчинов.
Фракція “Нарфронту” друга зи чисельністю в парламенті, а її депутати очолюють багато впливових парламентських комітетів. Однак, такі сильні позиції “Народного фронту” у владі - лише відлуння колишньої слави.
Низькі рейтинги партії та внутрішні конфлікти змушують її найвпливовіших осіб з цікавістю поглядати в напрямку більш успішних політичних проектів.
Відмова в підтримці будь-кого з інших кандидатів на виборах, з одного боку - маркер проблем “Народного фронту”, з іншого - компроміс, який стримує партію від небуття.
Справа в тому, що частина очільників “Нарфронту” на вибори йде в унісон з Порошенком, інша - робить ставку на Юлію Тимошенко.
Підтримують президента Парубій і Турчинов. І якщо голова парламенту відкрито не заявляв, що підтримує в президентських перегонах Порошенка, то секретар РНБО говорить про це відкрито.
По закінченню форуму на запитання журналістів про те, кого він буде підтримувати на виборах, Турчинов відповів: “того кандидата, який буде продовжувати курс, який ми разом почали”. На уточнення чи мова йде про Порошенка, секретар РНБО сказав: “Поки що я бачу, що саме він продовжує цей курс”.
На Юлію Тимошенко, вочевидь, робить ставку один із “бенефіціарів” “фронтовиків” Микола Мартиненко та найвпливовіший міністр партії - Арсен Аваков.
![]() |
Арсеній Яценюк,Олександр Турчинов, Андрій Парубій, Арсен Аваков, Максим Бурбак. Фото: прес-служба "Народного фронту" |
Логіка їхніх дій проста - саме з Порошенком пов’язана значна частина їхніх негараздів. У випадку Авакова - це кримінальна справа щодо його сина Олександра через сумнозвісні закупівлі рюкзаків для МВС. У випадку Мартиненка - справа про розкрадання коштів “Схід-ГЗК”. В 2015 році Мартиненко під тиском громадськості та колег з “Нарфронту” через розслідування кримінальних справ проти нього, добровільно склав мандат депутата.
Щоправда Аваков прихильність до Тимошенко заперечує.
“Я не підтримую Порошенка, я не підтримую Тимошенко, я не викажу жодних інших преференцій ні моїм друзям, ні моїм противникам. На виборах я буду забезпечувати зовсім іншу функцію. Я буду забезпечувати справедливі і чесні вибори”, - сказав він по завершенню форуму.
ЧИАЙТЕ ТАКОЖ: “Армія, мова, віра” - тільки інакше. З чим йде на вибори Тимошенко
Відкрита підтримка Порошенка або Тимошенко на виборах могла б раз і назавжди розколоти та поховати “Народний фронт”. А це далеко не найкраща перспектива для однієї з двох системоутворюючих партій влади напередодні президентської кампанії.
Такий сценарій скоріше за все означав би остаточний розвал коаліції, яка і без того має лише 215 голосів при мінімально-необхідних 226. Відсутність коаліції означала б дострокові парламентські, які в розпал президентських не потрібні ні владі, ні опозиції.
Тому різні табори “фронтовиків” підтримують своїх фаворитів непублічно, намагаючись не переходити дорогу соратникам з протилежного табору.
Що ж до парламентських виборів, то “нарфронтівці” планують подолати прохідний бар’єр. В такому випадку їхня фракція перетвориться з однієї з найбільших в одну з найменших. Кількість впливових політиків на одне місце в списку за таких обставин буде просто зашкалювати.
Ймовірно, що після президентських виборів багато “фронтовиків” шукатимуть кращої долі деінде, аби не залишитися ні з чим.
_____
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua