Дебати: кожен побачив те, що хотів

20 квітня 201914:10

“Сценарій летить шкереберть”, - сказав співведучий дебатів на “Олімпійському” Андрій Куликов на півдорозі до свого робочого місця.

Команди кандидатів в президенти Петра Порошенка та Володимира Зеленського кілька днів домовлялися про формат дебатів. Останні деталі погодили за кілька годин до старту. Ключовим джерелом розбрату був час, відведений на запитання та відповіді.

Якщо регламент на запитання в одну хвилину влаштовував обидві сторони, то регламент на відповіді штаби бачили в діапазоні від трьох до шести хвилин.

За пропозицією ведучих Олени Фроляк та Андрія Куликова команди кандидатів домовилися на компромісному варіанті - 4 хвилини.

Розділені

Один з найбільших викликів, який стояв перед організаторами дебатів на стадіоні - це гарантувати безпеку.

Міністерство внутрішніх справ залучило 10 тисяч правоохоронців. Автобусами поліції та Нацгвардії запаркували всі прилеглі до стадіону вулиці по обидва боки. Уся площа перед київським Палацом спорту перетворилася на парковку мікроавтобусів Нацгвардії.

Міністерство внутрішніх справ залучило близько 10 тисяч правоохоронців

Силовики перекрили вісім вулиць довкола “Олімпійського” та зачинили три станції метро.

Перший кордон поліцейських відвідувачі дебатів проходили за кількасот метрів до турнікетів стадіону. Правоохоронці перевіряли наявність квитків та оглядали прихильників кандидатів на наявність заборонених предметів, вилучали будь-яку політичну символіку.

На нараді з представниками штабів керівництво МВС домовилося, що фантів обох кандидатів розведуть по різні сторони стадіону, аби уникнути можливих конфліктів.

Прихильники Зеленського заходили на спорткомплекс з боку Палацу спорту, прихильники Порошенка - з боку метро Олімпійська. Візуально черга до турнікетів зі сторони Палацу спорту виглядала значно меншою за чергу біля станції Олімпійська.

На стадіон відвідувачів пускали через рамки металошукачів.

По обидва боки поля були дві окремі сцени: Порошенка та Зеленського. З 16:00 по черзі на кожній з них виступали артисти, які підтримували одного з кандидатів.

Північні трибуни стадіону займали прихильники чинного президента, південні - прихильники коміка.

Люди, розділені ідеологічно, на “Олімпійському” були поділені і фізично. Різні табори одне від одного відгороджував паркан та подвійний кордон Нацгвардії. Хоча і одні, і другі прийшли на стадіон з українськими прапорами і разом співали гімн.

На арені стало очевидно, що прибічників Зеленського в кілька разів менше за прибічників Порошенка як на трибунах, так і на полі.

Різні табори одне від одного відгороджував паркан та подвійний кордон Нацгвардії

Соціальний зріз прибічників двох кандидатів також різнився.

“Відчувалося, що команда підтримки Порошенка була надто різноманітною. У Зеленського вони були переважно одного штибу: такі, які прийшли робити сюди виставу і вони стоять горою за свого кандидата. Це фанклуб. Там абсолютно переважали чоловіки. У групі підтримки Порошенка жінок було більше, але ця команда була строкатіша. Там були ветерани війни, там були і прості люди, і члени родини Порошенка. Це мало підкреслити широку базу підтримки. З іншого боку - це розмивало єдність”, - розповів після дебатів їх ведучий Андрій Куликов в ефірі Громадського радіо.

Поламаний сценарій

До початку дебатів “фанати” встигли дещо розім’ятися і поперегукуватися, реагуючи на виступи музичних виконавців. Прихильників Порошенка, які чисельно значно переважали опонентів, було чутно в рази краще. Декілька разів вони на весь стадіон скандували прізвище свого кандидата.

В цей час представники команд та ведучі вели останні приготування. Щоб визначити, хто ж перший з кандидатів розпочне дебати, ведучі мали підкинути монетку. Але й тут не обійшлося без проблем.

“Довго розмовляли про жеребкування. Ясна річ, що “орел і решка” казати не можна тому, що орла на наших монетах, слава Богу, немає. Ясно було, що одна сторона монети називається “герб”, а от як друга? Думали-думали і я кажу: а нехай буде “лаври”. Я подивився на п’ятикопійкову монету і там листочки подібні є. Всі з цим погодилися”, - розповів Андрій Куликов.

За десять сьомої ведучі вийшли з підтрибунного приміщення і почали представляти кандидатів та знайомити глядачів з регламентом.

Порошенко вийшов до публіки першим, прямуючи вздовж поля і вітаючись з прихильниками. Стадіон вітав його появу голосно, як футболістів перед матчем. За кілька хвилин він піднявся на свою сцену по один бік поля.

На іншому боці поля Зеленський піднявся на власну сцену. Овації його прихильників були значно тихішими за опонента.

Після гімну ведучі попрямували від виходу із підтрибунного приміщення на сцени до кандидатів: до Зеленського - Фроляк, до Порошенка - Куликов.

Останньому вийти на сцену чинного президента не судилося. Після гімну Порошенко вирішив перейти на інший бік поля, аби дебатувати з Зеленським на одній сцені.   

“Порошенко дуже вдало зламав сценарій на початку, перейшовши зі своєї сцени на сцену Зеленського, що викликало ремствування з боку команди Зеленського. В мене склалося враження, що більшість команди Порошенка не знали, що він перейде. По-моєму, це не було оголошено команді, щоб не було витоку інформації”, - пригадує початок дебатів Куликов.

Вся команда президента залишилася чекати на сцені Порошенка, включно з його родиною. На сцену до Зеленського діючий глава держави прийшов у супроводі лишень охорони.

Перебуваючи на одному помості кандидати потисли одне одному руки та коротко ще раз проговорили формат дебатів. Кожен з учасників мав по 5 хвилин для вступного слова. Починав Зеленський.

Перші кількадесят секунд стадіон досить тихо та уважно прислухався до актора. Та коли той сказав, що проголосувавши за Порошенко в 2014 році він помилився з вибором, на арені було майже не чути його подальші слова через свист трибун. Ще більшу негативну реакцію викликали слова коміка про “Добальцевський та Іловайській котли”.

Загалом, атмосфера на стадіоні дуже сильно відрізнялася від картинки телетрансляції.

Справа в тому, що прихильники Порошенка були в значній більшості. Вони дуже гучно підтримували президента та освистували коміка. Натомість по телевізору це було майже непомітно, оскільки дебати позапланово відбувалися не на окремих сценах, а на сцені Зеленського. Відповідно, звук телекартинки брався з-під помосту шоумена, де було кілька тисяч його прихильників. Більшість трансляції на задньому плані чути саме їхні реакції.

“Я дивися на сектор Порошенка, я бачив, що час від часу там і руками машуть, і намагаються підтримати, але звук практично не долинав. Добре, що невдовзі команда Порошенка перейшла на сцену Зеленського і це трохи підтримало Порошенка”, - розповів Андрій Куликов.

Після вступного слова кандидати мали можливість поставити питання одне одному.

Обмін випадами

Аби не переказувати весь зміст дебатів, наводимо по 5 цитат кандидатів, які запам’яталися найбільше.

Петро Порошенко

Петро Порошенко

  • Ви не кіт в мішку, ви - мішок! А у вашому мішку - колишні “регіонали” і все те, що загрожує моїй державі.
  • Ви ображали нашу державу. Ви намагалися виставити Україну повією своїми жартами.
  • Ви наголосили, що збираєтеся вчитися на посаді президента і що у вас для цього є час. Чи сіли би ви в літак, пілот якого сів порулити просто для того, щоб навчитися?
  • Володимир - гарний артист. Володимир - можливо, гарна людина. Але сьогодні це не кіт в мішку, а яскрава обгортка, яка покриває тих, хто починаючи з 2013 року втік з України, а зараз хоче повернутися і зробити реванш.
  • Ви називали Україну повією, ви називали українців хохлами, а коли ви образили Кадирова, ви одразу вибачилися. Коли ви вибачитися перед Україною за повію?
Володимир Зеленський

Володимир Зеленський

  • У 2014 році я сам був за пана Порошенка, але я помилився. Ми помилилися. Чи могли ми тоді уявити, що його “жити по-новому” стане нашим “виживати”?
  • Я не ваш опонент, я - ваш вирок!
  • Чи це є правдою, що цукерки ROSHEN є в пайках повстанців [так в оригіналі, - Ред] “ЛНР” і “ДНР”?
  • Я не у прокурора. Я нічого не зробив, щоб там бути, а вам може й доведеться зустрітися.
  • Ви кажете, що я обгортка. Ви дуже добре розумієтесь в обгортках. Ви в цьому професіонал.

Фінал

Дебати як почалися з гімну, так ним і закінчилися. Щоправда  співати довелося двічі. Першого разу учасники дебатів співали славень повз мікрофони, тому стадіон не встиг його вчасно підхопити.

За цим учасники та їхні групи підтримки спішно покинули сцену. Зеленський прямо за нею сів у великий чорний джип і поїхав зі стадіону геть. Порошенко ж пішов вздовж поля до своєї сцени, щоб подякувати своїм прихильникам за підтримку перед тим, як поїхати на офіційні дебати на Суспільному мовнику.

Цікаво, що фанати Зеленського так само швидко покинули стадіон як і він сам. Буквально за п’ять хвилин на половині поля і в секторах виділених для прихильників шоумена вже майже нікого не було. Поспішали піти вони явно не для того, щоб подивитися дебати на Суспільному, адже їх кандидат туди не поїхав, що було відомо заздалегідь.

фанати Зеленського так само швидко покинули стадіон як і він сам

“По-серйозному - це одна з найбільших претензій до нього. Підтримка Суспільного мовника - це прямий обов’язок президента або людини, яка претендує на те, щоб стати президентом”, - каже Андрій Куликов про відмову Зеленського від участі в дебатах на Суспільному та закритість від преси.

“Я нещодавно написав, що я готовий осісти в наметі в штаб-квартирі Зеленського і домагатися, щоб він дав велику прес-конференцію. Можливо, кандидату це не личить, але для президента - це прямий обов’язок”, - говорить Куликов про стиль роботи Зеленського зі ЗМІ.

Доки люди розходилися, в прес-ложах “Олімпійського” журналісти ділилися першими враженнями від дебатів. Передвиборче шоу відвідало напрочуд багато іноземних кореспондентів. Часом здавалося, що їх щонайменше третина від загальної кількості журналістів.

Побаченим вони залишилися задоволені попри вкрай незвичний формат. Деяких із них здивувала вкрай низька явка прихильників Зеленського при величезному розриві в рейтингах.

“Жахливий бумеранг для Зеленського. Це жахливо для кандидата в президенти, коли він сам обирає такий формат і його приходить підтримати лише купка людей, і він так нищівно програє”, - каже один італійський кореспондент своєму колезі.

Любителі селфі на порожньому стадіоні чекають доки трибуни спорожніють.

Біля виходу зі стадіону група вже українських журналістів ділиться враженнями про дебати: кожен хто прийшов, почув те, що він хотів почути, а отже - це шоу навряд чи вплине на результат.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

20.04.2019, 14:22
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

    • 31 березня 2020

    Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

    За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

     
    • 31 березня 2020

    Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

     
    • 30 березня 2020

    Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

     
    • 30 березня 2020

    Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

    Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

     
Система Orphus