З 20 листопада 2019 року прокуратура остаточно втрачає повноваження проводити слідство. Через це справи Майдану мають перейти в органи, яким будуть підслідні за новим законодавством. Частина справ призначена до Державного бюро розслідувань (ДБР), ще частина - до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Проте слідчі у справах Майдану, яких мали перевести з прокуратури до ДБР, досі не переведені. Справи відтак передають “внікуди”, невідомо кому. Адвокати родин Небесної cотні застерігають, що через організаційні проблеми і політичні причини слідство може бути зупинене або у нього може відбутись шкідливе втручання зі сторони зацікавлених фігурантів.
Що сталося
Правки до законопроекту №2116 про Державне Бюро Розслідувань у п'ятницю, 15 листопада, Верховною Радою так і не були проголосовані. Ці правки мають дозволити перехід з прокуратури до ДБР слідчих, які розслідують справи Майдану. Таким чином, справи при передачі в ДБР не потраплять внікуди, а опиняться у слідчих, які й займаються ними останні роки.
Ще 4 листопада представниця потерпілих по багатьох епізодах Революції Гідності Євгенія Закревська наголошувала на їх необхідності задля забезпечення сталості розслідувань справ Майдану.
Як зазначено на сайті Верховної Ради, наступні пленарні засідання відбудуться тільки у грудні. Втім, уже 20 листопада Департамент Спецрозслідувань повинен передати усі справи в ДБР.
Євгенія Закревська у зв'язку з тим, що депутати не розглянули поправку до законопроекту про ДБР, написала у своєму Facebook, що Верховна Рада цим зневажила рідних загиблих і поранених - всіх потерпілих у справах Майдану.
"Рада забила на шанс врятувати слідство у Справах Майдану. "Не встигла" розглянути правку, яка дозволяє частині слідчих по Майдану перейти в ДБР і зберегти розслідування (поправку №318 до законопроекту №2116). О 15:00, проголосувавши частину поправок, подумали, що все, час вийшов. Тепер - "різне" і свобода. Питання зависло до 3-го грудня”, - написала вона.
Рада забила на шанс врятувати слідство у Справах Майдану
Вимога до президента
17 листопада “Адвокатська дорадча група”, яка представляє інтереси родин Героїв Небесної сотні, висунула вимогу до президента Володимира Зеленського скликати позачергову сесію Верховної Ради, щоб депутати проголосували за поправку до законопроекту щодо передачі справ Майдану.
У своїй публікації від 4 листопада 2019 року Євгенія Закревська наголосила, що прийняття поправки до закону про ДБР забезпечить сталість розслідувань у справах Майдану, та не дасть безконтрольні права директору Роману Трубі.
Між тим, у Раді відреагували на цей заклик. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков назвав нереалістичним скликання позачергової сесії для ухвалення поправки. Про це він сказав на брифінгу, повідомляє “Інтерфакс-Україна”.
“Я думаю, що це поки що малореалістично. Чому? Краще було його ухвалити в п'ятницю, а не брати "Різне", брати перерви, робити все, щоб затягнути цей процес”, — сказав Разумков.
Заява директора Труби
Із самого початку директор ДБР Роман Труба інформував громадськість, що у зв’язку із переходом справ від Генпрокуратури до ДБР розслідування справ буде призупинене: "На якийсь час це зупинить розслідування, бо п’ять тисяч томів матеріалів будуть передані новим слідчим. П’ять років розслідування, які потрібно відмотати назад та дослідити з самого початку".
Водночас, як повідомив Insider заступник начальника одного з департаментів Генпрокуратури Олексій Донський, керівництво ГПУ тиснуло щодо прискорення передачі справ Майдану до ДБР.
![]() |
Директор ДБР Роман Труба |
“Це була позиція керівництва - форсувати передачу справ до 20 листопада. Хочау з законодавстві такої вимоги немає. Але керівництво відомства хоче, щоб все максимально швидко відбулось. При тому, що передавати їх немає куди на сьогодні, та немає кому”, - сказав він.
Євгенія Закревська розповіла Insider, що частину справ вже передали до Державного Бюро Розслідувань. Проте проводити по них слідчі чи процесуальні дії - неможливо, адже, щоб приступити до цих дій, слідчі з ДБР, які ніколи не працювали з справами Майдану, повинні будуть багато місяців спершу ознайомлюватись з матеріалами.
“Це не дозволить проводити слідство все одно. Оскільки в ДБР немає слідчих, обізнаних із матеріалами. Але при цьому доступ до справ і до ЄРДР матимуть недобросовісні персонажі. На кшталт Портнова”, - додала Закревська.
Ризик Портнова
Одним із головних ризиків у цій ситуації для справ Майдану Євгенія Закревська вважає те, що заступник Адміністрації президента часів Віктора Януковича Андрій Портнов може отримати до них доступу.
“Це один із головних ризиків. [Може відбутись] все, що завгодно - розголошення таємниці слідства, знищення матеріалів, доказів. Аж до втручання в прийняття процесуальних рішень у справах, як це ми бачимо в інших провадженнях ДБР, які Портнову цікаві. А Майдан йому цікавий”, - підкреслила вона.
Слідство.Інфо днями опублікувало матеріали про погрози Андрія Портнова Сергію Горбатюку і двом слідчим управління спеціальних розслідувань ГПУ. Виявляється, у відповідь на заяву одного з них, слідчого Божка, до ДБР, відомство зареєструвало провадження вже на нього самого. Провадження в ЄРДР на слідчого Божка при цьому зареєстрували за повідомленням адвоката Портнова. Божку навіть збирались повідомити підозру.
У “Адвокатській дорадчій групі” вважають - у тому числі через можливість доступу до матеріалів справ Майдану Андрієм Портновим справи до ДБР передавати зараз не можна. Потрібно спершу прийняти правку і забезпечити перехід слідчих, в чиєму віданні ці справи знаходяться останні роки.
“До того ж, Портнов має неабиякий вплив на керівництво ДБР і процеси, які там відбуваються. Це добре відомо і матеріал Слідство.інфо це також підтверджує”, - зазначається у повідомленні у Facebook.
ДБР вже отримало перші справи
Проти ночі 19 листопада у ДБР повідомили, що вже створено окремий підрозділ з розслідування справ Майдану.
“Новостворений слідчий відділ отримає з Генеральної прокуратури України матеріали “справ Майдану” і продовжить досудове розслідування цих кримінальних проваджень”, - повідомлялось на сторінці ДБР у Facebook.
Проте жодних даних про керівника підрозділу та його особовий склад у ДБР не повідомили.
Зрештою, як розповів Insider’у Донський, Генпрокуратура у реєстрі досудових розслідувань вже переппризначила на Держбюро розслідувань понад двох десятків проваджень у справах Майдану.
“Зараз вже по ЄРДР відбулася передача більше двадцяти проваджень, хоч фізичної передачі [матеріалів справ] ще немає. Нас до відома не ставили, що ці рішення вже зараз будуть реалізовані. Ми очікували на створенням спеціального підрозділу в ДБР, куди прийдуть саме слідчі прокуратури для забезпечення безперервності процесу”, - розповів він.
За його словами, відтепер слідчі прокуратури не можуть у тих провадженнях продовжувати роботу.
“Фізично - провадження ще в Департаменті Спецрозслідувань, тому ми все ж розраховуємо, що сесія Ради відбудеться в грудні і необхідні правки будуть прийняті. І тоді ж слідчі все таки зможуть перейти до Держбюро розслідувань”, - зазначив він.
Нагадаємо, родини героїв Небесної сотні, потерпілі, адвокати а також усі небайдужі уже двічі приходили на Банкову - до Офісу президента, щоб звернути увагу президента Володимира Зеленського на справи Майдану.
![]() |
Фото: Герман Крігер |
Так, 14 листопада активісти принесли до Офісу президента портрети Героїв Небесної сотні, а також виклали зі свічок напис: "Майдан забуттю не підлягає". А 8 листопада вони висунули свої вимоги, серед яких були такі:
1. Створити у структурі ДБР управління для розслідування справ Майдану. Для цього збільшити кількість працівників.
2. Прийняти зміни до закону про ДБР, які забезпечать переведення слідчих і прокурорів ГПУ до ДБР без конкурсів та атестацій.
3. Призначити на посаду керівника цього підрозділу Сергія Горбатюка. Він раніше очолював Управління спеціальних розслідувань ГПУ. Його звільнили перед переатестацією.
4. Сформувати Департамент процесуального керівництва ГПУ у справах Майдану.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua