“Пожаліли його, живий лишився, а він тепер в суді свідчить”, - в суді з розстрілу групи спецпризначення оприлюднили “прослушку” фігуранта

Запорізький апеляційний суд на фінішній прямій розгляду справи розстріляних спецпризначенців
26 вересня 201920:35

На 27 вересня Запорізький апеляційний суд призначив чергове засідання у справі фермера з Латишевого Миколи Бутрименка. Він обвинувачується в організації розстрілу двох груп бійців 3 полку спецпризначення 29 липня 2014 року, а також у фінансуванні тероризму. Минулої п’ятниці судовий розгляд було перервано на вимогу адвоката Бутрименка, який раптово з’ясував, що потребує додаткового ознайомлення з матеріалами справи. 

У травні Куйбишевський районний суд Запорізької області засудив Бутрименка до 8 років позбавлення волі за фінансування тероризму і виправдав у вчиненні терористичного акту. На таке рішення суду першої інстанції надійшло відразу чотири апеляційних скарги: від представниці 22 потерпілих Олени Яркіної і прокурора Донецької області Дмитра Стьобіна, які вимагають для Бутрименка довічного ув’язнення саме за організацію розстрілу військових, та від самого обвинуваченого і його адвоката Георгія Козуба, які просять апеляційний суд взагалі скасувати вирок, оскільки своєї провини Бутрименко не визнає. 

Наразі апеляційний суд провів уже три засідання. На 27 вересня головуюча суддя Світлана Дадашева анонсувала дебати сторін. Проте, чи дійдуть слухання до етапу дебатів найближчої п’ятниці, складно сказати. Адже, судячи з розгубленого вигляду адвоката обвинуваченого і висловленого ним бажання додатково ознайомитися з матеріалами справи, учасником якої він є уже понад два роки, складається враження, що в процесі з’явилися несподівані для захисту обставини. Не виключено, що взята адвокатом пауза на вироблення нової стратегії може затягнутися. 

Що ж відбулося на попередньому засіданні?

Фото: 3polk.info

“Загублений” потерпілий

Одним із 23-х потерпілих і ключових свідків у справі є боєць Олександр Кудрявцев. Він був поранений під час бою в Латишевому, але йому вдалося відійти з ферми, після чого він дві доби діставався позицій сил АТО. Але ще цікавіший той факт, що завдяки Кудрявцеву обвинувачений Бутрименко був затриманий. Саме Олександр впізнав його ще у 2015 році на одному з блокпостів, коли той їхав на підконтрольну Україні територію. Пізніше Кудрявцев брав участь у спецоперації СБУ, під час якої Бутрименка затримали за лінією розмежування. Військовослужбовець підтвердив це у суді, проте вказав, що не може розголошувати подробиці операції.

Усі ці факти стали відомі 20 вересня, під час засідання в Запорізькому апеляційному суді. А ось суд першої інстанції Кудрявцева не допитував. До Куйбишівського суду електронною поштою надійшов лист нібито за підписом Олександра, в якому він просить суд взяти до уваги свідчення, дані ним під час досудового слідства, і проводити розгляд справи без нього. 

Проте Олександр Кудрявцев стверджує, що він такого листа не надсилав, а електронна адреса, з якої надійшов лист, йому не належить. 

“Нарешті права потерпілого в суді відновлені”, - сказала після допиту Олександра адвокатка Олена Яркіна. Вона прямо не говорить, хто міг сфальшувати лист її клієнта, але просить журналістів подумати, кому це могло бути вигідно. 

“Они на месте”

Кудрявцев розповів у суді, що тоді, 29 липня 2014 року, на території ферми він чітко чув, як Бутрименко комусь казав по телефону “Они на месте”, після чого почув, як з території ферми виїхала машина (щоправда, хто в ній був, він не бачив, а лише здогадується, що обвинувачений). Через приблизно 15 хвилин до ферми під’їхала військово техніка із сепаратистами і розпочався бій. 

Нагадаємо, що інші потерпілі в Куйбишевському суді розповідали, що Бутрименко попросив командирів відпустити його з ферми до хворої дружини. Розмову фермера телефоном, в якій він перед від’їздом давав комусь вказівки, окрім Кудрявцева, чули ще двоє військовослужбовців. Проте їхні свідчення суд першої інстанції до уваги не взяв. Саме тому для представниці потерпілих було так важливо допитати Кудрявцева в апеляційному суді. 

Адвокат Бутрименка під час допиту намагався з’ясувати, де конкретно знаходився Кудрявцев перед початком бою. Очевидно, в його питаннях був тактичний замисел. Проте ситуація ускладнювалась неякісним відеоконференцзв’язком. Справа в тому, що

під час засідання відеозв’язок було встановлено з чотирма майданчиками: з СІЗО Маріуполя, де знаходились Бутрименко та його адвокат, з Артемівським судом у Бахмуті, звідки давав свідчення Кудрявцев, з судом у Коломиї, де проживають батьки загиблого в тому бою підполковника Андрія Лисенка, з судом у Кропивницькому, де знаходиться більшість потерпілих. Тож, що хотів сказати адвокат своїми запитаннями до Кудрявцева, було не зовсім зрозуміло. 

Прослуховування фігуранта

Не менш красномовними, як з’ясувалося під час засідання, є матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, що містяться у справі. На їх зачитуванні в апеляційному суді наполягали прокурор і адвокатка потерпілих. І саме з ними виявив бажання ознайомитись захисник Бутрименка. 

Йдеться про стенограму прослуховування телефону Миколи Бутрименка. Мобільник після затримання опинився у його сина Олександра. Як пояснив прокурор Стьобін, цей номер оперативні співробітники прослуховували ще до затримання обвинуваченого, тому в матеріалах справи він позначений, як  номер фігуранта. Чи фігурує молодший Бутрименко в інших провадженнях у зв’язку зі з’ясованою інформацією, Стьобін не знає. 

За цим номером обвинувачений Бутрименко зв’язується з Олександром з СІЗО, вони обговорюють діяльність їхнього спільного підприємства на території так званої “ДНР”. До слова, в одній з розмов Олександр говорить, що “ у податковій про ситуацію батька знають”, проте податки все одно треба сплатити. Користуючись цим номером, син веде перемовини з різними невстановленими особами щодо того, як звільнити батька.

Серед інших, наприклад, в матеріалах НСРД містяться такі розмови:

Невстановлений чоловік: - Может, помощь нужна?

Олександр Бутрименко: - Не откажусь, любая помощь нужна. 

Невстановлений чоловік: - Ты был у Станислава Федоровича? 

Олександр Бутрименко: - Да, был я у Станислава Федоровича, пока ничего. Бл**ь, го**она этого, что пожалели, который просился “не убивайте, у меня ребенок”... Теперь свидетелем против него. 

***

Валера: - Как там батя? Что с ним?

Олександр Бутрименко: - Что? Посадили, он в Мариуполе. 

Валера: - я был у деда, он мне сказал, что вчера звонил, не мог тебе дозвониться. 

Олександр Бутрименко: - Да, вчера ураган Дмитровку накрыл, тут провода положило высоковольтные. Да там отцу сепаратизм, терроризм и участие в боевых действиях… от 8 до 15 дают. Нашли там пи**ра свидетеля, и он там пиз**т. Это тот, что тогда на бригаде бой был, он один остался живой. Освободился от нас, теперь где они его отрыли, это он теперь пи**ит на него. А батя его узнал и говорит: “что же ты, сынок, пи**ишь, ты же на коленях стоял, просился, не убивайте меня. Ты же видел, что я не воевал”. А он говорит: “у меня люди там погибли”. 

Валера: - Их **ярить надо всех. 

Олександр Бутрименко: - Теперь **й кого в плен брать будут. 

Валера: - Ладно, давай. 

В обох епізодах йдеться, найімовірніше, про одного з потерпілих - військового, який після бою потрапив в полон до бойовиків. Слова Олександра Бутрименка, швидше за все, свідчать, як мінімум, про причетність батька й сина Бутрименків до захоплення військовослужбовців в бою. А це суперечить версії захисту, що Микола Бутрименко під час бою був у сторожці на території ферми, а потім втік на інший кінець села до знайомого, а до бойовиків, буцімто, жодного стосунку не мав. 

Цікава також згадка Станіслава Федоровича. Ймовірно, йдеться про Станіслава Кіма, колишнього так званого “народного мера” Горлівки. Слідством встановлена участь Кіма у бою в Латишевому 29 липня 2014 року, справа за обвинуваченням його та ще трьох осіб була виокремлена в окреме від справи Бутрименка провадження через те, що розслідувалась “заочно”. Зараз так званий “заочний” судовий процес у справі Кіма та інших триває в Ленінському районному суді Кропивницького. 

Чи зможе сторона захисту пояснити зачитані матеріали справи і чи надасть нові аргументи, стане зрозуміло на найближчому засіданні. Якщо ні - у справі очікуються дебати і остаточне рішення суду.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

26.09.2019, 21:54
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus