Кому в ОРДЛО жити добре?

Настрої у жителів окупованого Донбасу продовжують залишатися переважно антиукраїнськими
15 листопада 201817:30

Соціологи опрацювали 8 фокус-груп з окупованих територій “ЛНР” та “ДНР” і дослідили оцінки їх життя у різних сферах – соціальній, економічній, політичній тощо.  Результати дослідження, кажуть експерти, змушують зняти "рожеві окуляри", адже настрої у жителів окупованих територій, переважно антиукраїнські, хоча і рівнем життя в так званих "ДНР" та "ЛНР" вони не задоволені.

Опитували людей на окупованій території соціологи, які раніше співпрацювали з українськими соціологічними центрами. Організатор дослідження - “Український інститут майбутнього”, заснований у 2016 році, який позиціонує себе як незалежний аналітичний центр, що є спільним проектом українського бізнесу, політики та громадського сектору.

 

Фінанси

Фінансові запити людей з окупованих територій, зазначають соціологи, залишаються невисокими.

Згідно з дослідженням, вони прагнуть заробляти 25-40 тисяч рублів, що приблизно складає 12-20 тисяч гривень.

"Тисяча доларів на родину – це межа бажань для більшості опитаних", - говорить експерт Українського інституту майбутнього Ігор Ташкевич.

Нині люди в окупації отримують 4-6 тисяч рублів заробітної плати. Вони відзначають, що з 2013-14 років рівень їх зарплат знизився майже в 5 разів.

Ігор Ташкевич, експерт Українського інституту майбутнього
Тисяча доларів на родину – це межа бажань для більшості опитаних

За словами дослідників, головна проблема людей не в маленьких зарплатах, а у відсутності роботи. Безробіття в ОРДЛО спостерігається через закриття підприємств, які працювали до початку окупації.

При цьому все більше людей в так званих "ЛНР" та "ДНР" вважають, що найкращий спосіб збагатитись – це приєднатись до влади.

"90% опитаних говорили, що добре було б "присмоктатись" до бюджету. Коли в них запитували, що потрібно для щастя, серед варіантів були "валіза грошей" та "владне крісло". Здебільшого обирали владу. Казали, що валізу грошей відберуть", - розповів експерт Юрій Романенко.

 

Соціальна сфера

Якщо комусь в ОРДЛО жити і добре в матеріальному плані, то це пенсіонерам – запевняють аналітики.

"Це не тому, що вони отримують російську пенсію, а тому, що вони отримують їх дві – і російську, і українську", - наголосив Ташкевич.

На питання, хто оформлює дві пенсії, жителі ОРДЛО відповідають:

"Всі, хто може піднятись і поїхати в Україну".

Ігор Ташкевич відзначає: коли влада почне реальний процес повернення окупованого Донбасу, основний спротив буде від пенсіонерів.

"Для них це у будь-якому випадку буде негатив, адже вони втратять одну з пенсій", - каже експерт.

Крім безробіття, учасники фокус-груп відзначають цілу низку соціальних проблем. У більшості з них рівень добробуту погіршився, а невизнання республік призводить до відсутності банківської системи, юридичної сили документів  та унеможливлює вільне пересування.

Ігор Ташкевич, експерт Українського інституту майбутнього
Коли влада почне реальний процес повернення окупованого Донбасу, основний спротив буде від пенсіонерів. Для них це у будь-якому випадку буде негатив, адже вони втратять одну з пенсій

Освіта

За словами Ігоря Ташкевича, на окупованих територіях величезний дефіцит кваліфікованих кадрів. Це, в першу чергу, пов’язано із впливом Росії.

Як пояснює Юрій Романенко, система освіти в "ЛНР" та "ДНР" влаштована таким чином, що для того, аби диплом студента визнала Росія, йому необхідно захистити його в одному з російських ВНЗ.

Захищаються, як правило, лише студенти, що гарно вчились – ті, які потрібні Росії. Таким чином їх дипломи визнають і забирають працювати до Росії. Решта залишається в ОРДЛО із уже згаданим критичним рівнем безробіття.

"Вони (Росія. –ред.) використовують цю систему освіти, щоб мати гарних фахівців на своїх підприємствах", - говорить Романенко.

Інформація

Більшість людей в ОРДЛО мають доступ до українських засобів масової інформації,

зокрема до телеканалів. Однак, віддають перевагу російським ЗМІ, відзначаючи при цьому перекручування фактів російськими журналістами.

Найбільш популярними джерелами інформації крім російських телеканалів є ще російські соціальні мережі – "Вконтакте", "Однокласники".

Юрій Романенко вбачає в цьому недопрацювання саме з боку України.

"З нашого боку велика проблема в тому, що ми не входимо в це інформаційне поле. Ми не подаємо адаптовану для них інформацію", - каже Романенко.

Через це, впевнений експерт, люди в ОРДЛО мають хибні уявлення про "Правий сектор", бандерівців тощо.

Із українських телеканалів, згідно з дослідженням, на окупованій території найпопулярніші "112.Україна" та "Newsone".

Юрій Романенко, експерт
З нашого боку велика проблема в тому, що ми не входимо в це інформаційне поле

Політика

Як показують фокус-групи, до українських політиків ставлення на окупованій території різко негативне. При цьому російського президента Путіна, там вважають "сильним лідером".

Діяльність Олександра Захарченка також вважають позитивною і шкодують щодо його загибелі.

Юрій Романенко зазначив, що в так званих "ЛНР" та "ДНР" розмірковували на об’єднанням в одну республіку і лідером бачили саме Захарченка.

Діяльність Олександра Захарченка мешканці окупованого Донбасу вважають позитивною і шкодують щодо його загибелі

При цьому версії щодо вбивства своїх провідних військових командирів (Гіві, Моторола, Захарченко) у жителів ОРДЛО різняться.

"Дехто каже, що це спецоперація СБУ. Інші ж говорять, що СБУ на таке не здатна, а може боротися тільки з пам’ятниками, і вбачають винними спецслужби США. Не виключають при цьому і внутрішні розбірки", - розповів Романенко.

Він також закцентував увагу на тому, що багато людей мають відчуття образи на Росію, яка їх "зрадила". Мова йде про те, що Росія не приєднала до себе окуповані території, як це обіцяла.

При цьому, більшість опитаних, кажуть експерти, підтримують анексію Криму і, навіть, заздрять кримчанам.

Щодо присутності російських військових на окупованій території місцеві жителі жартують: "ми їх не бачимо, але вони серед нас".

Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

16.11.2018, 15:39
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 22 травня 2019

  Зеленський проти Ради: перший ляпас президенту

  Всенародною любов’ю не прикрити перші узурпаторські нотки

   
  • 22 травня 2019

  Перезахоронення радіоактивних відходів з Цибулевого у Чорнобилі: всі деталі

  НАТО реалізує проект із захоронення РАВ у Кіровоградської області

   
  • 21 травня 2019

  Судді Окружного суду вдруге не прийшли на іспит: реакція правоохоронних органів

  Правоохоронці вважають це не своїм профілем або ж чекають на заявника

   
  • 21 травня 2019

  Жадан, класики та книги ветеранів: що робити на Книжковому Арсеналі

   
Система Orphus