"В тебе ХL-ка? А в мене L-ка. Давай поміняємося?”, - вмовляє один з учасників з’їзду “Батьківщини” обмінятися фірмовими футболками партії іншого.
Всім, хто прийшов на подію, - починаючи від членів місцевих осередків, закінчуючи журналістами, - організатори пропонують сувенірні пакети. В торбинках - футболка, картуз, браслети, значки з символікою лідерки партії.
![]() |
Журналістам пропонували картузи і футболки з символікою Тимошенко |
В цей час на сцені столичного Палацу спорту соратники Юлії Тимошенко вже другу годину розповідають, чому саме їхня лідерка має стати президентом.
Тимошенко та її партнери по максимуму вклалися в проведення з’їзду, який висуває її на президентство, оскільки ця кампанія для лідерки “Батьківщини” цілком може стати останньою.
***
Зранку на площі біля Палацу спорту було людно. Черги до входу тяглися на кількадесят метрів. Одразу за дверима - охорона та рамки металодетекторів, через які перевіряють як учасників з’їзду, так і журналістів. Черги в гардероб здавалися ще більшими, а на тих, хто прийшов за 10-15 хвилин до початку заходу, вішаків не вистачило.
На вході до зали - ще один кордон охорони, який перевіряє бейджі учасників. Усередині палацу - велика сцена із величезними екранами, які можна міряти форматами футбольних полів. За сценою - хор.
![]() |
Екрани можна міряти форматами футбольних полів |
В залі велика кількість “волонтерів” в жовтих футболках, які підказують учасникам з’їзду, де їхні місця. Коли захід розпочнеться, організатори по раціям передаватимуть їм команди: хлопайте, махайте прапорцями, скандуємо “Ти-мо-ше-нко”. За ними все те саме повторювали і присутні.
За масштабністю організації все це було доволі схоже на захід за участі президента. Хіба що замість співробітників Управління державної охорони були звичайні охоронці. І організація - це не єдина паралель між Петром Порошенком та Юлією Тимошенко, яку вдасться помітити протягом дня.
Соратники
Неочікувано розпочав з’їзд “Батьківщини” почесний патріарх Православної Церкви України Філарет. Він перший вийшов на сцену. Довго стояв мовчки і дивився в натовп. Зрештою, патріарх підійшов до мікрофонів сказати своє слово.
Його промова була про єдність. Філарет розповідав про об’єднання Української народної республіки із Західно-українською народною республікою. Цього дня відзначається сторіччя злуки УНР і ЗУНР.
![]() |
Почесний патріарх ПЦУ Філарет відкриває з’їзд. Фото: ba.org.ua |
Що цікаво, далі Філарет почав розповідати про томос, довкола отримання якого будує свою передвиборчу кампанію головний конкурент Тимошенко - Петро Порошенко.
“Досяг цієї мети Петро Порошенко і ми дякуємо усім президентам, які докладали зусилля отримати томос”, - друга несподіванка за три хвилини. Патріарх Філарет виступив на висуванні Тимошенко в президенти і подякував її супернику.
Наостанок Філарет благословив з’їзд і зачитав молитву. Далі хор за сценою виконав “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”.
Загалом поява Філарета на з’їзді Тимошенко виглядає як сигнал Порошенку: патріарх не зовсім задоволений умовами автокефалії та нав’язуваним йому місцем в новій церкві.
Наступним віп-гостем з’їзду був перший президент України Леонід Кравчук. Він закликав підтримати Тимошенко в якості кандидата в президенти.
“Вона майстер такої науки, яка називається “людинознавство”. Вона може об’єднати спеціалістів, які запропонували “Новий курс”. Я хочу запропонувати підтримати Юлію Тимошенко кандидатом в президенти”, - після цих слів Кравчук показово підняв руку “за”.
Вона майстер такої науки, яка називається “людинознавство”
В подальшому віп-агітатори Тимошенко виступали не з трибуни, а з екранів. Відеозвернення з підтримкою екс-прем’єкрки записали, лідер найбільшої фракції Європарламенту “Європейської народної партії” Жозеф Доль, письменник Пауло Коельо, екс-генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, екс-голова Європарламенту Пет Кокс та президент Польщі (1995-2005) Александр Квасневський.
Підтримку Тимошенко виказав ще один колишній президент - Михайло Саакашвілі. Після того, як екс-президента Грузії видворили з України, перемога Тимошенко на виборах - шанс для Саакашвілі повернутися в одну з двох країн, де він може займатися політикою.
Армія, мова, вірЮ
Перед виступом Юлії Тимошенко слово мала її донька - Євгенія. Вона розповідала про історію своєї родини: як її було важко, коли її мати зазнавала політичних переслідувань, як боролася за Україну протягом усієї своєї політичної діяльності.
Далі учасникам форуму продемонстрували міні-фільм, де вже згадані європолітики та чоловік Тимошенко - Олександр перераховували її чесноти. А сам фільм перераховував усі її здобутки. Так, до прикладу, в стрічку увійшла цитата третього президента Віктора Ющенка про те, що уряд Тимошенко - це найуспішніший уряд за всю історію України. На цьому історія про її урядування обірвалася без згадки про те, за яких обставин дороги Ющенка і Тимошенко розійшлися. Стрічка оминула і решту гострих кутів, за які свого часу критикували лідерку “Батьківщини”.
Сама Тимошенко багато говорила про повернення Криму і Донбасу, освіту та науку. В своїх промовах екс-прем’єрка підтримує все, що пов’язано з автокефалією, і присутність Філарета на її висуванні - це один з важливих маркерів її кампанії.
![]() |
Виступ Юлії Тимошенко. Фото: ba.org.ua |
Піднімаючи ці теми, Тимошенко йде в унісон з порошенківським гаслом “армія, мова, віра”. Але в її інтерпретації - це захист національних інтересів, боротьба з системою і родинні цінності. Вона приділяє багато часу, говорячи на ті самі теми, продовжуючи ті самі ідеї, які обрав лейтмотивом своєї кампанії її головний опонент. Тільки говорить вона про них іншими словами.
Виборець Тимошенко - це старші люди, віком 50+, переважно жінки. І це видно навіть з огляду на відвідувачів з’їзду. Хоча тепер в центральних секторах Палацу спорту - молодь.
З досить вузьким електоральним полем Тимошенко досить певно тримається на верхівках рейтингів українського політикуму багато років. Говорячі на ті теми, що і Порошенко - вона намагається перехопити виборців чинного президента.
На цьому подібності в риториці кандидатів закінчуються і плавно починаються розбіжності.
Тимошенко намагається руйнувати маркери, які на неї навішують опоненти. Частина її промови присвячена контрміфу про те, що жінка не може бути головнокомандувачем.
“Одним з найбільш ефективних “головнокомандувачів” в історії України була княгиня Ольга - за весь час її правління Київська Русь не втратила жодного міліметру території, а лише приростала новими землями. Маргарет Тетчер, прем’єр-міністр Великобританії, під час відомої Фолклендської війни у 1982 році, продемонструвала в десять разів більше розсудливості, мудрості та справжньої державної мужності, ніж уся чоловіча когорта англійської політики”, - парирує закиди опонентів Тимошенко.
Далі претендентка на пост глави держави переходить в наступ.
“Кремль зацікавлений в тому, щоб в Україні були розруха та хаос, корупція та бідність, одним словом - руїна! І сьогоднішня українська влада все для цього робить. Саме чинна влада сьогодні - рука Кремля і слуга Москви. “Рука Кремля” - головна спецтехнологія влади проти непокірних на цих виборах. Навіть демократичні сили, які не з владою - “рука Кремля”, - відкрито опонує Порошенку лідерка “Батьківщини”.
Ще одна відмінність Тимошенко від чинного президента - це її “Новий курс” та ідея змін до Конституції, про які вона почала говорити ще влітку: скорочення кількості депутатів парламенту до 350, прозора процедура імпічменту, імперативна зміна влади, гарантії прав і свобод та відповідальність за їх порушення.
Джерела близькі до лідерки “Батьківщини” розповідають, що ці зміни - основна фішка їхньої кандидатки. На відміну від жорсткого тактика і стратега Порошенка, вона - новатор, який пропонує нові ідеї та формує новий світогляд.
Ще одна фішка, яка не залишилася непоміченою - це виступ ветеранів АТО, які підтримали Тимошенко. Серед них, за словами організаторів, були і оборонці Донецького аеропорту. Один з них назвав Тимошенко “єдиним політичним кіборгом України”.
За ідеєю соратників кандидатки - саме це гасло має розлетітися і закріпитися за Тимошенко на противагу тим, які навішували на неї політичні опоненти.
Останній бій
За словами Тимошенко, вона піде з посади президента добровільно, якщо їй не вдасться впровадити запропоновані зміни за 100 днів.
“Якщо за перші 100 днів я на посаді президента не зможу зламати стару систему, не зможу показати вам результати, я просто піду з президентської посади”, - сказала вона.
Щось подібне кількома тижнями раніше сказав інший кандидат - Анатолій Гриценко.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Третій президентський похід полковника Гриценка: чи об’єднаються усі демократи
В подібні обіцянки складно віриться, оскільки, як подейкують в штабі Тимошенко - це її третя і остання спроба балотуватися на виборах президента. Тож навіщо вперше і востаннє перемагати в президентській гонці, щоб піти за три місяці? Тим більше, що міра виконання політичних обіцянок завжди відносна.
Якщо за перші 100 днів я на посаді президента не зможу зламати стару систему, не зможу показати вам результати, я просто піду з президентської посади
Два місяці, які лишилися до виборів, очікуються вкрай напруженими з точки зору боротьби Тимошенко і Порошенка.
В штабі “Батьківщини” зізнаються, що обрали для висування дуже вдалий момент - День соборності. Він пройшов лейтмотивом в багатьох виступах та був сприятливим ґрунтом для відеоконтенту, яким розважали учасників форуму.
Цікаво, що відповідно до норм виборчого законодавства, після реєстрації кандидата в Центрвиборчкомі, всі витрати на кампанію мають проходити через виборчий фонд. А отже кошториси стануть відкриті широкому загалу. Імовірно, що через це деякі штаби відтерміновують висування кандидатів. Виборча кампанія в розпалі вже майже місяць, а дедлайн подачі документів в ЦВК - 9 лютого.
![]() |
Порошенко має оголосити про свій намір брати участь в президентській гонці 2 лютого. Це станеться напередодні інтронізації митрополита обєднаної автокефальної церкви Епіфанія - чим не ще одна можливість нагадати про те, кому Україна завдячує томосом.
У президента та його команди є два тижні, щоб підготуватися і відповісти найзапеклішій опонентці.
Хоча перша така “відповідь” прилетіла до Тимошенко ще на минулому тижні, коли уряд оголосив, що виплачувати з березня монетизовані субсидії буде готівкою. Перші виплати мають відбутися ще до першого туру виборів.
За логікою, це має підвищити інтерес електорального ядра Тимошенко - пенсіонерів, до чинної влади.
Однак, в “Батьківщині” такого маневру не бояться. Ще є час запустити жахалку про те, що спершу ти отримаєш півтори тисячі субсидії, а потім - втратиш квартиру.
Підписуйтесь на наш новий телеграм-канал: https://t.me/theinsider_ua