Понад три тижні в Сполучених Штатах триває “шатдаун” - частина урядових установ заблоковані, їх працівники пішли в неоплачувані відпустки або ж працюють без заробітної плати.
Причина “шатдауну” - суперечки між президентом Дональдом Трампом та представниками Демократичної партії - однієї з двох, які складають парламент США. Демократи відмовилися підтримати бюджет країни на 2019 рік.
INSIDER розповідає, через що посварилися демократи з президентом та які наслідки це спричинило.
Ціна питання
Шатдаун розпочався 22 грудня, тоді Конгрес мав затвердити кошторис країни. Документ отримав достатню підтримку в Палаті представників - нижчій палаті Конгресу, але не пройшов в Сенаті - вищій палаті парламенту.
Демократи та республіканці з Трампом на чолі ламають списи щодо 5,7 мільярдів доларів. Президент вимагає, щоб Конгрес виділив ці кошти на будівництво стіни на кордоні з Мексикою. Бетонний мур - одна з ключових обіцянок президента, довкола якої будувалася його виборча кампанія в 2016 році.
Восени 2018 року в США відбулися проміжні вибори до обох палат парламенту, в яких громадяни обирали конгресменів та сенаторів. За їх результатами більшість в Палаті представників отримали демократи, в Сенаті більшість утримали республіканці.
Детальніше про те, як проходили вибори в США читайте в публікації INSIDER.
Наразі до складу Сенату входять 45 представників Демократичної партії, 53 представники Республіканської партії та 2 незалежних сенатори - прихильники демократів.
Попри більшість республіканців в Сенаті, для ухвалення бюджету їм необхідні голоси демократів. Щоб затвердити бюджет треба щонайменше 60 голосів. Демократи голосувати відмовилися, відповідно, заблокувавши ухвалення кошторису.
Наслідки
В результаті “шатдауну” близько чверті державних установ виявилися заблокованими. Серед них Міністерство внутрішньої безпеки, Міністерство торгівлі, Міністерство юстиції, Міністерство фінансів, Державний департамент, Департамент транспорту, внутрішніх справ, NASA, тощо. Закрилися також національні парки та музеї Смітсонівського інституту.
Без зарплатні залишилося понад 800 тисяч державних службовців із загальних 2,1 мільйонів. 380 тисяч пішли в неоплачувані відпустки, ще 420 тисяч працює, але не отримує зарплату - без них державний апарат не функціонуватиме.
За підрахунками економістів, кожні два тижні “шатдауну” можуть вартувати США близько 0,1% ВВП.
Це не перша часткова або повна зупинка урядових структур в США. За всю історію таких було 21. Перший “шатдаун” відбувся в 1977 році.
Найбільш довготривалою була призупинка роботи уряду в 1995-1996 роках. Вона тривала 21 день. Тоді президент Білл Клінтон не зміг домовитися із Конгресом щодо фінансування медичної та освітньої реформи.
В 2013 році стався “шатдаун” за президентства Барака Обами. Тоді демократи та республіканці не змогли дійти згоди щодо бюджетування реформи системи охорони здоров’я Obamacare, які впроваджував тодішній президент.
За часи президентства Дональда Трампа - це вже третя і найдовша призупинка роботи урядових установ.
Цікаво, що призупинка роботи урядових установ помітна і в Україні. Посольство США в Україні припинили оновлювати власний веб-сайт.
“Через тимчасове припинення виділення бюджетних коштів оновлення інформації на веб-сайті буде обмежено до повного відновлення функціонування урядових структур”, - йдеться в повідомленні дипломатичної установи.
Поглиблення кризи
26 грудня Дональд Трамп заявив, що “шатдаун” триватиме аж доки демократи не підтримають виділення коштів на будівництво стіни.
“Не можу сказати вам, коли урядові установи відкриються. Можу сказати лише, що це не відбудеться, поки у нас не з'явиться стіна або паркан. Називайте як хочете”, - сказав він.
![]() |
Джерело: Fb Дональда Трампа |
На початку січня Трамп заявив, що може оголосити надзвичайний стан в країні для забезпечення фінансування будівництва стіни. В такому випадку кошти для проекту залучалися б з бюджету Міністерства оборони.
Тоді представники демократів заявили, що використовувати надзвичайний стан і військові засоби, щоб побудувати стіну - незаконно. Демократи пообіцяли оскаржити в суді введення надзвичайного стану, якщо таке станеться.
Не можу сказати вам, коли урядові установи відкриються. Можу сказати лише, що це не відбудеться, поки у нас не з'явиться стіна або паркан. Називайте як хочете
9 січня Трамп виступив зі зверненням до народу з Овального кабінету Білого дому, в якому вчергове закликав Конгрес виділити 5,7 мільярдів доларів і сказав, що продовжує шукати шляхи виходу з кризи. Президент зголосився піти на поступки демократам.
“На прохання демократів це буде сталевий бар'єр, а не бетонна стіна”, - сказав Трамп.
Що цікаво - це було перше звернення Трампа до народу з Овального кабінету. Президент Білл Клінтон робив 14 таких звернень, Джордж Буш - 6, Барак Обама - 3.
Проте демократи не погоджуються не лише з матеріалами, з яких планується будівництво, але і з масштабами робіт. В фінальному варіанті проект може обійтися в 25 мільярдів доларів.
Наступного дня Трамп провів зустріч з лідерами демократів, однак так і не дійшов з ними згоди.
“Щойно пішов із зустрічі з Чаком Шумером (лідер демократів у Сенаті - ред.) та Ненсі Пелосі (спікер Палати представників - ред.). Цілковито згаяний час. Я запитав: що станеться за 30 днів, якщо я швиденько відновлю роботу уряду? Чи схвалять вони в такому разі фінансування безпеки на кордоні, включно з побудовою сталевого бар’єра вздовж кордону? Ненсі відповіла: ні. Я сказав: до побачення” - написав Трам в своєму Twitter після зустрічі.
Суперечки між демократами та республіканцями не вщухають. Демократи спробували самостійно вийти з кризи. В Палаті представників, де вони мають більшість, демократи схвалили законопроект про фінансування Міністерства фінансів, податкового управління та інших ключових установ. Та вже в Сенаті закон “збила” республіканська більшість.
В заручинах у “шатдауну” та політичних торгів опинилися не лише робітники держустанов. 9 січня демократи заблокували нові санкції проти Сирії. Вони заявили, що не голосуватимуть за обмежувальні заходи доки в країні триває "шатдаун".
Поки очевидних варіантів виходу з кризи не видно. Станом на 11 січня “шатдаун” триває 21-день, що робить його одним із двох найдовших в історії Сполучених Штатів. Якщо компроміс не знайдуть - нинішній “шатдаун” стане найдовшим в історії США.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua