Шлях до автокефалії: як українська церква стала незалежною

6 січня 201910:23

Виготовлений грецьким майстром Лукою, написаний на пергаменті - на Різдво, 7 січня, томос про автокефалію української православної церкви буде в Києві. Його зберігатимуть в стародавніх стінах Софіївського собору.

Напередодні Вселенський патріарх Варфоломій провів спільне богослужіння з митрополитом об’єднаної Православної Церкви України Епіфанієм. Саме він отримає з рук Константинопольського патріарха підписаний напередодні на Фанарі томос.

Задля отримання церковної незалежності найбільші православні церкви в Україні пройшли довгий шлях.

Об’єднавчий собор представників найбільших в Україні православних церков відбувся 15 грудня 2018 року. А міг відбутися набагато раніше.

INSIDER пропонує згадати, які події передували наданню томоса та стали передумовою для здобуття незалежності українською православною церквою.

Об’єднавчий собор відбувся 15 грудня 2018 року. А міг відбутися набагато раніше. Фото: прес-служба глави держави

Собор, який не відбувся

Перші серйозні перемовини про об’єднання церков відбулися в 2015-му на другому році російської агресії. Тоді про об’єднання вели переговори представники Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви. Ініціатива надійшла від патріарха УПЦ КП Філарета після смерті попереднього очільника УАПЦ Мефодія.

“Хочу звернутися до архієреїв УАПЦ, які, відповідно до церковного статуту, зберуться для обговорення подальшого життя очолюваної ними церкви. В умовах зовнішньої російської агресії надзвичайно важливою є внутрішня єдність українського народу. Плідний діалог про досягнення єдності між нашими церквами, про подолання існуючих розбіжностей та об'єднання всіх прихильників автокефалії православної церкви в Україні, можуть стати нашим спільним вагомим внеском у боротьбу українського народу за краще майбутнє”, - сказав під час прес-конференції 25 лютого 2015 року Філарет.

Патріарх Філарет

Вже у квітні на пропозицію Філарета відреагував новий очільник УАПЦ митрополит Макарій і запропонував сідати за стіл переговорів.

“Зараз уже той час настав, щоби реально не процеси починати, а реально діяти. Не треба дармувати жодного дня. Треба зустрічатися, розмовляти і робити реальні кроки. Я готовий до того. Тому що розумію, що то потрібно Україні”, - сказав Макарій.

Об’єднання двох церков тоді підтримав Вселенський патріарх Варфоломій і заявив про готовність у перспективі надати об’єднаній церкві автокефалію.

“Я твердо вірю, що українські церкви об'єднаються і Україна в найближчому майбутньому буде мати єдину помісну церкву”, - сказав Варфоломій у розмові з українськими ієрархами.

До переговорів долучилися представники Вселенського патріархату. Вже в червні очільники УПЦ КП та УАПЦ підписали документ про намір скликати об’єднавчий собор. Він мав відбутися 14 вересня 2015 року у Софії Київській.

Під час собору планували схвалити рішення про умови об'єднання обох церков та про предстоятеля об'єднаної церкви. Та вже в липні перемовини зайшли в глухий кут.

УПЦ КП та УАПЦ не дійшли згоди щодо кількість делегатів на об’єднавчому соборі, назви об’єднаної церкви та шляху обрання нового керівника. Процес об’єднання церков і отримання автокефалії, який здавався цілком реальним, завис у повітрі на невизначений термін.

Зміна ініціатора

Перемовини про об’єднання поновляться лише трьома роками потому навесні 2018 року. За ініціювання процесу візьмуться представники світської влади, на противагу духовенству, яке мало змогу об’єднатися та не змогло домовитися. Цього разу Вселенська патріархія з Константинополя жорстко регламентуватиме процес.

В квітні президент Петро Порошенко відвідав Стамбул, де провів перемовини з Вселенським патріархом Варфоломієм. Той вчергове засвідчив свою прихильність і готовність надати автокефалію українській церкві. Та цього разу до процесу об’єднання мали залучити не лише українське духовенство, але і світську владу.

Петро Порошенко 9 квітня 2018 року провів зустріч зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Фото: прес-служба глави держави

Відтак, до його всесвятості у Константинополі з проханням про надання автокефалії звернувся президент, парламент та уряд. Звернення також підтримали представники УАПЦ та УПЦ КП.

Відтоді ініціатива щодо створення автокефальної церкви в Україні перейшла до Вселенської патріархії.

Вже наприкінці квітня відбувся Священний синод Константинопольського патріархату, який прийняв українські звернення та розпочав процедури необхідні для надання автокефалії.

Як Константинополь готував Україну до томосу

В травні делегація з трьох ієрархів Вселенського патріархату почала поїздки по помісними церквам, інформуючи про бажання надати українській церкві автокефалію.

Далі Константинополь почав вивчати документи і готувати правову базу для надання томосу. В липні патріарх Варфоломій виступив із заявою, де розповів, що московська церква самовільно та неканонічно приєднала до себе українську.

“Нехай не забувається, що Константинополь ніколи не видавав дозволу передавати території України будь-кому, крім права хіротонії Київського митрополита у Москві на умовах його обрання соборно в Києві на місцевому Соборі та при безумовному згадуванні Вселенського Патріарха. Це сказано у Томосі про автокефалію, що Мати-Церква дарувала Польській церкві: Наш Престол не визнав відділення Київської Митрополії і залежних від неї православних Церков Литви та Польщі та їх приєднання до Московської Церкви, що було здійснено проти канонів”, - сказав Варфоломій.

Це означало, що Російська церква в 1686 приєднала до себе українську церкву незаконно.

Восени процес надання томосу набув ознак безповоротності та вийшов на фінішну пряму.

На початку вересня в Константинополі відбувся Архієрейський собор. Він підтвердив, що російська церква впродовж століть незаконно розпоряджалася українською територією. Собор засвідчив і те, що Вселенський патріархат може приймати рішення про надання автокефалії без згоди інших помісних церков.

Кількома днями потому Варфоломій призначив в Україну двох екзархів (представників). Вони мали стати комунікаторами між владою, церквами та Константинополем у переговорах щодо проведення об’єднавчого собору українських церков.

Місяцем пізніше, в жовтні, Синод Вселенського патріархату підтвердив вже прийняте рішення про надання українській церкві томосу. В Константинополі також вирішили відкрити в Україні ставропігію (представництво), а з очільників УАПЦ та УПЦ КП - Макарія і Філарета - зняли анафеми Російської  православної церкви та поновили їх єпископський сан. Також скасували лист, яким у 1686 надавали дозвіл московському патріарху висвячувати київських митрополитів.

В жовтні парламент передав Андріївську церкву в Києві Вселенському патріархату для ставропігії.

27-29 листопада Синод Константинопольського патріархату затвердив проект статуту помісної православної церкви в Україні. Після цього справа залишалася за малим - провести об’єднавчий собор українських церков та обрати митрополита об’єднаної церкви.

В жовтні парламент передав Андріївську церкву в Києві Вселенському патріархату для ставропігії

Як російська церква боролась проти надання томосу Україні

Доки Вселенський патріархат займався підготовкою до надання українській церкві автокефалії, Російська православна церква намагалася зробити все, аби цього не сталося.

Ще в квітні так звана УПЦ Московського патріархату, яка підпорядкована РПЦ, почала збирати підписи по всій Україні проти надання томосу про автокефалію. Однак тоді ця кампанія мало на що вплинула і лише засвідчила, що в середовищі УПЦ МП існують різні позиції щодо питання незалежності української церкви.

Коли ж Варфоломій призначив в Україну своїх екзархів, в російській церкві почали говорити про “великий розкол”, яким погрожували Константинополю.

“Якщо, не дай Бог, станеться легітимізація розколу, то важко навіть собі уявити, до яких наслідків це може призвести. Це буде означати фактично розкол, подібний розколу 1054 року”, - говорив глава відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ, митрополит Ілларіон.

В питання намагався втрутитися особисто патріарх РПЦ Кіріл. Наприкінці серпня він відвідав Стамбул, де зустрічався особисто з Варфоломієм і намагався відмовити його від надання томосу.

“Ми ніколи не переставали усвідомлювати що ми є однією країною і одним народом. Неможливо відрізняти Київ від нашої країни, тому що Київ це вихідний пункт нашої історії. Національна самосвідомість росіян і українців - це запорука збереження єдності Російської православної церкви”, - вмовляв не надавати томос очільник РПЦ партріарх Кіріл, йдеться у стенограмі розмови патріархів, яку опублікувало видання Orthodoxia.

“Українці не відчувають себе комфортно під владою Росії і бажають бути абсолютно вільними в релігійному і політичному рівні і тому попросили церкву-матір допомогти їм. Церква-матір вважає їх запит законним і буде продовжувати ту політику, яка була визначена в останній сесії Священного Синоду. Крім колишнього президента Януковича, якого я зустрів 10 років тому, всі інші їздили попросити і молити Вселенського патріархату про надання автокефалії”, - відповідав Варфоломій.

Патріах Фарфоломій
Українці не відчувають себе комфортно під владою Росії і бажають бути абсолютно вільними в релігійному і політичному рівні і тому попросили церкву-матір допомогти їм

На це Кіріл заперечував, що українська світська влада не є представником українського народу.

“Вони хочуть автокефалію, щоб зміцнити свою владу, яку захопили незаконно. Народ буде їх скидати і виганяти з влади. Вони хочуть автокефалію для того, щоб триматися при владі з підтримкою авторитету Вселенського патріархату”, - продовжував Кіріл.

Варфоломій пояснював главі РПЦ, що надання автокефалії - це право Вселенського патріарха, натомість Кіріл наполягав, що це питання всіх православних церков. В ході тригодинної зустрічі московському патріарху так і не вдалося відмовити Варфоломія від надання томосу українській церкві і він поїхав додому ні з чим.

В жовтні після синоду в Константинополі, який підтвердив намір надати автокефалію об’єднаній українській церкві, в Москві відбулося засідання Ради нацбезпеки і оборони РФ, де обговорювали українське питання. Після зустрічі Дмітрій Пєсков, прес-секретар Владіміра Путіна, пригрозив, що Росія готова захищати православних будь-де.

“У разі, якщо країни, де події, що розвиваються, увійдуть у русло протиправних дій, то, звичайно Росія всюди захищає інтереси росіян і російськомовних, то так само, і про це неодноразово говорив Путін, Росія захищає інтереси православних”, - сказав Пєсков.

Кількома днями згодом синод РПЦ оголосив про розрив офіційного спілкування з Вселенським патріархатом. Та всі ці погрози і показові кроки не змогли жодним чином вплинути на перебіг подій.

Собор

Об’єднавчий собор українських церков відбувся 15 грудня. На ньому були присутні представники УАПЦ, УПЦ КП та двоє архієпископів УПЦ МП. Делегати розпустили УПЦ КП та УАПЦ, та затвердили проект статуту новоствореної Православної Церкви України.

Першим предстоятелем об’єднаної церкви став митрополит УПЦ КП Епіфаній. Ставленик патріарха Філарета.

Першим предстоятелем об’єднаної церкви став митрополит УПЦ КП Епіфаній. Ставленик патріарха Філарета

Про те, як відбувався собор INSIDER писав у публікації “Митрополит Київський Епіфаній і нова сторінка українського православ’я”.

Одразу після обрання предстоятелем, Епіфаній закликав до єднання православних в Україні.

“Я би хотів закликати наших співбратів, архієреїв та всіх вірних до новоствореної єдиної української православної церкви. Двері нашої церкви відкриті для всіх. Ми закликаємо до єднання, ми закликаємо всіх бути в цій визнаній єдиній помісній українській православній церкві”, - звернувся до присутніх на Софіївській площі митрополит Епіфаній.

Після цього, впродовж наступних тижнів, кількадесят парафій УПЦ МП вирішили приєднатися до новоствореної церкви.

Карту переходів парафій можна дивитися ТУТ.

Тижнем пізніше Верховна Рада прийняла закон, згідно якого лише одна православна церква в Україні зможе називатися “українською”.

Подробиці читайте у публікації “Супостати, біси, кулаки: як Рада церкви перейменовувала”.

Після отримання томосу Православна Церква України має провести собор, де остаточно затвердить статут об’єднаної церкви.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

6.01.2019, 10:23
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus