Фейкова відставка генпрокурора та Найєм розбрату: як Рада розслідуватиме вбивство Гандзюк

6 листопада 201821:13

“Три години ми говорили про одне, бути в комісії Мустафі Найєму чи не бути”, - так описує нараду в кабінеті спікера парламенту Андрія Парубія голова “Радикальної партії” Олег Ляшко.

Верховна Рада розпочала сьогоднішнє засідання зі створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) по розслідуванню вбивства активістки та радниці міського голови Херсону Катерини Гандзюк. Комісія - колегіальний орган парламентського контролю, він дає змогу депутатам заслуховувати звіти посадовців. Висновки і пропозиції ТСК не є вирішальними для слідства і суду.

Депутати домовилися розглянути питання створення ТСК напередодні під час погоджувальної ради. Тоді Парубій пообіцяв зібрати депутатів увечері, щоб підготувати необхідний проект постанови.

Конфлікти щодо кандидатур

Вечірня нарада за участі спікера розпочалася близько 17:00 5 листопада. Тоді визначили орієнтовний список депутатів, яких делегують у комісію, але остаточної згоди не дійшли. Ключова суперечка точилася щодо кандидатури Мустафи Найєма - одного з ініціаторів створення ТСК. За регламентом, його у комісію мав делегувати “Блок Петра Порошенка”.

В той же час відбулося засідання фракції БПП. Її голова Артур Герасимов одразу запропонував включити Найєма до комісії, однак із цим не погоджувалася частина депутатів. Мовляв, Найєм має конфлікт інтересів, адже його брат був адвокатом Катерини Гандзюк. Сам депутат пояснює, що його брат донедавна не мав навіть адвокатського посвідчення.

“Юридичної колізії немає. Мій брат отримав посвідчення адвоката кілька днів тому. Він фізично не міг бути адвокатом Гандзюк. Вони товаришували під час Майдану”, - розказує Найєм.

Суперечка в депутатському корпусі тривала по закінченню наради в Парубія і засідання фракції БПП, а зранку заблокувала роботу парламенту на понад три години.

Ранкове засідання Парубій відкрив з пропозиції запросити до Ради відзвітуватися голів силових структур у справі Гандзюк. Депутати проголосували 222 голосами “за” при необхідних 150. Після цього “Батьківщина” і “Самопоміч” попросили перерву на 30 хвилин.

Ранкове засідання Верховної Ради. Фото: УНІАН

Під час перерви спікер покликав на нараду голів фракцій. Вона тривала кілька годин. За закритими дверима депутати продовжували обговорювати участь Найєма в комісії.

“Дуже дивно, коли ініціатор розслідування Мустафа Найєм звернувся до своєї фракції підтримати постанову і фракція не підтримала його участь у комісії”, - описав нараду співголова групи “Відродження” Віктор Бондар.

Зрештою Найєма включили до фінального варіанту постанови про створення комісії.

“В останній розмові в кабінеті спікера всі були проти. Був проти Олег Ляшко, фракція БПП, інші говорили, що вони не проти, але хай вирішує фракція від якої я маю йти. Мені насправді дивно, бо я не знаю за якою квотою я потрапив в комісію”, - розповідає Найєм.

Результати розслідування

Відновили засідання лише близько 12:30, коли до Ради прибули очільник СБУ Василь Грицак, очільник Нацполіції Сергій Князєв, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та генпрокурор Юрій Луценко.

Першим доповідати запросили Юрія Луценка. За ого словами, слідство щодо організатора та виконавців вдасться закінчити і передати до суду до кінця року.

“За виключенням остаточних експертиз, ми вважаємо майже доведеною вину виконавців та організатора. Ця частина справи буде передана до суду після закінчення експертизи не пізніше кінця цього року”, - розповів Луценко.

Генпрокурор Юрій Луценко доповідає перед депутатами. Фото: УНІАН

Генпрокурор розказав, що слідство має підозри щодо 12 осіб, які могли бути замовниками вбивства.

“Сама Гандзюк говорила про частину з них під час допитів слідчих. Мені особисто вона висловлювалася щодо трьох осіб”, - розповів Луценко.

Пізніше голова Нацполіції Сергій Князєв перед депутатами доповнив свого колегу. За його словами, організатором вбивства був Сергій Торбін. На організацію він передав виконавцям 10 тисяч гривень. Четверо виконавців Володимир Васянович, Микита Грабчук, В’ячеслав Вишневський та Віктор Горбунов зізналися у злочині та співпрацюють зі слідством.

“В липні цього року організатор запропонував виконавцю побити секретаря Херсонської міської ради Катерину Гандзюк. За це він пообіцяв винагороду в сумі 5 тисяч доларів. В подальшому плани злочинців змінилися і вони вирішили використати сірчану кислоту”, - розповів голова Нацполіції.

Князев також показав відео з фрагментом допитів. Один з підозрюваних зізнався, що кожному виконавцю була передбачена винагорода у 500 доларів із загальної суми.

Під час свого виступу Луценко поскаржився на журналістів, які оголосили імена ймовірних замовників.

Вчора журналістки Тетяна Ніколаєнко та Оксана Денисова опублікували одну з версій слідства. Журналісти посилаються на джерела і стверджують, що організатор замаху отримав гроші для передачі виконавцям від Ігоря Павловського - помічника народного депутата БПП Миколи Паламарчука. Останнього цього дня в парламенті не було.

“В ході піару на крові, який розгорнули ті, хто хоче спаплюжити владу, а не допомогти слідству - одна з версій витекла в ЗМІ. 12 осіб, які нами розробляються на причетність до замовлення, вчора отримали необхідну їм інформацію. Це підірвало успішність діяльності слідства”, - сказав Луценко.

Депутат “Самопомочі” Єгор Соболєв зауважив, що витоки у слідстві неможливі без представників правоохоронних органів.

“Всі витоки, які заважають слідству - мають бути розслідувані і покарані, але виток неможливий без слідчого чи прокурора”, - сказав Соболєв.

Вже після засідання за журналістів вступився Мустафа Найєм.

“Хай звертаються до прокурорів і слідчих. Яке питання до активістів і журналістів? Це їхня робота. Якщо когось вбивають і це не розслідують, вони про це розповідають”, - сказав депутат.

Фейкова відставка Луценка

Впродовж свого виступу Луценко неодноразово вступав у перепалки з народними депутатами. Генпрокурор звинувачував їх у спробі піару на темі вбивства Гандзюк і вдався до відвертих образ.

“Сьогодні похоронами Гандзюк займається "Народний фронт" (друзі Катерини Гандзюк це спростували - ред.), а не ці діячі, які збирають на цьому свої криваві дивіденди. А якщо голова, колишній голова комітету, який мав керувати всією антикорупційною політикою, до сих пір не розуміє різницю між процесуальним керівництвом і слідством, якого в ГПУ немає вже рік, то це не голова комітету, а просто "недоросль", в якого діарея мозку виливається тут прямо в залі”, - сказав Луценко, натякаючи на депутата “Самопомочі” Єгора Соболєва.

Зрештою, на підвищених тонах Луценко заявив, що має намір написати заяву про відставку.

“Щоб не було жодних сумніві, що за владу ніхто не чіпляється, я сьогодні подаю заяву про відставку президенту України і ви в парламенті маєте це розглянути. Прошу зробити це до кінця тижня”, - заявив Луценко.

Згідно з процедурою, генпрокурор має подати заяву про відставку до президента, який має її погодити. Лише після цього парламент затверджує відставку.

Попри те, що заява Луценка не мала юридичної сили, спікер Парубій вирішив поставити це питання на рейтингове голосування. “За” проголосували 38 депутатів: 13 - з “Самопомочі”, 9 - з “Батьківщини”, 11 - позафракційних, 2 - “нарфронтівці” і 3 - з БПП.

Депутати сприйняли таку заяву генпрокурора як піар.

“Перший момент - він піариться, а друге - він йде на вибори. До речі, пан Луценко не може йти у відставку, адже проти нього є дисциплінарні провадження. За законом до їх завершення він не може йти у відставку”, - розповів Мустафа Найєм.

Мустафа Найєм. Фото: УНІАН

У БПП кажуть, що це вотум довіри.

“Фактично Луценко сказав: проголосуйте чи в мене є довіра, чи нема? З політичної точки зору це правильно. Якщо ти маєш підтримку парламенту - ти можеш працювати на такій посаді, якщо ні - то краще йди”, - сказав заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

На момент виходу текст прес-служба Генпрокуратури не повідомляла про те, чи подав Луценко заяву про відставку до президента

Голосування за ТСК

Після доповіді і голосування генпрокурор разом з іншими силовиками пішли зі стін Ради. Депутати ж нарешті прийнялися розглядати проект постанови про створення слідчої комісії. Після короткого обговорення “за” створення ТСК проголосували 255 народних депутатів при необхідних 150.

Головою комісії обрали позафракційного Борислава Березу, заступником голови став Сергій Алєксєєв з БПП.

Загалом до ТСК увійшли 18 депутатів. За квотою БПП у комісії Юрій Буглак, Валерій Карпунцов, Мустафа Найєм, Максим Саврасов, Василь Яніцький, “Народний фронт” делегував Ігоря Алексєєва, Сергія Висоцького та Антона Геращенка, “Опоблок” - Юрія Павленка та Дмитра Шпенова, “Самопоміч” - Олену Сотник, “Батьківщина” - Ігоря Луценка, “Відродження” - Андрія Шипко, “Воля народу” - Євгена Рибчинського, від позафракційних присутні - Ірина Геращенко та Остап Єднак.

Після голосування адвокат родин небесної сотні Євгенія Закревська написала в себе у Facebook, що Гандзюк клопотала про заборону надавати будь-яку інформацію про слідство стороннім особам.

“В клопотанні була пряма заборона (вимога виконати КПК) на оприлюднення інформації про розслідування справи через треті особи, зокрема конкретно - Антона Геращенка. Я особисто зроблю все, щоб ТСК в такому складі не отримала ніякої інформації про розслідування”, - написала Закревська.

Раніше Антон Геращенко отримував і розповсюджував інформацію щодо слідства, не маючи на це дозволу від Гандзюк. За законом саме потерпіла мала першочергове право на отримання інформації щодо слідства.

 

Про те, що слідча комісія не отримуватиме жодної інформації говорив генпрокурор Луценко.

“Я не уявляю, що може робити ТСК при незакінченому слідстві. У неї навіть не буде предмету роботи. Будь-яка інформація складає таємницю слідства. Прокурор не дозволить після вчорашнього витоку отримати доступ будь-якого члена ТСК до будь-якого документу слідства”, - заявляв Луценко.

Голова ТСК Борислав Береза вважає, що в такому випадку робота комісії буде безрезультатною.

“Якщо Генпрокурор або представники МВС, або СБУ не будуть давати інформацію і співпрацювати з тимчасовою слідчою комісією, ця слідча комісія ні про що. Якщо представники більшості не прийдуть на засідання два рази і ми не зможемо зібратися, я не хочу бути цапом-відбувайлом. Я вийду сюди і складу з себе повноваження”, - сказав Береза.

За законом, комісія починає працювати з моменту створення. Члени ТСК пообіцяли, що про те, як саме буде працювати комісія - розкажуть найближчими днями.

Підписуйтесь на новий телеграм-канал редакції тут: https://t.me/theinsider_ua

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 17:46
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus