У неділю, 23 грудня, відбулись вибори в 78 об’єднаних територіальних громадах(ОТГ) України. Обирали голів ОТГ та депутатів. Дві політичні партії - “Блок Петра Порошенка” та “Батьківщина” - мали найбільше представників серед кандидатів на голів ОТГ та депутатів. Ще до оголошення офіційних результатів обидві партії заявили про свою перемогу на виборах.
Ці ж політичні сили навзаєм звинуватили одне одного у перешкоджанні проведенню чесних виборів в ОТГ. Одні заявляли про фальсифікації, інші – про кібератаки.
Ми порівняли цифри, які називали на своїх прес-конференціях політичні сили, з результати, які пізніше оголосила ЦВК. Спойлер - за числом обраних голів ОТГ на першому місці знаходиться не “Батьківщина” і не БПП.
Вибори і воєнний стан
Обирати голів ОТГ та депутатів 23 грудня мали більше громад. Однак, в регіонах, де зараз оголошений воєнний стан, вибори в ОТГ скасували. Йдеться про 45 громад в десяти областях.
"Саме російська військова агресія перешкодила першим виборам в громадах тих областей, де введено правовий режим воєнного стану", - цитує міністра регіонального розвитку Геннадія Зубка офіційний сайт.
Відбулися ж вибори в 13 областях, у 9 міських, 16 селищних і 53 сільських ОТГ.
Загальна кількість людей, які мешкають в громадах, де проходили вибори – 600 тисяч людей.
Найбільше громад, де проводились перші вибори, мала Черкаська область. Там було 27 таких ОТГ. У Волинській області – 9, у Житомирській – 6.
Наступного дня після проведення виборів, у понеділок, партії "Батьківщина" та "БПП" заявили, що є однозначними переможцями на виборах.
Що говорила "Батьківщина"
Брифінг щодо результатів виборів в ОТГ провела особисто лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко. Це вона робила і влітку під час попередніх виборів.
Як і тоді, Тимошенко заявила про перемогу своєї політичної сили.
"За результатами виборів депутатів у ОТГ, які йшли від партій, перше місце із результатом 35,7% посіла Партія ВО "Батьківщина", а на другому місці із суттєвим відривом опинився "Блок Петра Порошенка" із результатом 22,7%", – наводить слова Тимошенко офіційний сайт "Батьківщини".
![]() |
Тимошенко заявила про перемогу своєї політичної сили |
Вона зазначила, що ці вибори – це остання репетиція перед президентськими виборами, а також похвалила явку виборців, яка, за її словами, сягала 50%.
При цьому Юлія Володимирівна нічого не сказала про попередні результати обрання голів ОТГ, а відразу перейшла до заяв щодо фальсифікацій та тиску на кандидатів з боку провладної партії.
"Вибори були страшні. Те, що я побачила зараз, це екстраординарно, бюлетені друкувались на принтерах, не зрозуміло звідки приносили стоси бюлетенів з помітками. Підкуп був вражаючий… Людей ламали, примушували зніматись з виборів…" - заявила Тимошенко.
Головна теза лідерки "Батьківщини": провладна партія, нібито, примушувала кандидатів у голови та депутати ОТГ балотуватись саме від БПП. Це стосувалось тих, хто хотів іти на вибори самовисуванцями.
Що говорили в "БПП"
У провладній партії, навпаки, акцент робили на перемогах кандидатів у голови ОТГ, які балотувались від "БПП". За даними партії, перемогу здобули аж 52 їх кандидати. При цьому, 30 були висунуті самою партією, а 22 - балотувались як самовисуванці за підтримки БПП.
Там також зазначили, що "Батьківщина" отримала лише 5 переможців. І це третій показник після БПП та самовисуванців.
Щодо депутатів, то в БПП попередні результати озвучували після підрахунку 75% голосів. Тоді в партії президента заявляли також про лідируючі позиції з показником 370 мандатів.
"За попередніми даними підрахунку 75% голосів партія отримала 370 мандатів депутатів ОТГ. Інші партії: ВО "Батьківщина" – 322, Аграрна партія – 83, Радикальна партія – 43, "УКРОП" – 68, Народний фронт – 27, депутати – самовисуванці – 191", - зазначали в "БПП".
![]() |
В партії президента заявляли також про лідируючі позиції з показником 370 мандатів |
Таким чином, "Батьківщина" за попередніми результатами заявила про свою перемогу над "БПП" з обраних депутатів в ОТГ з різницею в 13%. В той же час, в "БПП" заявили, що за показниками депутатів перемогли "Батьківщину" на 14,9%.
Керівник секретаріату партії "БПП" Сергій Алєксєєв заявив про масову інформаційну кібератаку з боку опонентів партії.
"Проти наших партійних організацій у мережі Фейсбук були створені фейкові сторінки, на яких розміщувались неправдиві заяви про наших кандидатів. Такі фейкові повідомлення ми виявили щонайменше в чотирьох областях", - заявив Алєксєєв.
Він також припустив, що таким чином "обкатувались брудні технології перед президентськими виборами".
Офіційні результати
За офіційними результатами, оприлюдненими на сайті ЦВК, беззаперечну перемогу серед обраних голів ОТГ отримали ні представники "Батьківщини", ні "БПП", ні жодна інша політична партія.
Перемогли самовисуванці.
Так, 47 самовисуванців, або 62,7% від загальної кількості, стали головами ОТГ. При чому 40 із них – безпартійні.
Від "БПП", згідно з ЦВК, перемогу здобули 18 кандидатів у голови ОТГ. Замість 52, як заявляли в партії. При цьому, троє кандидатів, що ішли самовисуванням, мали партійну приналежність до "БПП".
Батьківщина отримала 3 голови ОТГ. "Аграрна партія" та "Укроп" - 2.
Серед обраних депутатів перемогу отримала "Батьківщина" - 414 депутатів, або 27,4%. Юлія Тимошенко на прес-конференції перебільшила цей показник, вказавши 35,7%.
Друге місце посіли самовисуванці – 364 депутата, 23,7%.
Третє місце в "БПП" - 263 депутата, 17,1%. Хоча після підрахунку 75% бюлетенів у БПП нарахували 370 мандатів для своїх представників.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua