Міністерство ветеранів: коли з’явиться і яким має бути

9 листопада 201819:48

Майже 10 місяців тому, у лютому 2018 року, Верховна Рада України прийняла постанову з вимогою до Кабміну створити Міністерство України у справах ветеранів, як центральний орган виконавчої влади.

Згідно з постановою уряд мав у місячний термін поінформувати ВР про її виконання. За цей час там не спромоглись розробити структуру нового міністерства.

У відповідь на мітинг ветеранів під Кабміном, у середу, 7 листопада, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запропонував лише реформувати вже існуючу службу у справах ветеранів. Він зазначив, що це перший крок на шляху до створення міністерства.

Однак, демобілізовані учасники бойових дій не погоджуються з прем’єром і вважають, що реформа служби не вирішить їх нагальних питань. Натомість, якщо уряд не почне процес створення міністерства вже в цьому році, то в наступному воно не запрацює. Для цього потрібно закладати кошти в бюджет.

Мітингувальники під Кабміном. Фото з Facebook "Національного корпусу"

Як це працює зараз?

Нині існує 22 установи, які прямо чи опосередковано займаються справами демобілізованих військовослужбовців – виготовлення посвідчень учасників бойових дій, оформлення пільг, отримання путівок на реабілітацію, виділення земельних ділянок та багато інших послуг.

Відповідно, для надання цих послуг різні структури отримують фінансування.

Ветерани підозрюють, що розпорошення коштів по різним службам, управлінням і департаментам може приховувати сліди корупції у владних кабінетах. Зрештою, це як мінімум просто неефективно.

До того ж, зараз ветерани бойових дій, як і інші громадяни, котрі оформлюють субсидію, пільги тощо, стикаються з тотальною бюрократією.

Голова спілки ветеранів АТО в Деснянському районі Києва Георгій Турчак упевнений, що державна служба у справах ветеранів, яку хочуть реформувати в уряді, навіть після цього реформування не зможе впливати на політику країни у сфері інтересів ветеранів.

"Служба ветеранів мертва, вона не працює взагалі. Після реформування вона просто буде витрачати гроші, проводити якісь програми. Ми, ветерани, не хочемо бути просто користувачами яких-небудь благ. Ми хочемо бути прошарком населення, який приносить користь державі. Держслужба не зможе нам провести тренінги, перекваліфікацію на нормальному рівні. А міністерство зможе це робити", - зазначив у коментарі "Insider" Георгій Турчак.

Як це має працювати?

Ветерани хочуть мати електронну систему, через яку зможуть оформлювати необхідні документи, в тому числі, для поїздок на реабілітацію та оформлення земельних ділянок, які їм гарантує держава.

Створити таку електронну систему зможе тільки міністерство.

Відповідно, зі створенням міністерства, всі повноваження щодо забезпечення прав ветеранів матиме одна єдина структура. У регіонах це буде, по суті, один кабінет, де учасники бойових дій зможуть вирішити свої питання.

"Ми вимагаємо, щоб міністерство почало створюватись у цьому році. Щоб у наступному воно вже працювало, бодай у тестовому режимі. Якщо цього не буде зроблено зараз, то цілий наступний рік ми будемо без міністерства", - говорить керівник Центрального штабу "Національного корпусу" Родіон Кудряшов.

"Кіборг", захисник Донецького аеропорту Георгій Турчак у свою чергу говорить, що міністерство ветеранів зможе не тільки зменшити бюрократію для демобілізованих бійців, а й покращити умови їх реабілітації.

"Ми намагаємось впливати на службу з приводу стану наших ще радянських санаторіїв. Однак, у нас це не виходить. Коли ж буде міністерство, це належатиме до його обов’язків", - зазначив Турчак.

При цьому ветеранські організації, за його словами, не вважають принциповим питанням кандидатури на посаду міністра.

"Від будь-якого міністра ми вимагатимемо дій і будемо слідкувати, щоб гроші, які виділяються державою на ветеранів, до них доходили", - додав Георгій Турчак.

Головне для ветеранів – щоб міністерство було створено.

Як це буде працювати?

На зустріч з прем’єром Володимиром Гройсманом 7 листопада від мітингувальників були делеговані 4 народні депутати – Олег Петренко, Андрій Білецький, Оксана Корчинська та Юрій-Богдан Шухевич.

Результатом зустрічі стало рішення про реорганізацію держслужби, яка, за словами Гройсмана, має початись вже наступного тижня.

Ветеран Георгій Турчак розкритикував нардепів, зазначивши, що вони пропіарились, але не здобули необхідного для ветеранів результату.

"На зустрічі з Гройсманом були тільки нардепи, які досягли лише рішення про реформування держслужби, що аж ніяк не вирішує наші проблеми", - сказав Турчак.

Мітингувальники звернулись до Гройсмана. Фото з Facebook "Національного корпусу"

Представник "Нацкорпусу" Олег Петренко у коментарі "Insider" розповів, що задоволений результатом зустрічі лише частково, а реформування держслужби – це "краще, ніж нічого".

При цьому нардеп визнає – глобально для ветеранів нічого не зміниться.

За задумкою прем’єра, нова служба буде підпорядковуватись напряму Кабінету міністрів, а не міністерству соціальної політики.

Як розповідає Петренко, після реорганізації служба зможе справлятися з дрібними питаннями ветеранів, зокрема пільгами.

Щодо глобальніших – виділення землі, медичне забезпечення, то "тут є питання".

При цьому розповісти, якими проблемами буде займатись служба, нардеп поки не може.

"Створення служби – це важкий процес. Потрібно сідати і прописувати її функціонал, бюджет, побутові речі, такі як приміщення", – розповів Петренко.

По суті, служба має бути створеною заново, маючи лише матеріальну базу попередньої служби, яка була підпорядкована Мінсоцполітики.

У чому складнощі?

Міністерство ветеранів не створюється виключно через політичні інтереси різних сил. У цьому, каже Георгій Турчак, впевнені більшість ветеранів.

Підтверджує його слова і нардеп Олег Петренко. Він вважає, що вся справа у поділі міністерського крісла.

"Є інтереси різних груп і політичних кланів. Вони не можуть домовитись по жодній структурі, по жодному міністерству. То чого раптом вони знайдуть спільну мову по міністерству ветеранів? Хоча це і міністерство у справах ветеранів під час війни, для провладної коаліції це не аргумент", - каже Петренко.

Він вважає, що міністерство у справах ветеранів поставлено в чергу. А відтак, сподівання, що найближчим часом його створять, навряд чи можна назвати виправданими.

"Це можливо, але малоймовірно", - резюмував нардеп.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 13:30
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus