Судова реформа Зеленського: експерти назвали недоліки законопроекту

24 вересня 201917:18

У вівторок, 24 вересня, на прес-конференції експерти та активісти розповіли про недоліки проекту закону 1008 щодо реформи органів судової влади.

Так, Михайло Жернаков, голова правління Фонду DEJURE, нагадав, що Володимир Зеленський обіцяв перезавантаження органів суддівського самоврядування. А його партія підтримувала порядок денний від громадськості щодо перезавантаження. Зеленський казав, що буде щотижня позбавляти суддів мантій.

Не дивлячись на ухвалення в першому читанні проекту закону, на думку Катерини Бутко, активістки ВГО "Автомайдан", найбільшою його небезпекою є те, що він не передбачає перезавантаження Вищої Ради Правосуддя. Адже, на її думку, ВРП не виконує свою основну функцію - очищення судового корпусу.

Зазначимо, ВРП приймає остаточне рішення щодо суддівської кар'єри — призначення на посаду, притягнення до відповідальності або звільнення.

Андрій Козлов, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів (2016 - 2019 рр.) заявив, що Вища кваліфікаційна комісія суддів повинна самостійно затверджувати методологію проведення добору суддів. Він зазначив, що проектом закону пропонується, щоб це робила Вища Рада Правосуддя. За його словами, це загроза незалежності комісії.

Галина Чижик, експертка з питань реформи правосуддя Центру протидії корупції вважає, що законопроект Зеленського вирішує лише одне питання - участь міжнародних експертів у доборі.

Недоліки законопроекту

Проект закону пропонує перезавантажити Вищу кваліфікаційну комісію, але не Вищу Раду Правосуддя.

Документом пропонується процедуру добору членів ВККС здійснювати за участі лише трьох міжнародних експертів.

Згідно пропозицій авторів законопроекту, Вищій Раді правосуддя фактично вдасться отримати повний контроль над ВККС, оскільки вона затверджуватиме регламент ВККС. Згідно нових положень, рішення конкурсної комісії можна буде оскаржувати в Окружному адмінсуді Києва.

Створення етичної комісії при ВРП є плюсом, кажуть експерти. Однак у цій комісії будуть троє членів ВРП, що може дозволити членам ВРП блокувати звільнення недобросовісних суддів. Етична комісія також відповідно до запропонованих змін, не зобов'язана проводити перевірки чинних членів Вищої Ради правосуддя за власною ініціативою.

Документом також пропонується провести повторний добір суддів ВС з числа тих, які вже займають ці посади.

За словами активістів та експертів, ВРП пропустила щонайменше 44 недоброчесних кандидатів до Верховного суду, а також залишила на посадах суддів Майдану. Вища Рада правосуддя на їх думку дозволяє суддям уникати відповідальності за брехню у деклараціях та незаконні статки.

Поради

Відтак, експерти та активісти закликали внести зміни у проект закону 1008 у частині перезавантаження Вищої Ради Правосуддя, збільшення впливу міжнародних експертів в конкурсній комісії з добору членів ВККС та комісії з етикти. Вони також пропонують провести повторну перевірку суддів Верховного Суду.

Нагадаємо, за законопроект Зеленського №1008 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" проголосували 238 депутатів.

Йдеться про зміни до законів "Про судоустрій і статус суддів", "Про очищення влади" та "Про Вищу раду правосуддя".

Документом пропонується зокрема скорочення складу Верховного Суду з 200 до 100 суддів. А також запроваджується новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Проект закону передбачає створення при Вищій раді правосуддя комісії доброчесності та етики, розширює список посад, на які поширюється люстраці

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

24.09.2019, 17:23
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus