“Про список санкцій. У мене немає сумніву, що він складався в Україні. На Банковій. З активною участю наших колишніх колег, які були виключені з фракції. І навіть зрозуміло, хто був листоношею”, - обурюється прихильник прямих переговорів з Росією Олександр Вілкул.
Депутат, який виступає за дружбу з Росією на повному серйозі стверджує, що санкційний список Кремля написали в Адміністрації президента Україна. А далі Віктор Медведчук, кум Путіна, передав його уряду Росії на затвердження.
Вілкула та інших депутатів “Опозиційного блоку”, які часто виступають з прокремлівських позицій, Москва включила до розширеного списку антиукраїнських санкцій.
Про список санкцій. У мене немає сумніву, що він складався в Україні. На Банковій
До російських “чорних списків” затверджених у листопаді, додалося 245 прізвищ та 7 компаній. Відтепер повний санкційний список складається з 567 осіб та 75 українських компаній.
Більша частина списку - депутати Верховної Ради. Решта - урядовці, силовики, представники націоналістичних організацій, медійники, бізнес-функціонери.
На що поширюються санкції
Російські санкції передбачають блокування безготівкових коштів і цінних паперів, майна на території РФ та заборону виведення капіталу за межі території Росії.
Кремлівські списки - відповідь на аналогічні українські санкції, які РНБО запроваджувала ще в травні 2018 року.
“З метою протидії недружнім діям щодо російських громадян і юридичних осіб з боку України, зняття обмежень, введених раніше українською стороною щодо цих осіб, і нормалізації двосторонніх відносин, введені спеціальні економічні заходи щодо фізичних і юридичних осіб України”, - сказано в описі російського санкційного списку.
В українських “чорних списках” 1748 фізичних осіб та 756 юридичних осіб.
Серед фізосіб - голова “Газпрому” Олексій Міллер, російські мільярдери Олег Дерипаска, Ігор Ротенберг, Сулейман Керімов, Володимир Богданов, Віктор Вексельберг, Андрій Костін, український олігарх-утікач Сергій Курченко.
Серед юридичних осіб у санкційному списку представництво в Україні російського інформагентства “РИА Новости”.
Хто потрапив у немилість Кремля
Першу частину санкційних списків Кремль опублікував 1 листопада. Тоді до них потрапили міністри Уляна Супрун, Арсен Аваков, Юрій Стець, керівництво парламенту - Андрій Парубій, Ірина Геращенко, Оксана Сироїд, депутати - Юлія Тимошенко, Артур Герасимов, Максим Бурбак, Олег Ляшко, силовики - Юрій Луценко, В’ячеслав Аброськін, Роман Труба, керівники українських ЗМІ та компаній.
“За невеликим виключенням – це список дуже достойних людей, включно з моїм сином, включно з половиною моєї адміністрації, з великою кількістю народних депутатів, більшості членів коаліції, членів українського Уряду. Перебування в цьому списку як якась державна нагорода. Принаймні це так сприймається”, - відреагував на списки президент Петро Порошенко.
Загалом у список потрапило понад 120 депутатів, більшість із них з фракцій коаліції. Лише двоє з них були із “Опозиційного блоку”, який часто симпатизує Росії - Юлій Іоффе та Юрій Мірошниченко.
Більшість політиків іронічно сприйняли першу хвилю санкційних списків Кремля. Народні депутати навіть влаштували перформанс у сесійній залі, обігруючи картину художника Іллі Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султану”. Тільки цього разу депутати, нібито, писали листа президенту РФ Владіміру Путіну.
Депутат Григорій Тиміш тоді написав у себе у Facebook, що такі витівки не сподобалися представникам “Опозиційного блоку”.
25 грудня Кремль опублікував розширені санкційні списки і депутати “Опоблоку” дивилися на них під іншим кутом. Справа в тім, що до оновлених списків, в яких опинилося майже 220 нардепів, потрапила значна частина “опоблоківців” - 24 депутати із загальних 38.
В немилість Росії потрапили всі троє керівників “Опоблоку” - Олександр Вілкул, Юрій Воропаєв та Вадим Новинський. Останній - уродженець Росії і лише в 2012 році отримав українське громадянство. До того ж Новинський активно підтримує Українську православну церкву Московського патріархату.
![]() |
В немилість Росії потрапив і Вадим Новинський |
В “Опоблоці” такі дії Кремля називають помстою за виключення з фракції Юрія Бойка та Сергія Льовочкіна.
“Внести в список всіх, хто голосував за виключення Бойка і Льовочкіна з фракції ОБ у ВР і оголосити це захистом інтересів російської держави і громадян Росії?! Маразм міцнішає!”, - обурився в Twitter депутат “опоблоківець” Михайло Добкін, який теж опинився у “чорних списках”.
![]() |
Справа в тому, що восени група “Опозиційного блоку”, яка орієнтується на олігарха Ріната Ахмєтова, і до якої входять Вілкул, Новинський, Добкін, оформила офіційне розставання із групою “опоблоківців”, які орієнтуватимуться на Віктора Медведчука, того самого “кума Путіна” - Юрієм Бойком і Сергієм Льовочкіним.
Групи Медведчука і Ахмєтова вирішили йти на президентські вибори окремо. Цікаво, що у санкційних списках Кремль не згадує ні Медведчука, ні Бойка, ні Льовочкіна, ні ще одного їхнього соратника - Вадима Рабіновича. Таким чином, Москва дає зрозуміти, на кого з крила своїх прихильників робитиме ставку в українському політикумі.
Санкційні списки синхронно оминули більшість українських олігархів: Ріната Ахмєтова, братів Суркісів, Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа. Хоча у списках таки присутнє ім’я Олександра Ярославського та Віктора Пінчука.
Підсумок
Загалом, Російські санкції для українських політиків мало на що вплинуть. Більшість їх активів знаходяться в Україні, офшорах або ж країнах Європи. До того ж, найбільш чуттєво санкції відобразилися б саме на олігархах, яких у списку одиниці, а не на депутатах, яких у списку - більшість. Тому російські “чорні списки” більше скидаються на показуху, ніж створюють якісь проблеми.
Вже наступного дня після другого раунду російських санкцій президент Порошенко оголосив, що Україна незабаром розширить свої санкційні списки.
“Сьогодні на порядок денний РНБОУ внесений і проект рішення щодо застосування санкцій України за незаконне проведення виборів на окупованій території на сході нашої держави, на Донбасі, за агресію проти нашої держави в Чорному морі біля Керченської протоки”, - сказав Порошенко.
Тож, вже незабаром ми дізнаємося імена нових санкційників, а сам обмін санкційними люб’язностями продовжуватиметься, і, схоже, набиратиме обертів.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua