Архівний інсайд: Який “компромат” на Миколу Амосова знайшли у КГБ

Виступи видатного лікаря, присвячені проблемам людського суспільства, дратували радянську владу
27 березня 201918:50

У червні 1973 року голова ЦК Компартії України Володимир Щербицький наказав місцевому КГБ надіслати всі наявні компрометуючі матеріали на працівників двох інститутів республіканської Академії наук - кібернетики та автоматики. Невідомо, навіщо йому це було потрібно, але нічого дивного - наукові структури такого рівня перебували під особливим контролем.

Спецслужба у відповідь надала довідки на дев’ятьох науковців, за якими помічали якусь “крамолу”. Серед них був і відомий кардіохірург Микола Амосов. Вже в той час він мав неабияку славу, почесні звання та регалії. У інституті кібернетики АН УРСР Амосов очолював відділ біологічної кібернетики.

 

Більшість науковців фігурують і цьому документі як націоналісти - українські та єврейські. З Амосовим трохи інший випадок. Як вказано у довідці, він у той час почав займатися дослідженням “зі створення узагальненої моделі людини та суспільства”. І деякі думки вченого, які лунали під час публічних виступів, чекістам не сподобалися:

“Так, за його заявою суспільство складається з трьох категорій людей: сильних, середніх та слабких. Остання та найчисленніша частина населення слабка не лише тілом, але й духом, більше здатна до покори, ніж до творчості, має обмежене коло запитів, легко керована ними і, на його думку, не варто цю категорію переводити у розряд сильних, що нібито вигідно суспільству”.

 

Інші вчені, як стверджується в документі, критикували Амосова за ці слова, однак він свою позицію не змінив.

Пізніше сам Амосов згадував, що в ті часи йому приносила задоволення можливість висловлюватися на межі дозволеного - він був переконаний, що завдяки статусу депутата Верховної Ради СРСР уникне неприємностей із КГБ. Також лікар розповідав, що чекісти двічі невдало намагалися його завербувати - під час Другої світової війни та у 1950-х.

Фото надані Едуардом Андрющенком

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

27.03.2019, 20:57
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 12 червня 2019

  КСУ вирішує чи є указ про розпуск Ради конституційним. Можливі наслідки

  Як проходило слухання щодо указу президента та коли очікувати рішення

   
  • 9 червня 2019

  Абітурієнтам з ОРДЛО і Криму: як вступити в український університет без паспорта і ЗНО (Інструкція)

  В МОН наголошують: імена всіх абітурієнтів, які користуються центрами, зашифровані. Це потрібно для їх безпеки та безпеки їх батьків.

   
  • 7 червня 2019

  Тижневий огляд Ради: закон про імпічмент, непідтверджені відставки, виборчий кодекс

  Громадянство іноземним добровольцям та покарання за незаконне носіння держнагород

   
  • 6 червня 2019

  П’ятьом учасникам нападу на Катерину Гандзюк винесли вироки

  Всі 5 засуджених пішли на угоду зі слідством

   
Система Orphus