Недостатньо коштів на рахунку: бюджет та нові примхи олігархів

Вперше в історії України депутати прийняли державний бюджет ще до початку грудня
25 листопада 201818:22

“Хочу нагадати, що в приміщенні Верховної Ради заборонено вживати алкогольні напої і в буфеті вони не продаються”, - говорила з президії перша заступниця голови парламенту Ірина Геращенко.

На годиннику була друга ночі. Дещо раніше замголови “Народного фронту” Андрій Іванчук представляв законопроект про публічні закупівлі. Він був незвично бадьорий і щедро сипав жартами. Вочевидь, Іванчук був одним із тих депутатів, до яких зверталася Ірина Геращенко.

О шостій ранку після годин переговорів і пошуків необхідних комбінацій депутати таки прийняли Бюджет-2019. Вперше в історії України це станеться ще до початку грудня. Причина поспіху - далеко не сумлінність парламентарів чи міністрів, а вимоги Міжнародного валютного фонду.

Ірина Геращенко, перша заступниця голови парламенту
Хочу нагадати, що в приміщенні Верховної Ради заборонено вживати алкогольні напої і в буфеті вони не продаються

У березні 2019 завершується програма розширеного кредитування МВФ. На зміну їй має прийти 14-місячна програма стенд-бай, яка передбачає 3,9 мільярдів доларів кредитів. Транші МВФ необхідні для уникнення технічного дефолту, коли Україна не зможе розрахуватись за кредитними зобов’язаннями.

За новою програмою Україна може отримати кредит у розмірі близько 2 мільярдів доларів вже у грудні. Ключова вимога фонду - прийняти Бюджет-2019 до кінця листопада. Інші вимоги - Антикорупційний суд, підвищення тарифів на газ для населення на стадії виконання.

Встигнути за будь-яку ціну

Зібрати депутатів під куполом у нинішньому складі парламенту не так вже й легко. 20-23 листопада - останні пленарні дні цього місяця, а отже - останні дні, коли Рада могла безболісно, з огляду на перспективи кредитів МВФ, прийняти бюджет.

Проект бюджету Кабмін передав до парламенту на початку тижня. Лише в середу о 15 годині комітет розпочав розгляд законопроекту, а закінчив ранком наступного дня. Та перед прийняттям бюджету, парламент мав прийняти зміни до бюджетного та податкового кодексів. Правки мали збалансувати видатки та надходження бюджету.

Було очевидно, що розглянути два кодекси та бюджет Рада не встигне до кінця робочого дня. Ще з самого ранку голова парламенту Андрій Парубій три рази ставив на голосування пропозицію продовжити роботу Ради до вичерпання питань порядку денного. Лише з четвертого разу депутати підтримали пропозицію.

Голова парламенту Андрій Парубій. Фото: rada.gov.ua

Після цього парламентарі приступили до питань бюджетних і почали заслуховувати бюджетний кодекс. Розгляд розтягнувся з 12 години дня до 17 години вечора. Попри тривале обговорення бюджетний кодекс - перше, і як згодом з’ясується, найпростіше бюджетне голосування за день. 243 “за” з першої спроби.

Далі мав йти податковий кодекс. Та початок розгляду відтермінувався через візит до парламенту президента. Петро Порошенко приїхав переконувати депутатів проголосувати за зміни до Конституції, якими закріплюється рух до НАТО та ЄС.

“Переконаний, що, будь ми членом НАТО, Росія ніколи б не наважилася анексувати Крим чи вдертися на Донбас. І зауважу, що агресію Кремль розв'язав тоді, коли режим Януковича проголосив позаблоковість. В 2014 році ми повернули до закону "Про засади зовнішньої і внутрішньої політики" норму про євроатлантичну інтеграцію. Цю гойдалку, коли фундаментальний закон правиться туди-сюди простою більшістю голосів, слід зламати. І ми це зробимо поправками до Конституції”, - розповідав з трибуни Порошенко.

Цих слів виявилося достатньо, щоб 311 депутатів підтримали в першому читанні курс до НАТО та ЄС.

Далі парламентарі досить швидко призначили Оксану Маркарову міністром фінансів, а Ірину Фріз - міністром з питань ветеранів. Здавалося, депутати от-от мають почати розгляд податкового кодексу, та Парубій як міг відтягував початок. Як з’ясувалося, проект кодексу був не готовий. О сьомій вечора спікер оголосив перерву до дев’ятої, а депутати пішли на комітет готувати кодекс до розгляду.

Петро Порошенко, президент України
Переконаний, що, будь ми членом НАТО, Росія ніколи б не наважилася анексувати Крим чи вдертися на Донбас

10 годин податкового кодексу

Віце-спікер Ірина Геращенко оголошуватиме перерву ще двічі, комітет розглядатиме кодекс до першої ночі. Депутати повернуться під купол лише по першій і ще дві години мляво ставитимуть власні поправки на підтвердження.

Віце-спікер Ірина Геращенко. Фото: rada.gov.ua

Найцікавіше розпочнеться близько третьої ночі. Парубій поставить на голосування податковий кодекс з пулом поправок. Вони, нібито, мали збалансувати законопроект. Насправді ж, частина з них - побажання різних фракцій і груп, у випадку задоволення яких, вони були готові підтримати законопроект.

Перше голосування парламент з тріском провалить. Коаліція не дорахується щонайменше 20 голосів “Народного фронту”. “Фронтовики” навідріз відмовлялися голосувати за кодекс з поправкою про суди. За задумом вона дозволяла призначати суддів до Верховного, Апеляційного та Антикорупційного суддів поза конкурсом. Поправку, яка жодним чином не стосується податкового кодексу, вніс депутат БПП Василь Яніцький.

Далі спікер і голови фракцій ще дві години шукатимуть комбінацію поправок, яка збере достатньо підтримки. За цей час Парубій кількадесят разів ставитиме на голосування всі поправки пакетом або ж кожну окремо.

У цих комбінація губитимуться як депутати, так і голови фракцій. Незважаючи на те, що поправку про суддів знімуть після перших провалених голосувань, депутати “нарфронту” ще якийсь час за інерцією не даватимуть достатньої кількості голосів. Це викличе роздратування у соратників по коаліції із БПП.

“Піди скажи дебілам, що поправка №561 (щодо суддів - ред.) знята, її ніхто не ставить”, - звертатиметься замголови БПП Ігор Кононеко до свого колеги з “нарфронту” на імпровізованій нараді біля трибуни.

Крім поправки пр суддів депутати зіб’ють ще дві. Одна пропонувала ввести ставку державного збору за кожного пасажира чи тонну вантажу, який вилітає з України. Друга - дозволяла встановлювати об’єкти відновлюваної енергетики на землях промислового, транспортного, енергетичного та оборонного призначення. Решту поправок з запропонованих на початку прийняли.

Кому чого

Група “Відродження” відмовлялася голосувати за податковий кодекс без поправки про зміну правил доступу до реєстрів оцінки Фонду державного майна. Друзі депутата “Відродження” Антона Яценко мають кілька фірм, котрі за гроші надають доступ до реєстру держустанови.

Одна з поправок скасовувала рентну плату за урановмісні копалини, видобуті на стадії геологічного вивчення, на підставі спеціальних дозволів отриманих після 1 січня 2018 року. В цій поправці вкрай зацікавленими були представники БПП. Мовляв, з’явився інвестор, який готовий видобувати в Україні уранові корисні копалини.

“Йдеться про звільнення від оподаткування на стадії розвідки - це логічно. І пропонується сплачувати рентні платежі лише на стадії промислового видобутку. Не будемо лякати інвесторів, нехай заходять. Справа в тому, що з 91-го року жодних нових родовищ в Україні не винайдено”, - говорив з трибуни заступник голови фракції БПП Максим Курячий.

Ім’я зацікавленого інвестора чи країни походження так і не прозвучало. Відповідно до реєстру спецдозволів, дозвіл на видобуток та розвідку урановмісних корисних копалин має лише “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”.

За весь 2018 рік спецдозвіл на видобуток металічних корисних копалин отримала лише одна компанія - “Петро-консалтинг”. Хоча він стосувався руд літію. Згадана компанія належить оточенню депутата БПП Ігоря Кононенка.

Ще одна поправка збільшила ренту за видобуток залізної руди з 8% до 8,8%. Найбільше залізної руди в Україні видобуває компанія мільярдера Ріната Ахметова “Метінвест”. Менша частина видобувається на підприємствах групи “Приват”, які належать олігарху Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову.

Депутати також проголосували за поправки, які стосувалися виробництва зернового дистиляту лише на держпідприємствах, скасували ПДВ для електричних автомобілів до кінця 2022 року, скасували мито на пластмаси поліетилентерефталату та заборонили залучати до пайової участі у розвитку інфраструктури замовників у разі будівництва сільськогосподарських об'єктів.

Голосування за ці правки “пакетом” об’єднало зал. За податковий кодекс проголосували 236 нардепів. Крім БПП та “Народного фронту” кодекс підтримали групи “Відродження”, “Воля народу” та 18 позафракційних депутатів. Не голосували “Самопоміч”, “Батьківщина”, “радикали” та “Опоблок”.

Нарешті бюджет

Після 10 годин розгляду податкового кодексу депутати взялися за бюджет - його пройшли за годину. Розгляд тривав з п’ятої по шосту ранку і не викликав в залі якихось значних дискусій, 240 - “за”.

Розгляд бюджету тривав одну годину. Фото: kmu.gov.ua

Видаткова частина бюджету на 2019 рік - 1,1 трильйон гривень. Дохідна - трохи більше 1 трильйона, дефіцит - 2,3%. Середньорічний курс долара має становити 29,4 гривні. За прогнозами, ріст ВВП як і цього року залишиться на рівні 3%, інфляція складатиме 7,4%.

До кінця 2019 мінімальна пенсія має зрости до 1638 гривень, а мінімальна зарплата - до 4173 гривень.

З 1,1 трильйону видатків у 2019 році більше 400 мільярдів піде на погашення міжнародних кредитів. На Міноброни депутати виділили 102 мільярди, на МВС - 82. На потреби освіти витратять 127 мільярдів, а на медицину - 96.

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

10.03.2019, 23:21
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus