Росія тут, Росія там: провал розвідки, збої GPS під час навчань НАТО та нові санкції

Фінляндія, США, Австрія... У світі залишається все менше країн, які можуть ставитися до Росії з любов'ю
13 листопада 201815:46

“Мене ця інформація неприємно здивувала”, - вчергове виправдовується міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров. Цього разу перед Австрією. Минулого тижня австрійці викрили російського шпигуна.

У Фінляндії росіян підозрюють у збоях GPS-навігації під час найбільших з часів Холодної війни військових навчань НАТО. США погрожують Москві новими санкціями через псевдовибори у тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

70-річний шпигун

9 листопада австрійці затримали полковника власної армії у відставці - понад 20 років він шпигував на користь Росії. Першим про нього написало місцеве видання Kronen Zeitung.

Ім’я шпигуна влада Австрії не розголошує. Та, як з’ясувало видання, росіяни завербували полковника у 1988 році в Тегерані. Інформацію він почав передавати у 1990-х. Чоловік надавав росіянам конфіденційні дані про високопоставлених офіцерів, австрійські військово-повітряні сили, артилерійські системи та міграційну ситуацію в країні.

Того ж ранку на скандал відреагувала влада Австрії. Канцлер Себастьян Курц та міністр оборони Маріо Кунасек різко засудили дії Москви. За словами Кунасека, навіть попри добре підготовлену мережу безпеки, не можна на 100% бути впевненим у тому, що жодних витоків інформації немає: “ця справа доводить, що навіть після Холодної війни нейтральні держави є об'єктами шпигунства”.

Канцлер Курц заявив: “будь-яке шпигунство - неприйнятне, в тому числі і російське шпигунство в Європі”. За його словами, ця ситуація не покращить австрійсько-російські відносини.

Міністриня закордонних справ Австрії Карін Кнайсль також відзначила, що тепер відносини двух країн будуть ускладнені: "відносини між Росією і Австрією будуть серйозно обтяжені". Крім того, вона скасувала візит в Москву, який був призначений 2-3 грудня.

Себастьян Курц, Канцлер Австрії
Будь-яке шпигунство - неприйнятне, в тому числі і російське шпигунство в Європі

Наступного дня видання profil повідомило, що шпигуна допомогла викрити Німеччина. Згодом Kronen Zeitung повідомило, що інформацію про шпигуна передало Сполучене Королівство. Видання відзначило, що в такий спосіб влада Королівства хотіла підштовхнути Австрію до зміни у ставленні на отруєння Сергія Скрипаля - Відень раніше відмовився висилати російських дипломатів.

У відповідь на звинувачення у шпіонажі Росія звинуватила Австрію у розголошенні скандалу. На думку Москви конфлікт мав вирішуватися непублічно.

“Споконвіку було прийнято, що якщо у якоїсь країни виникають занепокоєння, підозри щодо дій іншої країни, в причетності когось до якихось процесів, які розглядаються в якості загроз для держав. Відповідно до норм міжнародного спілкування слід безпосередньо запитувати роз'яснення”, - заявив міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров.

Наразі екс-полковнику шпигуну 70 років. За час співпраці з російською розвідкою він заробив 300 тисяч євро. Його справу розслідує прокуратура Австрії.

Канцлер Себастьян Курц різко засудив дії Москви. Фото: Facebook Себастьяна Курца

Збої GPS у Фінляндії

Фінляндія запідозрила Росію у створенні перешкод для GPS сигналу під час навчань НАТО - Trident Juncture. Подібні навчання проводять раз на три роки. Цьогорічні стали найбільшими з часів Холодної війни, в них беруть участь 29 країн-членів НАТО, а також Швеція, Фінляндія, Україна, Грузія та Йорданія. Задіяно близько 50 тисяч особового складу, 65 кораблів, 250 військових літаків і близько 10 тисяч одиниць техніки.

Перебої сигналу фіксували в районі проведення навчань в Лапландії та неподалік кордону Норвегії. За словами прем’єр-міністра Фінляндії Юхи Сіпіля, саме Росія найвірогідніше стоїть за збоями в роботі систем навігації.

“Технічно досить легко втручатися в радіосигнал на відкритому просторі, і цілком можливо, що Росія була в цій руйнівній партії. Такі навички Росії відомі”, - сказав Сіпіля виданню Yle.

Сіпіля вважає, що Росія в такий спосіб хотіла продемонструвати силу: “звичайно, це повідомлення для всіх учасників, коли мова йде про військові навчання”.

Прес-секретар президента Росії Дмітрій Пєсков заперечив причетність росіян.

“Є тенденція звинувачувати Росію у всіх смертних і інших гріхах. Як правило, такі звинувачення не мають під собою підстав”, - сказав він.

Дмітрій Пєсков, прес-секретар президента Росії
Є тенденція звинувачувати Росію у всіх смертних і інших гріхах. Як правило, такі звинувачення не мають під собою підстав

Тим часом, в уряді Фінляндії занепокоєні, що перебої в системі навігації можуть спричинити аварійні ситуації для цивільної авіації.

Президент Фінляндії Саулі Нііністьо закликав уряд точно встановити, хто саме і яким чином втрутився в роботу систем GPS. Після цього президент пообіцяв зробити жорстку заяву.

Президент Фінляндії Саулі Нііністьо. Фото: presidentti.fi

Нова порція санкцій

Сполучені Штати пригрозили Росії новою порцією санкцій. Цього разу через підтримку псевдовиборів на тимчасово окупованій частині Донецької та Луганської областей. Про це йдеться у заяві Державного департаменту США.

“США приєднуються до наших європейських союзників та партнерів, засуджуючи "вибори" на контрольованих Росією східних частинах України”, - йдеться у заяві.

США пригрозили Росії новою порцією санкцій через підтримку псевдовиборів на окупованому Донбасі

В держдепі стверджують, що нелегітимні псевдовибори були спробою Москви інституціоналізувати своїх сателітів в особі “ДНР” та “ЛНР”.

“Ці об'єкти не мають місця в межах мінських угод або в конституційному уряді України, і їх слід розібрати разом з незаконними збройні формування. Ми продовжуватимемо накладати санкції через Україну проти Росії, поки Москва повністю не реалізує Мінські угоди та поверне контроль над Кримом в Україні”, - написано у заяві.

Востаннє список санкцій Сполучені Штати розширювали 8 листопада через анексію Криму.

До санкційного списку потрапили українські громадяни Олександр Басов та Андрій Сушко, які раніше служили в СБУ, а також російський генерал Володимир Зарицький. Санкційний список юридичних осіб поповнили кримські санаторії "Ай-Петрі", "Дюльбер" та "Місхор", АТ "Кримтеплоелектроцентраль", компанії "Гарант-СВ", ТОВ "Керуюча компанія інфраструктурних проектів", ТОВ "Південний проект" (Санкт-Петербург), кримський курортний готель "Мрія" та "міністерство державної безпеки ЛНР".

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 16:26
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus