Палії проти активістів: як залякують захисників зелених зон

21 лютого 201918:38

Значна увага до нападів на активістів, яка виникла після вбивства Катерини Гандзюк, не стала завадою для криміналітету, хоч і змінила характер нападів. В різних регіонах України продовжуються залякування громадських діячів - але все частіше вплинути на них намагаються через знищення майна.

Лише за минулий тиждень в різних містах скоєно щонайменше три підпали автівок борців із незаконними забудовами - Лаврентія Кухалейшвілі у Київській області, Олександра Бабича в Одесі та Володимира Назаренка у Києві.

Всі троє борються за збереження зелених зон та міської культурної спадщини. Спроби залякування вони пов’язують зі своєю громадською діяльністю і підозрюють у цьому забудовників та представників місцевої влади.

INSIDER зібрав разом три кейси про спроби залякування активістів.

Лаврентій Кухалейшвілі, Ірпінь

Кухалейшвілі - депутат Ірпінської міськради від партії “Свобода”. До обрання депутатом був активістом, який захищав зелені зони міста від забудов, після обрання захищав від забудовників парки та сквери вже в якості депутата.

Лаврентій Кухалейшвілі

Найбільше депутат опікується північною частиною міста. У 2015-2016 роках він разом з однодумцями боровся за збереження зелених зон на Гостомельському шосе та вулиці Котляревського. Пізніше, аби захистити сквери від будівельників, активісти назвали їх “Сквером Небесної Сотні” та “Парком ветеранів АТО” відповідно.

Зараз депутат бореться за збереження заплави річки Ірпінь. Забудовник планує звести комплекс багатоповерхових будинків на 20 тисяч квартир на території близько 300 гектарів.

В суботу 16 лютого депутат разом з місцевими жителями проводив акцію протесту проти забудовників в районі заплави. На мітинг прийшли близько сотні людей.

В районі заплави будівельники вже встигли вивезти частину торфу, а ями засипали будівельним сміттям. Активістам вдалося зупинити забудовника.

Автівку Кухалейшвілі спалили близько третьої години ночі 17 лютого, менше ніж за добу після мітингу на заплаві.

“Прокинувся я від звуків сигналізації, яка вила, як навіжена. Підбігши до машини я побачив, що вогонь вирує під капотом автомобіля. Я почав гасити його порошковим вогнегасником. Вогонь по доріжці перекинувся на задню частину автомобіля, в якій знаходиться газовий балон. Мені довелося вибити заднє вікно, аби загасити полум’я. Мені майже вдалося загасити пожежу, але вогнегасник закінчився”, - розповідає Кухалейшвілі.

За хвилину на місце прибули пожежні, які зрештою і загасили вогонь.

“Якби ці покидьки встигли залити горючу речовину в салон автомобіля, тоді б вже ніхто не встиг загасити. Але, як тільки вони розбили лобове скло, спрацювала сигналізація. Думаю, це їх налякало і, підпаливши машину, вони забралися геть. Жодних слідів чи пляшок вони не залишили. Все забрали з собою”, - говорить Кухалейшвілі.

Це вже друга автівка, яку палять чоловіку. Першу підпалили в 2012 році ще до того, як Кухалейшвілі став депутатом міськради.

Активіст підозрює, що за цьогорічним спаленням автівки стоїть екс-мер Ірпеня Володимир Карплюк.

“На що він розраховує? Що я заспокоюсь і більше не буду заважати йому остаточно розграбовувати наше місто? Тут бореться не тільки Кухалейшвілі. Тут бореться місцева активна громада, яку ніхто і ніколи не поставить на коліна”, - каже Кухалейшвілі.

Сам екс-мер свою причетність спростовує.

“Всі спроби штучно мене прив’язати до цієї історії я оскаржу в судовому порядку”, - написав Карплюк на своїй сторінці в Facebook.

Екс-мер склав свої повноваження влітку 2018 року і почав готуватися до парламентських виборів.

У 2017 році Карплюку вручали підозру за кримінальною справою щодо порушення безпеки на будівництві, коли він був очільником ТОВ “Сарафан”. Того ж року йому вручили підозри за створення, керівництво злочинною організацією, заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем та підроблення документів.

За фактом підпалу автівки Кухалейшвілі поліція відкрила кримінальне провадження за навмисний підпал майна.

Поліцейські вилучили речові докази, які у подальшому будуть направлені на проведення відповідних експертиз.

Олександр Бабич, Одеса

Бабич - відомий одеський гід, краєзнавець та історик. Він виступає за захист міської культурної спадщини. Олександр багато працює з архівними документами, пише про історичні пам'ятки Одеси. Краєзнавець читає лекції про історію УПА.

В квітні має вийти друком путівник по Одесі авторства Бабича.

Олександр Бабич

Історик виступав за збереження території Літнього театру, коли там планували побудувати торговий центр. Краєзнавець брав участь в численних публічних консультаціях і сприяв збереженню території театру в її нинішньому вигляді.

17 лютого зранку біля його будинку невідомі підпалили автівку Бабича.

“Мене не було в місті. У будинку були дві бабусі і двоє маленьких дітей. У сусідній квартирі двоє сусідів. Якби не пожежні,  - спасибі, що хлопці за 8 хвилин приїхали і відпрацювали, - то шість трупів могло б бути. Сусіди вже чаділи, не маючи можливості вийти. Двері почали горіти”, - написав Бабич в своєму Facebook після інциденту.

В коментарі одеському виданню “Думкая” Бабич сказав, що пов’язує напад зі своєю громадською діяльністю.

“Це не особисті і не бізнес-конфлікти. У мене їх не було давно. Це хтось, кому не подобається моя громадська діяльність”, - сказав Бабич.

П’ять років тому краєзнавець також постраждав від рук вандалів. Тоді йому спалили квартиру.

“У 2013 році Олександр був одним із перших, хто з активістів Євромайдану в Одесі відчув на собі всю красу і простоту дій проросійських кримінальних елементів, які за будь-яку ціну прагнуть втримати тут владу і сьогодні. Тоді, у 2013 році Олександру спалили квартиру”, - розповів на своїй сторінці у Facebook лідер одеського “Автомайдану” Віталій Устименко.

Олександр Бабич, краєзнавець
Це не особисті і не бізнес-конфлікти. У мене їх не було давно. Це хтось, кому не подобається моя громадська діяльність

Зараз одеські активісти збирають кошти для того, аби допомогти Бабичу. За фактом підпалу автомобіля поліція одеси відкрила кримінальне провадження.

Володимир Назаренко, Київ

Назаренко - депутат Київради від партії “Свобода”. До обрання був активістом, учасник АТО, командир взводу батальйону “Київська Русь”, очільник осередку ВГО “Сокіл” у Києві.

Володимир Назаренко

В Київраді Назаренко входить до земельної комісії і бореться з незаконними забудовами та виступає за збереження зелених зон. Зараз депутат намагається зберегти сквер на вулиці Рощинській, а також бореться проти забудовників на Сумській та Амурській вулицях.

Близько другої години ночі 12 лютого в Києві підпалили машину матері депутата, якою користувався Назаренко.

“Я прямо підозрюю в цьому нападі на мене і замовному тиску компанію “Зім-кепітал”. Це компанія, яка незаконно будує в Жулянах житловий комплекс “Парк-ленд” на садибних ділянках. Ця компанія вже відзначалася залякуванням активістів та перестрілках на Оболоні в районі Водогону, де вирубали гектари лісу”, - сказав після підпалу Назаренко.

 

За останні місяці - це вже третій напад на депутата “Свободи”. Перший напад двоє озброєних чоловіків з ножем і битами здійснили в кінці жовтня. Вони потрапили на кадри камер відеоспостереження, але поліція їх не впіймала. Жодних погроз вони не висловлювали.

Володимир Назаренко, депутат Київради
Я прямо підозрюю в цьому нападі на мене і замовному тиску компанію “Зім-кепітал”

Вдруге на Назаренка в січні напав Сергій Сиверин з організації “Стоп-свавілля”, яка помічена на охороні забудов. Сиверин напав на Назаренка в одному зі спортзалів Києва. Нападника затримали, але наступного дня поліція його відпустила, хоча й відкрила кримінальне провадження за фактом нападу на держслужбовця.

Крім того, три роки тому до Київради увірвалися невідомі, які напали на Назаренка. Тоді активісти-”свободівці” затримали нападників і передали їх поліції. Але з тих пір справа проти нападників залишилася нерозслідувана.

За фактом підпалу машини депутата поліція розпочала кримінальне провадження за умисне знищення або пошкодження майна.

Правоохоронці встановили ймовірну причину пожежі - невідомі розбили скло та закинули у салон позашляховика легкозаймисту речовину, внаслідок чого машина загорілася.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

21.02.2019, 18:41
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus