“Люди кричали беркутам: ви б’єте мертвих!”. Свідки про бійню 18 лютого

20 лютого 201914:10

П’ятий рік поспіль 18 лютого Руслан Яновський збирає на вулиці Інститутській в Києві людей, з якими 5 років тому потрапив у бійню, яку влаштував “Беркут” біля верхнього виходу з метро “Хрещатик”. Збір традиційно о 16-ій годині, у той самий час, коли все відбулось, на місці тої самої барикади.

Тоді після суточок в Урядовому кварталі частина протестувальників почала відступати на Майдан, а за ними у погоню кинулись силовики. Коли добігли до барикади на Інститутській, в якій був лише один вузький прохід, утворився щільний натовп.

“Беркут”, накинувся на задні ряди з кийками та гранатами. Почалась паніка та давка. Люди, притиснуті до барикади, втрачали свідомість, а кілька добровольців, стоячи під градом гранат та резинових куль на барикаді, витягували їх за руки та одяг, поки задні ряди приймали на себе град ударів.

Сергій Клочко нині працює в Патрульній поліції:

"Найстрашніше - той момент, коли на барикаді почалась давка. Коли "Беркут" почав у натовп людей, які не могли вибратись із завалів, кидати гранати. Крики, істерика – це найстрашніші спогади. Гранати вибухали просто над головами, біля облич у лежачих людей".

Іван Войчук приїхав до Києва із Луцька, аби зустрітись зі старими знайомими:

"Коли "Беркут" погнав з Інститутської людей, утворився завал і люди почали просто падати один на одного. Вони давили одне одного, кричали. Мені в око влучила гумова куля, поруч розірвалась граната. Біля мене загинула жінка Антоніна Дворянець. Просто на моїх очах…

Фото: Олександр Тимошенко

Потім нас штурмонув "Беркут". Вони були донецькі, бо кричали: "привет вам от донецкого "Беркута". Почали бити. Я молився, вже нічого не залишалось. Почав хреститись. І харківський офіцер почав відганяти від мене "беркутів" зі словами: "берегите силы на Майдан".

Там була оперативна зйомка МВС, а зі мною було журналістське посвідчення. Оператор побачив і дав мені команду: "втікай, бо тебе знайдуть на Трухановому острові". І я почав відступати…"

Брати Олег і Віталій Хромець мають спільно врятовану людину. Однак виявили це вже після трагедії на Інститутській.

Олег Хромець:

"Була дуже гарна, сонячна погода. Багато людей вийшли на обідню перерву. Це був вівторок, людей закликали вийти на мирний наступ. Я взяв каску, кийок залишив вдома.

Вже тут, на Інститутській якась жінка дала нам пов’язки. Звичайні такі, які одягають на обличчя. Вони пізніше врятували наші життя.

Коли почався наступ "Беркуту" з усіх сторін, ми з братом почали відступати і поруч упав якийсь хлопець. Я взяв його за руку і поруч також хтось його підняв. А потім, коли зустрілись із братом, він розказував цю ж саму історію. Тобто ми удвох того хлопця підіймали, але один одного не помітили.

Поруч падали світло-шумові гранати. Все поруч було у крові.”

Віталій Хромець:

"Світло-шумові гранати просто розривались на плечах у людей. Я бачу: хлопчина поруч стоїть біля завалу. Назад йти нема куди. Потім він іде, вибиває вікно в станції метро Хрещатик. Я за ним. Зайшли в метро. Ескалатор ще працював. Через хвилину "Беркут" захопив станцію. Мені просто пощастило.

Два-три тижні після цього у мене все тіло пекло через хімічний порошок, що був у гранатах. Брат травмував руку, а я ногу. Це дрібниці порівняно з іншими".

Руслан Яновський і Іван Гранаткін розповідають про штурм для Insider

Руслан Яновський, який організовує зустрічі, кілька разів згадує про відчайдушного священника:

Батюшка побачив, що нас б’ють, підійшов до натовпу, почав розкидати беркутів. А його потім накрили і почали зверху бити. Ми кричали: "Священика не бийте".

Більшість людей, які лежали непритомні, мали сині обличчя. Люди кричали "Беркуту": "ви б’єте мертвих". Це було жахливо…

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

20.02.2019, 21:50
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 20 лютого 2020

  На Банковій закликали Зеленського зняти рожеві окуляри

  Близько півтисячі людей прийшли до Офісу президента

   
  • 19 лютого 2020

  "Омегівця" Косенка підозрюють у вбивстві одного протестувальника та пораненні іншого, - прокурор (Оновлено)

  Прокуратура просить арештувати Косенка на 60 діб

   
  • 19 лютого 2020

  Плівки Труби: нагороджений Януковичем експрокурор, довірена особа Кузьміна,  радив ексголові ДБР щодо справ Майдану

  Нібито Курись на опублікованих плівках рекомендує Трубі  розслідувати дії проти силовиків на Майдані

   
  • 18 лютого 2020

  Хода на честь Небесної сотні: люди поклали квіти до каплички на Інститутській

   
Система Orphus