Нове в 2019: “кримінал” за секс без згоди, ліміти на посилки з-за кордону, повернення ліків

9 січня 201919:00

1 січня - не лише свято Нового року. Традиційно в Україні - це день, коли набуває чинності значна кількість законів, прийнятих в попередньому році.

Цьогоріч 1 січня в Україні зросли зарплати та пенсії, але збільшилися тарифи та податки. Від початку року стало можливо повертати в аптеки лікарські засоби, а з 11 січня набудуть чинності зміни у Кримінальний кодекс за якими за секс без згоди прирівнюватиметься до згвалтування.

INSIDER розповідає, за якими новими законами країна живе з початку року.

Податки

В листопаді Верховна Рада ухвалила бюджет на 2019 рік, а разом з ним і зміни до Податкового кодексу, які корегують ставки низки податків.

Електромобілі. В змінах до Податкового кодексу депутати продовжили пільговий період ввезення в Україну автомобілів, які оснащені виключно електричним мотором до 2022 року. Електромобілі не оподатковуватимуться ПДВ (20% від вартості).

Однак депутати запровадили новий акциз. Він залежатиме від ємності акумуляторної батареї автівки. За 1 кВТ доведеться заплатити 1 євро акцизу.

До прикладу, в другому поколінні найпопулярнішого електромобілю в Україні Nissan Leaf батарея розміром 40 кВТ. Відповідно, за цей автомобіль при розмитнені доведеться додатково сплатити 40 євро.

Сигарети. З нового року зростає акциз на тютюнові вироби. Акциз на сигарети зріс на 20% - це заплановано Податковим кодексом. З 1 липня 2019 року акциз збільшиться ще на 9%. В січні сигарети можуть здорожчати приблизно на 5 гривень.

 

Посилки з-за кордону. Парламентарі прийняли зміни в оподаткування посилок. З 1 січня по до 1 липня діятиме перехідний період.ю за яким неоподатковувана вартість одного відправлення становить 150 євро. З липня не оподатковуватимуться посилки, вартість яких не перевищує 100 євро.

 

Формула розрахунку за перевищення ліміту наступна:

 • Мито - 10% від вартості перевищення;
 • ПДВ - 20% від суми мита та перевищення ліміту.

Таким чином, якщо посилка дорожча ліміту на 50 євро, то за неї доведеться сплатити 5 євро мита та 11 євро ПДВ, загалом - 16 євро.

Зарплати, пенсії, субсидії

З 1 січня Україна живе за новим державним бюджетом. Відповідно до нього, в порівнянні з 2018 роком, зросли мінімальна зарплата, пенсії, прожитковий мінімум.

Мінімальна зарплата. Розмір мінімальної зарплати в порівнянні з 2018 роком зріс на 450 гривень. Відтепер мінімалка становить 4173. Погодинна оплата праці не може бути меншою за 25 гривень і 13 копійок.

В 2018 мінімальна зарплатня становила 3723 гривні або 22 гривні і 41 копійку на годину.

 

Прожитковий мінімум. Від 1 січня прожитковий мінімум зріс на 76 гривень і тепер становить 1853 гривні.

Прожитковий мінімум зростатиме поетапно і до кінця року збільшиться на 250 гривень. З 1 липня мінімум становитиме 1936 гривень,  а з 1 грудня - 2027 гривень.

Загалом, розмір прожиткового мінімуму в 2019 році порівняно з 2018 роком зросте на 9,4%.

 

Пенсії. З нового року зростає і мінімальна пенсія. В 2018 році вона становила 1489 гривень для осіб, які досягли 65 років і мають трудовий стаж не менше, ніж 35 років - для чоловіків і 30 років - для жінок.

Мінімальна пенсія зросла на 180 гривень в порівнянні з попереднім роком і тепер складатиме 1669 гривень.

Перерахунок пенсій відбуватиметься в кілька етапів.

 

“В січні у нас буде перерахунок пенсій для військових пенсіонерів, це десь 500 тисяч осіб. А 1 березня буде масовий перерахунок пенсій для всіх українських громадян. Це буде вперше автоматична індексація”, - розповів прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Ще дві хвилі автоматичного перерахунку пенсій мають відбутися з 1 липня і з 1 грудня.

Субсидії. Від початку року субсидії на оплату комунальних послуг почнуть надавати в грошовій формі. Монетизовані субсидії даватимуть домогосподарствам, які звернулися за її отриманням вперше.

“Живі гроші” перераховуватимуть на рахунок в Ощадбанку, далі їх автоматично перераховуватимуть за оплату комунальних послуг.

З травня монетизація субсидій відбудеться для домогосподарств, яким призначено субсидію на неопалювальний сезон. З 1 жовтня уряд планує перевести на монетизовані субсидії всі домогоподарства, які її отримують.

Тарифи

Опалення. З 1 січня в Україні подорожчала вартість опалення. Здорожчання опалення пов’язано із подорожчанням газу для населення. 19 жовтня 2018 року Кабінет міністрів підвищив ціни на газ для населення на 23%, щоб Україна могла отримати кредит МВФ. Більше 75% вартості опалення припадає саме на ціну газу.

Відсоток зростання тарифів на тепло не перевищив відсоток зростання вартості газу в 23,5%.

В залежності від регіону тарифи зростуть від 4 до 24 відсотків. В середньому по Україні вартість опалення зросте на 16,6%.  

До прикладу, в Києві тариф за наявності квартирного або будинкового лічильника зріс на 22% - з 1354,36 гривень до 1654,41 гривень за Гкал.

За відсутності лічильників вартість опалення 1 квадратного метра житлової площі зросла на 22% - з 23,09 гривень до 28,5 гривень.

 

Платіжки за електроенергію. З січня за електроенергію українці платитимуть двом компаніям - оператору системи розподілу і компанії-постачальнику електроенергії.

Оператори системи розподілу займатимуться розподілом електроенергії та експлуатацією електромереж. Компанія-постачальник електроенергії займатиметься постачанням електроенергії споживачам та відповідатиме за нарахування платежів і розрахунки.

Компанія "ДТЕК Київські електромережі" повідомила, що для продовження споживання електроенергії необхідно приєднатися до Публічного договору на постачання електроенергії з  компанією "Київські енергетичні послуги", а також до договору про надання послуг з розподілу електроенергії "ДТЕК Київські електромережі".

Приєднання до договорів відбуватиметься за спрощеною системою. Клієнт повинен продовжити користуватися послугами та своєчасно сплатити рахунок в лютому за надані в січні послуги.

В клієнтів залишиться один рахунок за електроенергію, але у ньому з’являться два окремі рядки: вартість послуг із розподілу та вартість електроенергії.

Зміна в структурі тарифу не призводить до його збільшення, повідомляють в компанії “ДТЕК”.

Медицина

З 1 січня набули чинності зміни, які регламентують повернення лікарських засобів.

Повертати можна лише лікарські засоби та медичні вироби неналежної якості. Для цього необхідно пред’явити розрахунковий документ на їхнє придбання. Факт неналежної якості повинен підтверджуватися висновоком щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби або розпорядженням Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу.

В такому випадку споживач матиме право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний.

МОЗ рекомендує перевіряти сайт Держлікслужби, щоб переконатися, що придбані препарати не заборонені. МОЗ також нагадує, що на вимогу покупця аптеки мають надати документи, які підтверджують належну якість продукції, зокрема сертифікат якості виробника.

Згода на секс

З 11 січня набудуть чинності зміни до Кримінального кодексу. Секс без усної, письмової чи невербальної згоди вважатиметься зґвалтуванням. Відповідно, сексуальні дії, вчинені без добровільної згоди партнера, будуть кваліфікуватися як зґвалтування або сексуальне насильство.

Відповідно до діючого раніше законодавства, притягнення до кримінальної відповідальності було можливе лише в разі, якщо були застосовані погрози, сила або зловживання уразливим станом потерпілої особи.

Мінімальна відповідальність за секс без згоди - 3 роки позбавлення волі, максимальна - 15 років.

 

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

7.05.2019, 19:53
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 12 червня 2019

  КСУ вирішує чи є указ про розпуск Ради конституційним. Можливі наслідки

  Як проходило слухання щодо указу президента та коли очікувати рішення

   
  • 9 червня 2019

  Абітурієнтам з ОРДЛО і Криму: як вступити в український університет без паспорта і ЗНО (Інструкція)

  В МОН наголошують: імена всіх абітурієнтів, які користуються центрами, зашифровані. Це потрібно для їх безпеки та безпеки їх батьків.

   
  • 7 червня 2019

  Тижневий огляд Ради: закон про імпічмент, непідтверджені відставки, виборчий кодекс

  Громадянство іноземним добровольцям та покарання за незаконне носіння держнагород

   
  • 6 червня 2019

  П’ятьом учасникам нападу на Катерину Гандзюк винесли вироки

  Всі 5 засуджених пішли на угоду зі слідством

   
Система Orphus