У середу, 11 вересня, у приміщенні "Укрінформу" колишній політв'язень Кремля Роман Сущенко провів пресконференцію після звільнення з російської неволі.
Перед початком Сущенко зняв плакат з своїм зображенням з будівлі "Укрінформу", який знаходився там впродовж трьох років.
![]() |
Фото: Герман Крігер |
На пресконференції журналіст розповів про своє перебування у російській колонії, про обставини затримання та спроби ФСБ завербувати його.
Творчість
Сущенко поділився, як займався малюванням та де брав натхнення для картин.
![]() |
Фото: Герман Крігер |
"Я тримав у таємниці джерело мого натхнення, враховуючи умови, в яких я знаходився, однією уявою неможливо обійтися було. Я користувався листівками, які мені надіслали, там були зображення наших українських художників. Коли я потрапив у колонію, мені написала одна німецька художниця, вона розуміючи мою спрагу на візуальний ряд,надіслала мені вирізки із кольорових журналів. Рідні надіслали мені також мої старі фотографії з Франції", - поділився він.
Журналіст також зібрав кілька зошитів своїх думок. Він хоче надати цим наробкам літературної форми.
Допомога активістам та політв'язням
5 вересня в Росії до 4 років колонії засуджено активіста Костянтина Котова, який носив передачі українським морякам. Його визнали винним у неодноразовому порушенні правил проведення мітингів.
![]() |
Фото: Герман Крігер |
Сущенко планує допомагати йому та іншим політв'язням Кремля.
"З приводу долі цих картин, у мене є ідея - провести благодійний аукціон і кошти використати, щоб підтримати наших політв'язнів і їх родини. Є така ідея і я б попросив вас всіх допомогти мені її реалізувати", - зазначив він.
Судовий процес у Росії
За словами Романа, процес суду був закритий. Він каже, що це була цілком продумана брутальна операція, що розроблялася довгий час.
Його адвокат Марк Фейгін додав, що Сущенка звинуватили у шпіонажі на користь України.
"Романа втягнули у все це. Зробили так, щоб він спілкувався з певною людиною, яка була працівником ФСБ. Ці розмови записувалися. Мова йшла про бойові дії на сході України. Використані матеріали, що були на комп'ютері Романа, вони і стали матеріалами справи", - заявив адвокат.
Обставини затримання у Росії
Сущенко розповів, що саме затримання було несподіваним і страшним.
"Це відбулося під час спілкування з тою ж людиною, ми були в автомобілі. Ми говорили і тут раптово - салон наповнюється з двох боків представниками спецслужб. На голову одягають смердючий лантух. А потім почалися слідчі дії", - пригадує він.
Сущенко каже, що чоловік у машині був військовим.
![]() |
Пресконференція Сущенка в "Укрінформі" Фото: Герман Крігер |
"Впевнений, що це був його вибір. Це насправді біблейська історія. Він зробив свій вибір. Ми після затримання з ним не спілкувалися. Я бачив його на суді. Він був головним свідком обвинувачення", - додав Роман.
Зрештою про обмін Сущенко до останнього не знав.
"15 серпня раптово після обіду мені сказали - збирай речі. Мені дали кілька годин зібрати речі. Я вийшов і в розмові почув, що мене вимагають етапувати в Москву. Я далі дзвонив консулу. Весь час знаходився в камері. І лише за добу-дві з'явився один з представників адміністрації і сказав, що прийшов консул. На зустрічі консул сказав, що справу вирішено. Я підписав документи. І коли ми прибули у Внуково нам зачитали помилування авторства Путіна", - пригадує Сущенко.
Спроби вербування
Роман зазначив, що спроби вербування спецслужбами ФСБ були одразу ввечері під час затримання. Це був заступник першого відділу слідчого управління. Проте Сущенко відмовився.
За його словами, були також і спроби російських ЗМІ сконтактувати з ним.
"Коли відбулося затримання і арешт, під час знаходження в Лефортово, мене відвідала одразу Зоя Свєтова. Але не у вигляді інтерв'ю. Далі журналістка "Нової газети" зверталася", - продовжив Роман.
Заборона в'їзду до РФ
Адвокат Марк Фейгін пояснив, що для РФ заборона в'їзду після звинувачень у шпигунстві - звичайна практика.
Сущенко розказав, що мав допомагати родичам, тому відвідував Росію.
"У мене були наївні сподівання.. Я на той час вже довго працював у Парижі. Моя місія була: інформаційні повідомлення і замітки. Я сподівався, що моя скромна персона не буде для них мати особливого зацікавлення", - додає він.
Спілкування з родиною
Сущенко ділиться, що дружина знайшла слова пояснити синові ситуацію. Усі комунікації відбувалися через листи.
![]() |
Дружина і донька Сущенка. Фото: Герман Крігер |
![]() |
Фото: Герман Крігер |
Перебування у колонії
"В Лефортово у мене були 8 сусідів, які постійно змінювались. Були конфлікти, але такі собі, суто побутові. А в колонії певно існують домовленості, що всі речі стосовно релігії і стосовно соціального статусу - є неважливими. До українців в колонії ставилися нормально. Люди там все чудово розуміють", - розповів Роман Сущенко.
Зустріч з Порошенком
Роман Сущенко запевнив, що про політику і не думає. А з експрезидентом
зустрівся задля подяки.
Як повідомлялося, кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка з порушенням міжнародних норм затримали 30 вересня 2016 року у Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.
7 жовтня 2016 року йому висунули обвинувачення у "шпигунстві".
Московський міський суд 4 червня 2018 року засудив Сущенка до 12 років ув'язнення в колонії суворого режиму.
12 вересня Верховний суд Росії визнав це рішення "законним". Сущенко етапували в колонію №11 у Кіровській області (м. Кірово-Чепецьк, с. Утробіно).
7 вересня між Україною та Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35. До України повернулися 11 незаконно засуджених у Росії співгромадян, а також 24 моряки, яких Росія захопила в районі Керченської протоки у листопаді 2018 року.
Фото: Герман Крігер
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua