Перший крок до розмінування Донбасу: Рада прийняла закон

Україні доведеться розмінувати 15 тисяч квадратних кілометрів Донбасу
11 грудня 201814:09

Нас очікує розмінування 7 тисяч гектарів, ще 8 тисяч гектарів на неконтрольованій території, також будуть об'єкти, які будуть підлягати розмінуванню після деокупації Криму”, - сказав під час розгляду законопроекту про протимінну діяльність депутат Павло Кишкар.

Верховна Рада прийняла закон, який відкриває шляхи для розмінування підконтрольних, а згодом і непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Документ створює умови для розмінування неприбутковим організаціям та міжнародним партнерам.

INSIDER розповідає, яким чином планується розміновувати українські землі.

Павло Кишкар, народний депутат
Нас очікує розмінування 7 тисяч гектарів, ще 8 тисяч гектарів на неконтрольованій території, також будуть об'єкти, які будуть підлягати розмінуванню після деокупації Криму

Масштаб проблеми

Наразі в Україні здійснюється несистемне розмінування місцевості, переважно вздовж лінії розмежування у звільнених районах Донецької та Луганської областей. Основна причина низьких темпів розмінування - неврегульованість правового поля протимінної діяльності.

“Україна входить до числа країн з найбільшою у світі кількістю жертв мін та інших вибухонебезпечних залишків війни. Відповідно до річного звіту Landmine Monitor 2016 року Україна знаходиться на п’ятому місці у світі за кількістю жертв після Афганістану, Лівії, Ємену та Сирії”, - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту про протимінну діяльність.

Автори документу наводять дані дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), що чверть мільйона дітей, які живуть уздовж лінії розмежування на сході країни, перебувають в групі ризику отримання травм чи загибелі. За даними Міноборони, з початку бойових дій на Донбасі жертвами мін і снарядів стали 1858 осіб. Кількість загиблих становила 482 особи, з них 21 дитина.

Площа замінованих територій лише на підконтрольній частині України становить близько 7 тисяч квадратних кілометрів. На цих територіях проживають півтора мільйони осіб. Ще більша площа замінованих територій на непідконтрольній частині Донбасу. Крім того, заміновано частину окупованого Криму.

Гроші та організація розмінування

За новим законом створять новий орган виконавчої влади - Центр протимінних операцій. Його основні завдання - координація діяльності з проведення операцій з розмінування, інформування громадськості, управління якістю проведення операцій з розмінування. Центр готуватиме щорічний план розмінування територій.

“Всіма коштами державного бюджету, спеціального фонду держбюджету, міжнародних донорів, які скерують через джерела доходів в держбюджет, визначати систему по тих об'єктах, які треба буде фінансувати, і тих роботах чи послугах, які треба буде фінансувати - цим займатиметься Центр протимінних операцій”, - розповідає співавтор законопроекту Іван Вінник.

Співавтор законопроекту Іван Вінник

Розміновуватимуть Донбас за рахунок як держбюджету України, так і за рахунок міжнародних донорів.

“В нас є декілька напрямків і декілька функціоналів, які фінансуються безпосередньо напряму урядом Фінляндії, урядом Швейцарії, урядом Сполучених Штатів Америки”, - розказав Вінник.

Хто розміновуватиме

У законі вводиться нове поняття - оператор протимінної діяльності. Це можуть бути установи, підприємства чи організації, в тому числі іноземні. В якості підрядників вони займатимуться безпосередньо розмінуванням та знищенням боєприпасів. Оператори виконуватимуть й інші функції, пов’язані з протимінною діяльністю, наприклад - інформувати населення, обстежувати потенційно небезпечні території, проводити навчання з протидії ризикам чи надавати медичну допомогу постраждалим.

На прохання міжнародних партнерів, депутати залишили у законі можливість фінансувати операторів напряму урядами інших держав в обхід українського бюджету.

“Ми дописали окремі особливості, що вони мають право самостійно визначити суб'єкта і напряму дати донорські кошти. Вони не будуть йти через державний бюджет. Це стосується виключно прямого фінансування окремих суб'єктів за наполяганням урядів Сполучених Штатів Америки, Фінляндії і Швейцарії”, - сказав Іван Вінник.

За початковою редакцією закону оператори протимінної діяльності повинні були проходити акредитацію та ліцензування.

Перевантажена дозвільна система

Ліцензування мало надавати дозвіл на зайняття певним видом діяльності організаціям, які мали намір стати операторами протимінної діяльності: виконання робіт з розмінування, знищення та утилізація вибухонебезпечних предметів, надання освітніх послуг з підготовки фахівців. Вичерпний перелік вимог для отримання ліцензії мав затверджуватися Кабміном.

Акредитація ж видається на проведення робіт з розмінування, проведення навчань, обстеження територій тощо. Перший раз вона видається на рік, далі - на 5 років. Остаточні вимоги щодо претендентів на акредитацію має затвердити Кабмін. Дозволи на проведення робіт має видавати спеціальний орган з питань акредитації.

Таким чином, операторам протимінної діяльності довелося б спершу отримати ліцензію на те, щоб займатися певним видом діяльності, а вже потім - акредитацію на проведення конкретних робіт. Така процедура створювала б значні перешкоди для організацій, які можуть займатися розмінуванням, особливо міжнародних.

“Дуже важлива історія, яка стосується ліцензійних видів діяльності. Робиться така річ: надання послуг з навчання протидії ризикам, пов'язаним з вибухонебезпечними предметами, має ліцензуватися як окремий вид діяльності. Цього не можна робити. Пропонується це облегшити навпаки, щоб було легше іноземцям нам допомагати. Якщо в них є обладнання, сертифікати, що вони таку роботу роблять, треба давати їм дозвіл. Навіщо ми створюємо ще купу видів діяльності, які треба ліцензувати? Це ж просто корупційне віконце ми відкриваємо зараз”, - говорив під час розгляду закону депутат Мустафа Найєм.

Парламентарі декілька разів намагалися проголосувати закон в такій редакції, однак голосів не вистачало. Зрештою, поправкою з голосу депутати викинули з документу норму про ліцензування.

“У нас є два процеси. Один – акредитація, це стосується кваліфікаційних вимог, наявності техніки тощо. А стаття ліцензування, яку проводить МЕРТ, я пропоную її виключити”, - зачитав під стенограму нардеп Іван Вінник.

Після цього депутати таки підтримали проект закону. Тепер документ має підписати президент. Далі Кабінет міністрів матиме три місяці на створення національного органу з питань протимінної діяльності та уповноваженого оперативного органу протимінних операцій.

Найближчим часом депутати мають внести зміни в Бюджет-2019 для забезпечення початку робіт по розмінуванню.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

11.12.2018, 14:27
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus