Архівний інсайд: Який “компромат” на Миколу Амосова знайшли у КГБ

Виступи видатного лікаря, присвячені проблемам людського суспільства, дратували радянську владу
27 березня 201918:50

У червні 1973 року голова ЦК Компартії України Володимир Щербицький наказав місцевому КГБ надіслати всі наявні компрометуючі матеріали на працівників двох інститутів республіканської Академії наук - кібернетики та автоматики. Невідомо, навіщо йому це було потрібно, але нічого дивного - наукові структури такого рівня перебували під особливим контролем.

Спецслужба у відповідь надала довідки на дев’ятьох науковців, за якими помічали якусь “крамолу”. Серед них був і відомий кардіохірург Микола Амосов. Вже в той час він мав неабияку славу, почесні звання та регалії. У інституті кібернетики АН УРСР Амосов очолював відділ біологічної кібернетики.

 

Більшість науковців фігурують і цьому документі як націоналісти - українські та єврейські. З Амосовим трохи інший випадок. Як вказано у довідці, він у той час почав займатися дослідженням “зі створення узагальненої моделі людини та суспільства”. І деякі думки вченого, які лунали під час публічних виступів, чекістам не сподобалися:

“Так, за його заявою суспільство складається з трьох категорій людей: сильних, середніх та слабких. Остання та найчисленніша частина населення слабка не лише тілом, але й духом, більше здатна до покори, ніж до творчості, має обмежене коло запитів, легко керована ними і, на його думку, не варто цю категорію переводити у розряд сильних, що нібито вигідно суспільству”.

 

Інші вчені, як стверджується в документі, критикували Амосова за ці слова, однак він свою позицію не змінив.

Пізніше сам Амосов згадував, що в ті часи йому приносила задоволення можливість висловлюватися на межі дозволеного - він був переконаний, що завдяки статусу депутата Верховної Ради СРСР уникне неприємностей із КГБ. Також лікар розповідав, що чекісти двічі невдало намагалися його завербувати - під час Другої світової війни та у 1950-х.

Фото надані Едуардом Андрющенком

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

27.03.2019, 20:57
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus