Верховна Рада прийняла зміни до Конституції, які закріплюють рух України на інтеграцію в Європейський Союз та Північно-Атлантичний Альянс. “За” проголосували з першої спроби 334 народних депутати. Достатньо впевнене голосування - враховуючи, що багато важливих законів приймаються не з першої спроби і з мінімальною перевагою.
Та зранку перед голосуванням певності щодо позитивного результату в парламенті не було. Для вдалого і переконливого голосування були необхідні голоси всіх депутатських фракцій, які підтримують євроінтеграційні прагнення України. В іншому випадку голосування балансувало би на межі прохідних 300 голосів.
На початку тижня "радикали" Олега Ляшка почали блокувати трибуну і вимагати перегляду тарифів, тому існували побоювання, що вони можуть не проголосувати за зміни до Конституції чи зірвати голосування. На випередження їм спрацювали депутати фракцій коаліції, які прийшли сьогодні до парламенту раніше і зайняли трибуну, щоб не допустити блокування.
О десятій ранку голова парламенту Андрій Парубій встиг відкрити засідання, але ляшківці були готові до "превентивних" заходів коаліції. "Радикали" спільно з "Батьківщиною" попросили півгодинну перерву, яку відповідно до регламенту Парубію довелося задовольнити.
Близько десятої ранку до Верховної Ради прибув президент Петро Порошенко. Він мав виступити з промовою та особисто простежити за голосуванням. Для нього зміни до Конституції щодо ЄС і НАТО - одне з ключових і найпринциповіших питань за всю каденцію.
![]() |
Для Порошенка зміни до Конституції щодо ЄС і НАТО - одне з ключових питань за всю каденцію |
В перерві Парубій зібрав на третьому поверсі будівлі нараду за участі президента та лідерів фракцій. В кабінеті для переговорів Ляшко поставив умову - його фракція проголосує, якщо вирішиться питання щодо постанови про мораторій на підвищення тарифів для населення. Документ зареєстрували в Раді депутати з фракції “радикалів”. Тарифи - це одна з тих соціальних тем, довкола якої вибудовує свою риторику кандидат у президенти від РПЛ.
За результатами наради сторони домовилися створити робочу групу, яка займеться вирішенням цього питання.
Значна частина теплових електростанцій - підконтрольна олігарху Рінату Ахмєтову і очевидно, що він не зацікавлений в мораторії.
Ахмєтов зараз має дружні стосунки з "радикалом". Олігарх допомагає політику медійно. Ляшко та його партійці - ключові дійові особи випусків новин телеканалу "Україна", який належить Ахмєтову.
За даними джерел видання INSIDER, олігарх міг "попросити" Ляшка "з'їхати" з цієї теми. Як говорить парламентська приказка: якщо хочеш щось поховати - створи робочу групу і очоль її. Вочевидь, для Ляшка створення робочої групи - це спосіб вийти з гри без репутаційних втрат і навіть в якості переможця, адже результат роботи ніби як є.
Зрештою, після перерви "радикали" підтримали зміни до Конституції. Голосував проти тільки в "Опозиційний блок". Переважно не голосували або були відсутні також депутати фракції "Відродження".
Під час розгляду проекту змін, депутати опозиційних фракцій, зокрема Юлія Тимошенко, критикувала президента - мовляв, той подав зміни зараз, щоб заробити балів на виборчій кампанії.
Дійсно, президент міг подати зміни до Конституції раніше: рік, два тому чи навіть у 2014 році. В коаліції пояснюють, що подай він ці зміни кількома роками раніше - вони мали б значно інший, короткотриваліший ефект.
В першу чергу закріплення курсу на інтеграцію в ЄС і НАТО в Конституції - це сигнал для західних партнерів: ми хочемо розпочати підготовку до вступу в альянси. У 2014-2017 роках такі прагнення європолітики оцінили б, але під час розпалу агресії Росії та хиткого стану української економіки, європейці поставилися б скептично. В команді президента вважають, що за останній рік ЄС і НАТО дозріли до того, щоб ставитися до подібних кроків Києва серйозно.
![]() |
Хоча, з точки зору виборчої кампанії і обіцянок президента про те, що в 2024 році Україна за його правління матиме план дій щодо членства в НАТО та матиме дорожню карту для вступу в ЄС - зараз саме час для подібних змін в Конституцію.
Порошенко ставив на карту сьогодні дуже багато. Невдале голосування було б тяжким ударом по його перспективам переобрання на другий термін з одного боку, з іншого - це був би чіткий сигнал Євросоюзу, що Україна не готова серйозно говорити на подібні теми. А вдале голосування могло цілком і не відбутися, якщо хоча б одна з фракція не підтримала законопроект.
Зрештою, всі політичні сили, які декларують курс на євроінтеграцію, сьогодні об'єдналися, а це хороший сигнал для Заходу щодо серйозності намірів українського політикуму. Далі - справа за переговорами і за виконанням поставлених умов.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua