Шевченківський суд Києва досить інтенсивно розглядає скарги суддів Окружного адміністративного суду(ОАСК), яких підозрюють у тиску на членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів(ВККС). До цих скарг додаються численні відводи та самовідводи суддів. Все більше проглядається ймовірна стратегія представників підозрюваних суддів – затягувати розгляд до закінчення термінів досудового слідства та закриття справи після цього.
Це могло б спрацювати, але є не одне “але”.
У чому підозрюють суддів ОАСК
Четверо суддів Окружного адміністративного суду Києва отримали підозри від ГПУ. На прес-конференції тодішній керівник управління спецрозслідувань Сергій Горбатюк та керівник НАБУ Артем Ситник оприлюднили записи розмов суддів ОАСК.
На них – голоси схожі на голоси фігурантів справи. Вони обговорювали, зокрема, як ініціювати скарги до суду на представників Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Відкриті судові розгляди, за версією слідства, потрібні були для того, аби впливати на членів ВККС та їх рішення щодо атестації суддів ОАСК.
Крім того, голоси стверджували, що мають зв’язки з ТОП-чиновниками, зокрема, уповноваженою з прав людини Людмилою Денісовою. Саме уповноважена делегує одного члена ВККС.
Хронологія останніх подій у суді
Зараз у справі триває досудове слідство. Термін досудового слідства спливав 2 листопада. Більш ніж за тиждень до цього, 25 жовтня, прокуратура подала клопотання про продовження термінів досудового слідства.
"У силу зайнятості чи інших обставин суд призначив розгляд клопотання не в триденний термін, а на середу – 30 жовтня (за 3 дні до завершення терміну, - ред.), - сказала у коментарі INSIDER прокурорка Юлія Малашич.
На засіданні 30 жовтня судді Олені Мєлєшак представники підозрюваних заявили відвід. Його причиною було те, що суддю нібито допитували в загальній, “великій” кримінальній справі, матеріали з якої виділили у свіжу справу відносно суддів ОАСК.
Довідково.
У 2014 році прокуратура розслідувала діяльність суддів ОАСК, які, за даними слідства, перешкоджали діяльності активістам "Автомайдану" та ухвалювали рішення про заборону масових акцій протесту.
Вже у 2019 році, коли суддів ОАСК запідозрили в нових злочинах, зокрема тиску на членів ВККС та фальсифікації судових позовів, матеріали зі старої справи долучили до нової. І саме в тій старій справі щодо автомайдагівців допитували суддю Мелєшак та ще багатьох інших суддів Шевченківського суду.
Розгляд відводу призначили на те ж саме 30 жовтня, однак представники підозрюваних Вовка та Погрібніченка заявили, що хочуть брати участь у засіданні стосовно відводу, але не цього дня. Також вони просили повідомити про засідання не раніше ніж за 3 дні до нього.
![]() |
Голова Окружного адміністративного суду м. Києва Павло Вовк |
Відповідно, у такому разі засідання потрібно призначати мінімум на суботу – 2 листопада, коли і закінчується термін досудового слідства.
Однак, розгляд відводу призначили на четвер, 31 жовтня. Суддю Мєлєшак відвели.
"У силу завантаженості чи зовнішніх обставин, клопотання, яке за законом підлягає негайній передачі до авторозподілу, протримали у канцелярії протягом 3 годин", - зазначила прокурор Юлія Малашич.
Зрештою, система, очевидно, випадково призначила суддю Циктіча, який (неймовірний збіг!) також допитувався у великому провадженні 2014 року.
Суддя Циктіч заявив самовідвід. Однак, з невідомих поки що причин, зробив це не відразу після призначення до розгляду справи, а наступного дня – у п’ятницю, рівно за день до закінчення термінів досудового слідства.
INSIDER відправив інформаційний запит з проханням пояснити, чому суддя взяв самовідвід не відразу, а також щодо причин тримання затримки справи у канцелярії на три години перед авторозподілом.
Зрештою, терміни досудового слідства завершились, а представник судді Аблова у понеділок, 5 листопада, з упевненістю про закінчені терміни прийшов до суду. Там мали розглядати його заяву, якою він оскаржував підозру судді Аблову.
Захисник стверджував: терміни досудового слідства спливли, справа має бути закрити. А оскарження підозри судді Аблову поки що потрібно відкласти, поки не вирішиться питання з закриттям розслідування.
Те саме “але”
Як виявилось, Генпрокуратура на деякий час призупиняла провадження. Це “ставило на паузу” також і строки слідства.
"Через процесуальні дії, в тому числі пов’язані з міжнародним співробітництвом, ця справа була зупинена. Строки досудового слідства не сплинули у зв'язку з тим, що досудове слідство було зупинено", - наголосила Юлія Малашич у суді.
Адвокат на деякий час розгубився. І тут же заявив судді відвід.
Що далі
Засідання щодо продовження термінів досудового слідства, тим не менш, заплановане на цей тиждень.
Зараз Шевченківський суд "засипаний" скаргами від представників суддів ОАСК. В деяких з них вони вже отримали відмови. Зокрема, суддя Вовк просив проводити експертизу в центрі при МВС. На оприлюднених прокуратурою записах, голос, дуже схожий на голос Вовка, стверджував, що має гарні стосунки із нинішнім міністром МВС Арсеном Аваковим.
Решта скарг, зокрема, стосуються "незаконності підозр", чисельних відводів та самовідводів.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua