Одним другом менше: кінець договору про співробітництво з РФ

У 1997 році ратифікацію угоди підтримали 311 народних депутатів. Цьогоріч за її припинення проголосували на кілька десятків менше - 277
7 грудня 201818:50

Сьогодні український парламент має виправити помилку, тому що Росія ніколи не була другом для України. Саме існування України завжди було для росіян великою проблемою”, - сказав перед голосуванням за припинення договору про дружбу з Росією депутат Юрій Береза.

Народні обранці підтримали ініціативу президента і проголосували за припинення угоди, щоправда її не розриватимуть. Договір діятиме до 31 березня 2019 року.

Напередодні INSIDER розповідав у своїй публікації, як у 1998 році парламентарі ратифіковували угоду про дружбу та співробітництво з РФ. Сьогодні розказуємо, як її скасовували.

Депутати та урядовці вирішили дочекатися, аби десятирічний цикл дії угоди сплине. Тоді у Росії не буде формальних підстав не визнавати факт її припинення.

“Ми йдемо по процедурі припинення, або непродовження, а не денонсації. Ми звертаємося до статті 40, яка говорить чітко, що договір укладається терміном на 10 років. Його дія автоматично продовжуватися на наступні десятиріччя, якщо жодна з високих договірних сторін не заявить іншій про своє бажання припинити його дію. Ми і використовуємо цей момент, щоб потім не було такого, що Росія скаже, що не визнає його припинення Україною в односторонньому порядку”, - говорить голова комітету у закордонних справах парламенту Ганна Гопко.

 

Та така позиція до вподоби не всім. Частина парламенту наполягали саме на розірванні угоди - “Батьківщина”, “Самопоміч”, Радикальна партія, депутати партії “Свобода”.

“Зараз нам слід не припиняти договір, нам слід сформулювати чітко і зрозуміло, що ми розриваємо договір у зв'язку з тим, що він порушений Російською Федерацією. Це дасть колосальний поштовх нашій дипломатичній роботі, так само роботі в судах. Натомість формула, запропонована з вулиці Банкової, передбачає, що немає жодного логічного зв'язку між діями Росії як агресора і нашим припиненням оцих договірних стосунків з Росією”, - сказав депутат “Батьківщини” Ігор Луценко.

П’ять років почекали

Перші ініціативи розірвати договір були ще в 2014 році на самому початку російської агресії. Весь цей час керівництво держави відмовлялося від подібного кроку, мотивуючи це тим, що договір необхідний Україні - в першу чергу, для доказової бази в міжнародних судах щодо злочинів Росії.

“Нам був потрібен час для того, щоб використати дію цього договору для розгляду деяких судових справ. Зокрема тих, які стосуються трьох мільярдів боргу президента-втікача, а також для деяких подань, які стосуються використання міжнародного морського права. Ми здійснили багато процесуальних дій і в Гаазі, і в інших інституціях, тому зараз вноситься цей законопроект”, - розповідає заступник міністра закордонних справ Сергій Кислиця.

Загалом, у МЗС пояснюють, що за 5 років підстав для непродовження договору назбиралося вдосталь.

“РФ зухвало знехтувала основоположними принципами договору, порушуючи територіальну цілісність України, вчиняючи збройну агресію проти України, застосовуючи військовий та економічний тиск, втручаючись у внутрішні справи України, порушуючи суверенну рівність та права громадян України. За відсутності добросовісних намірів до мирного врегулювання спорів, пов'язаних з чисельними та грубими порушеннями договору Російською Федерацією продовження дії договору на наступний 10-річний період, є принципово неможливим”, - говорить Кислиця.

За даними МЗС, Росія порушила 7 статей договору:

  • про стратегічне партнерство, рівноправність та визнання суверенітету одна одної;
  • про повагу територіальної цілісності і визнання непорушності існуючих кордонів;
  • про мирне врегулювання спорів, незастосування сили, економічного тиску та невтручання у внутрішні справи;
  • про взаємну роботу над підвищенням безпеки в регіоні;
  • про непідтримку дій спрямованих проти іншої країни;
  • про заборону дій, які шкодять економіці іншої країни;
  • про свободу транзиту осіб, вантажів і транспортних засобів через території одна одної відповідно до загальновизнаних норм міжнародного права.

“Вчинивши в 2014 році збройну агресію і окупацію частини української території, яка триває досі, Росія фактично показала, що ця угода не варта паперу, на якому вона написана”, - говорить голова комітету закордонних справ Ганна Гопко.

У 1998 році ратифікацію угоду підтримали 311 народних депутатів. Цьогоріч за її припинення проголосували на кілька десятків менше - 277. Проти виступив тільки Опозиційний блок.

Ганна Гопко, голова комітету закордонних справ
Вчинивши в 2014 році збройну агресію і окупацію частини української території, яка триває досі, Росія фактично показала, що ця угода не варта паперу, на якому вона написана

Ще 400 угод

Договір про дружбу і співробітництво - лише одна із сотень угод, які діють між Україною та Росією. Частина з них парафовані парламентами обох країн, є серед них міжурядові та міжвідомчі. Дехто з депутатів вважає, що Київ має розірвати всі договори з Москвою.

“Ми пропонуємо розірвати всі договори з державою-агресором. Ми вважаємо, що держава-агресор не повинна мати ніяких договірних стосунків. Вони порушили всі домовленості. По суті, Україна сьогодні в односторонньому порядку виконує ці зобов'язання, що є нонсенсом і абсурдом”, - сказав депутат “свободівець” Андрій Іллєнко.

У комітеті закордонних справ парламенту вже давно чекають на ревізію всіх договорів з Російською Федерацією.

“Ми чекаємо від Міністерства закордонних справ ревізії всієї договірно-правової бази з РФ. Ми заслуховували чотири рази на комітеті представників МЗС, останній раз це був травень цього року. На той час МЗС повідомило нас, що українською стороною було виконано всі необхідні внутрішньодержавні процедури і прийнято рішення про припинення або зупинення дії однієї міждержавної угоди, 25 міжурядових угод та 18 міжвідомчих угод. Тому в нас був заклик до міністра закордонних справ перед тим, як давати обіцянки на пресу про 20 чи 40 угод, які готуються до припинення, представити цей список, а не робити просто публічних заяв в повітря” - розповіла голова комітету Ганна Гопко.

Досі діє договір про базування Чорноморського флоту РФ у Криму. У 2010 році Віктор Янукович та Верховна Рада пролонгували його до 2042 року так званими “харківськими угодами”.

Тим не менше, на одну “стратегічну” угодою між Україною та Росією у 2019 році стане менше. Та ще певний час договір про дружбу буде чинним.

“До 1 квітня 2019 року будемо мати взаємини стратегічного партнерства”, - говорить депутат “Батьківщини” та колишній міністр закордонних справ Борис Тарасюк.

Лише з квітня в Росії офіційно стане на одного друга менше.

“Сьогодні з Путіним може дружити тільки Башар Асад та Кім Чен Ин. Більше ніхто у світі  цього робити не хоче”, - каже заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

Олексій Гончаренко, заступник голови фракції БПП
Сьогодні з Путіним може дружити тільки Башар Асад та Кім Чен Ин. Більше ніхто у світі цього робити не хоче

Читайте також нашу публікацію “Двадцять років дружби, якої не було” про те, як депутати приймали договір про дружбу з РФ.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

7.12.2018, 19:02
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus