«Поразка століття»: як у Британії провалили угоду про Brexit і не відправили уряд у відставку

16 січня 201923:08

До запланованого виходу Британії з Європейського союзу залишається трохи більше двох місяців. Але одностайності з цього питання немає ні всередині британського політикуму, ні в ЄС.

Про це свідчать події останніх двох днів, коли британські парламентарі спочатку провалили угоду про Brexit, а потім не змогли відправити уряд у відставку.

“Найбільша поразка за останні 100 років”

432 голоси супроти 202: у вівторок, 15 січня, парламент Британії не підтримав угоду про вихід з Євросоюзу.

Поразка уряду з відривом у 230 голосів стала рекордною для британского парламенту. Досі історичною вважалася поразка під час голосування у 1924 році, коли уряд програв з різницею в 166 голосів.

Для остаточного затвердження угоди про Brexit, яку прем’єрка Британії Тереза Мей вже узгодила з Євросоюзом, було необхідно 318 голосів.

Для ухвалення документу у нижній палаті британского парламенту не вистачило 116 голосів "за".

Фінальне рішення не стало несподіванкою, оскільки навіть частина однопартійців Терези Мей із Консервативної партії виступають проти угоди з Брюсселем.

Так само угоду не підтримують опозиційні лейбористи на чолі з Джеремі Корбіном та невеликі партії з Шотландії та Північної Ірландії.

Одразу після провального голосування Тереза Мей заявила, що ключові для громадян Британії питання залишаються без відповідей, і це потрібно виправити якнайшвидше.

Тереза Мей, Прем'єр-міністерка
"Це голосування нічого нам не говорить про те, що ж парламент підтримує. Нічого не говорить про те, що робити з рішенням, яке підтримали громадяни Британії на референдумі, який вирішив провести британський парламент. І люди - громадяни ЄС, які живуть тут, або британці, які живуть у країнах ЄС, заслуговують на чіткі відповіді на ці питання"

Опозиція ж одразу назвала поразку Терези Мей "катастрофічною". А опозиційний лідер Джеремі Корбін поставив питання про оголошення недовіри уряду Терези Мей.

На думку Корбіна, уряд, який вона очолює, остаточно "втратив довіру країни".

Мей продовжує очолювати уряд

У середу, 16 січня, палата громад парламенту Великої Британії не підтримала вотум недовіри уряду на чолі з Терезою Мей. За відставку уряду проголосували 306 депутатів, проти - 325.

Це означає, що Мей зберігає за собою пост глави уряду і вже 21 січня презентує в парламенті новий план Brexit, умови якого наразі невідомі.

Зазначимо, що це вже не перша спроба оголосити вотум недовіри уряду Мей.

Попередня спроба, також зумовлена перипетіями довкола угоди про вихід з ЄС, 12 грудня провалилася у парламенті.

Що далі?!

Наразі у питанні про вихід Британії з Євросоюзу немає одностайності – ні всередині британського політикуму, ні в Євросоюзі.

В умовах такої невизначеності можна виділити кілька варіантів розвитку подій: Brexit без угоди, нові переговори з ЄС, відтермінування виходу або повторний референдум.

Британські ЗМІ зазначають, що спробувати вирішити проблему можна також шляхом голосування за відставку уряду і загальних виборів у Британії. Але поки що парламентарі не підтримали оголошення уряду вотуму недовіри, що могло б привести до одного з цих сценаріїв.

Тож, розглянемо актуальні варіанти:

  • Вихід без угоди називають ще "жорстким Brexit". До такого варіанту розвитку подій Британія почала готуватися ще у грудні. Тоді члени уряду вирішили превентивно направити 2 мільярди фунтів на урядові департаменти. Також уряд вирішив надіслати 140 тисячам британських фірм листи з порадами щодо підготовки до Brexit без угоди.
  • У ЄС готові обговорити нову угоду про Brexit за умови, якщо Лондон піде на поступки. Наприклад, відмовиться від своєї рішучості покинути митний союз та централізовано регульований єдиний ринок. Разом з тим, у Єврокомісії про всяк випадок вирішили прискорити підготовку до "жорсткого Brexit", адже він створить проблеми для всієї Європи.
  • Прем'єрка Великої Британії Тереза Мей вважає, що проведення повторного референдуму, може завдати "непоправної шкоди" політиці уряду. Лейбористи ж радше підтримують цей варіант вирішення ситуації.

Що не так з угодою?

14 листопада британські міністри ухвалили проект угоди про Brexit. Документом вдалося вирішити торговельні питання та визначитися з “перехідним періодом”.

Сторони - Британія і ЄС, домовилися про “перехідний період”, який триватиме протягом 21 місяця після 29 березня 2019 року – дати формального виходу Британії з ЄС. Протягом цього часу фактично діятимуть старі торговельні правила, а сторони матимуть час, аби укласти нову угоду про торгівлю.

Але частина британських парламентарів не задоволена умовами щодо ірландського кордону в цій угоді.

Так, противники угоди вважають, що особливі умови на кордоні між британською Північною Ірландією та членом ЄС Ірландією набудуть постійного характеру та заважатимуть укладенню нових угод про вільну торгівлю.

Також в угоді є тези, які не влаштовують інші країни. Зокрема, йдеться про питання Гібралтару. Хоч це і британська територія від 1713 року, але про право сувернітету над Гібралтаром заявляє й Іспанія.

У Євросоюзі ж неодноразово заявляли про те, що Британія має погодитися на ще більш тісні зв’язки з правилами ЄС, щоб забезпечити дуже тісні торгові відносини у майбутньому.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

17.01.2019, 00:45
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus