Архівний інсайд: Який “компромат” на Миколу Амосова знайшли у КГБ

Виступи видатного лікаря, присвячені проблемам людського суспільства, дратували радянську владу
27 березня 201918:50

У червні 1973 року голова ЦК Компартії України Володимир Щербицький наказав місцевому КГБ надіслати всі наявні компрометуючі матеріали на працівників двох інститутів республіканської Академії наук - кібернетики та автоматики. Невідомо, навіщо йому це було потрібно, але нічого дивного - наукові структури такого рівня перебували під особливим контролем.

Спецслужба у відповідь надала довідки на дев’ятьох науковців, за якими помічали якусь “крамолу”. Серед них був і відомий кардіохірург Микола Амосов. Вже в той час він мав неабияку славу, почесні звання та регалії. У інституті кібернетики АН УРСР Амосов очолював відділ біологічної кібернетики.

 

Більшість науковців фігурують і цьому документі як націоналісти - українські та єврейські. З Амосовим трохи інший випадок. Як вказано у довідці, він у той час почав займатися дослідженням “зі створення узагальненої моделі людини та суспільства”. І деякі думки вченого, які лунали під час публічних виступів, чекістам не сподобалися:

“Так, за його заявою суспільство складається з трьох категорій людей: сильних, середніх та слабких. Остання та найчисленніша частина населення слабка не лише тілом, але й духом, більше здатна до покори, ніж до творчості, має обмежене коло запитів, легко керована ними і, на його думку, не варто цю категорію переводити у розряд сильних, що нібито вигідно суспільству”.

 

Інші вчені, як стверджується в документі, критикували Амосова за ці слова, однак він свою позицію не змінив.

Пізніше сам Амосов згадував, що в ті часи йому приносила задоволення можливість висловлюватися на межі дозволеного - він був переконаний, що завдяки статусу депутата Верховної Ради СРСР уникне неприємностей із КГБ. Також лікар розповідав, що чекісти двічі невдало намагалися його завербувати - під час Другої світової війни та у 1950-х.

Фото надані Едуардом Андрющенком

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

27.03.2019, 20:57
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 23 квітня 2019

  Адвокати Мангера намагаються через суд скасувати для нього підозру у замовленні вбивства Гандзюк

  Мова йде саме про скасування підозри, а не про її зміну

   
  • 23 квітня 2019

  Водій, який возив Садовника і «беркутівців», змінив покази щодо розстрілів 20 лютого

   
  • 22 квітня 2019

  Адвокати Мангера хотіли через суд добитись допиту батька Гандзюк та двох підозрюваних

  Суддя відхилив обидва клопотання адвокатів

   
  • 22 квітня 2019

  Вибір, якого не варто боятися

  Вибори продемонстрували, що за 5 років в країні виросло 25% громадян, які готові захищати чітко артикульовані цінності напротивагу кільком сотням студентів станом на листопад 2013-го

   
Система Orphus