Колишньому керівнику штабу ЗСУ Володимиру Замані оголосили підозру в державній зраді. Йому закидають зменшення особового складу боєздатних військовослужбовців та розформування військових частин. Запобіжний захід Замані почали обирати 25 лютого о 15-00. Тоді адвокати попросили час на ознайомлення з матеріалами справи.
Продовження запланували на 19-00, та станом на 19-45 засідання ще не почалось.
Володимир Замана був керівником Генерального Штабу Збройних Сил з лютого 2012 року по 19 лютого 2014 року.
![]() |
Щодо звинувачень на свою адресу Замана заявив:
"Я закривав усе, що було не потрібно Збройним силам - у нас був військовий оркестр Збройних сил, оркестр Сухопутних військ, оркестр Протиповітряних сил. Я розумію, що воно все красиво ходить, але це все кошти", - наводить слова Замани "Кореспондент".
00-59. Володимира Заману арештували на один місяць до 27 березня.
00-32. Суддя пішов до нарадчої кімнати для прийняття рішення.
00-24. Під час обшуку в Замани не вилучали жодних документів. Вилучили лише телефон та дві СІМ-карти.
00-15. Прокурор озвучує ризики щодо обрання Замані іншого запобіжного заходу, крім арешту. Серед всього іншого прокурор говорить, що Володимир Замана є професійним військовим і володіє "засобами конспірації". Це викликало сміх у залі суду.
00-01. Адвокат Юрій Мартиненко просить припинити дебати прокурора та підозрюваного, і перейти до проголошення рішення.
23-55. Прокурор говорить, що дії Володимира Замани призвели до переваги чорноморського флоту Росії на українськими військово-морськими силами України.
23-31. Прокурор Віктор Король питає Володимир Заману про доцільність підписання Заманою директив про скорочення та розформування військових частин.
![]() |
Підозрюваний говорить про те, що фінансування, передбачене державною програмою, не дозволяло фінансувати всі наявні на той час військові корпуси та частини.
23-13. Володимир Замана відповідає на питання прокурора. Говорить, що директиви про скорочення штату ЗСУ він готував не сам, а зі спеціалістами, які працюють в ЗСУ досі.
22-55. Всі адвокати Володимира Замани виступили в судовому засіданні. Суддя вивчає письмові докази.
22-48. Адвокат Юрій Мартиненко, який захищає Заману в суді, свого часу захищав нинішнього Генерального прокурора Юрія Луценка після його першого затримання у 2010 році. Про це адвокат розповів кореспонденту Insider у перерві засідання.
22-46. В повідомленні про підозру не зазначено дату її складення та дату її вручення, що на думку адвоката, не дає підстави вважати Заману підозрюваним.
22-44. В Росії проти Замани діють санкції. Це, за словами його захисника, спростовує підозру щодо його співпраці з Росією.
22-39. Перерва затягнулась із незрозумілих причин. Засідання продовжується. Виступає третій із чотирьох адвокатів Замани.
21-50. Суддя оголосив перерву на 15 хвилин.
21-36. Адвокат Сергій Рогажук говорить, що його підзахисний мав змогу втекти та уникати суду, однак він з'явився в судове засідання.
Також адвокат говорить, що в Замани нема друзів, родичів та нерухомості в Росії та на окупованій території, де за словами прокурорів, теоретично може переховуватись підозрюваний.
21-21. "Інформації про військову агресію Росії не було, так як це розповідають "знавці", - говорить Замана.
21-08. Якби я хотів втекти, мене вже давно не було б. Генеральний прокурор тиждень тому заявляв з приводу мене. Це парадокс якийсь. Викликали б мене, поставили б питання. Але ж ні, вам потрібне шоу", - Замана говорить у суді.
21-05. "Януковича потрібно було знімати, але те, що прийшло (до влади, - ред.) не краще", - Замана.
20-57. Замана готовий доводити свою правоту і говорить, що не буде втікати. "Ну посадите мене, вийду - буду зліший".
20-49. Замана: "Зменшення штату Збройних сил - це не прерогатива керівника Збройних сил. Це рішення приймає Верховна Рада".
![]() |
20-47. "На РНБО я просив застосувати Збройні сили. Це не було підтримано. Тоді не застосували Збройні сили, а зараз говоримо, що вони не боєздатні. Я їздив у Крим на військовому автомобілі зі зброєю", - говорить Володимр Замана.
20-45. Замана каже, що не контактував напряму з Віктором Януковичем.
20-44. Володимир Замана: "Написано там дуже багато, все викривлено і перекручено. Всі допитані свідки були звільнені мною з лав Збройних сил. Всі до єдиного".
20-43. Враховуючи тяжкість злочину і ризики, прокуратура просить обрати Володимиру Замані запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
20-41. "Замана може переховуватись від слідства в Росії. Може впливати на свідків, знищувати докази та продовжувати вчиняти правопорушення".
20-35. Король перераховує наслідки російської агресії на Сході України та анексії Криму. За словами прокурора, до цих наслідків призвели дії Замани.
20-30. "Замана напередодні російської агресії, намагаючись вислужитись перед Януковичем, скоїв державну зраду, а саме: не забезпечив інформаційної діяльності щодо готовності Збройних сил протистояти агресору. Не здійснив належне стратегічне планування Збройних сил. Не забезпечив організацію належної теритоіальної оборони України".
20-21. Прокурор перелічує директиви, які Замана нібито підписав у 2013 році.
"Підписанням цих директив Замана намагався штутчно створити умови, за яких Україна не могла б чинити опір у випадку збройної агресії. За його керівництва було скорочено 17 тисяч військовослужбовців, розформовано 80 військових частин. Також було скорочено 3 205 працівників військових комісаріатів".
20-15. У 2012 році Замана підписав ряд директив про скорочення штату Збройних сил України.
"За допомогою цих директив було встановлено ліміт штатних працівників Збройних сил у 179 тисяч чоловік".
20-12. "Замана всупереч волі українського народу бажав створити перешкоди вступу України в ЄС та НАТО", - Король.
20-09. "Слідством встановлено, що Замана, обіймаючи посаду керівника Генштабу ЗСУ, діючи за попередньою змовою з президентом Віктором Януковичем, здійснив державну зраду, а саме: надав іноземній державі – РФ та її представникам допомогу в підривній діяльності на території України", - зазначає Король.
20-06. Прокурор Віктор Король почав зачитувати клопотання.
20-04. Адвокат у судовому засіданні віддав суду закордонний паспорт Володимира Замани, оскільки у клопотання прокуратури про визначення запобіжного заходу вказано про ризик того, що підозрюваний може виїхати з країни.
20-03. У Замани хронічне захворювання. Відповідну довідку адвокати надали суду. Діагноз не розголошують.
19-55. Суддя Підпалий з'явився на засідання. Адвокати почали зачитувати клопотання про долучення документів, що характеризують його підзахисного. Зокрема те, що він має постійне місце проживання у місті Києві.
19-48. У залі присутній підозрюваний Замана, його четверо захисників та троє військових прокурорів. Судді досі немає.