Архівний інсайд: Як українських футболістів зловили на крадіжці джинсів у Німеччині

Гравці юнацької збірної Радянської України з футболу у 1980 році намагалися поцупити з німецького універмагу куртки, джинси та вельветовий костюм
18 листопада 201819:09

Невід'ємним елементом організованих поїздок радянських громадян за кордон був контроль з боку Комітету держбезпеки. Особливу увагу чекісти приділяли подорожам до західних країн, що були опонентами СРСР у Холодній війні. Під наглядом перебували як туристи, так і спортсмени, що їхали на змагання, артисти на гастролях, члени офіційних делегацій тощо.

Штатні працівники КГБ, які супроводжували групи (під виглядом, наприклад, перекладача), пильнували, аби ніхто не був завербований ворожою розвідкою, не зустрічався з “антирадянськими елементами”, не займався контрабандою, або, врешті решт, не втік, бажаючи лишитися за кордоном (в СРСР це було злочином - “зрадою батьківщини”). Про подібні інциденти київські КГБісти доповідали “нагору” - верхівці республіканської Компартії та в Москву.

Історія, яка не мала політичного забарвлення, але попри це дійшла до чекістів, сталася у травні 1980 року в західнонімецькому Аугсбурзі. Сюди на міжнародний турнір приїхала юнацька (U-18) збірна Радянської України з футболу.

Одного дня спортсмени разом із тренером, німцем-перекладачем та представником місцевого футбольного клубу пішли до універмагу за сувенірами. Коли всі виходили, працівники магазину попросили 17-річного гравця ворошиловградської (тепер - луганської) “Зорі” показати вміст сумки. Всередині знайшли вельветовий костюм, який хлопець поцупив та намагався винести.

Фото надано Едуардом Андрющенком

Викликали поліцію. Та почала обшукувати інших футболістів. Виявилося, що ще п’ятеро “прихопили” куртки та джинси. Речі хотіли винести зокрема на собі - вдягнувши під сорочку.

Всіх шістьох привезли у поліцейське відділення. Попереду був суд - затриманим, ймовірно, виписали б штрафи.

Проте до поліції завітав місцевий житель Ф. Гайм. У КГБ його вже знали - раніше він виступав перекладачем для радянських спортсменів. Чоловік порадив футболістам визнати свою провину - і тоді, мовляв, все обійдеться без штрафу. Ті так і зробили. Справу було закрито без штрафу, а фігурантам на 5 років заборонили в’їзд до країни. Німці пообіцяли, що про інцидент ніхто не дізнається.

Гайм наполегливо кликав керівників делегації до себе додому - але йому, очевидно, відмовили. З точки зору КГБ ця гостинність виглядала підозрілою. Така допомога у вирішенні проблем з поліцією була схожою на спробу вербування членів групи місцевими спецслужбами.

Фото надано Едуардом Андрющенком

Тренер, який керував групою, наказав всім мовчати про те, що сталося. Але приховати цю історію від “контори” він не зміг. Які санкції були застосовані до спортсменів вдома, ми не знаємо - але, ймовірно, все обмежилося профілактичними бесідами. Також тих, хто завинив, могли якийсь час не випускати з країни.

Такі випадки з крадіжками за кордоном згадуються в документах КГБ доволі часто. Навіть ті щасливчики, що їхали до “капкраїни”, часто не мали можливості легально придбати та привезти додому омріяний “імпорт”.

Тим, хто вирушав у відрядження, видавали добові у валюті - але мізерні, і купити на них той самий костюм було важко. А купівля валюти на “чорному ринку” була кримінальним злочином та суворо каралася. Тому час від часу на крадіжках ловили не тільки юнаків, а, наприклад, артистів театру зрілого віку.

Ми не стали називати імена затриманих в Аугсбурзі. Деякі з них або на той момент, або пізніше грали в основі київського “Динамо”, дніпропетровського “Дніпра”, запорізьких “Металурга” та “Торпедо”, ворошиловградської “Зорі”. Один із них разом із командою здобув “золото” Вищої ліги радянського чемпіонату. Щоправда, “топових” зірок серед них не було.

The Insider та історик Едуард Андрющенко продовжують серію публікацій, створених на основі документів КГБ. Ці документи зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ та були розсекречені в рамках законів про декомунізацію.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

18.11.2018, 19:33
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 31 березня 2020

  Land Rover, Lexus та елітні годинники: що задекларував новий глава МОЗ

  За минулий рік Степанов заробив 87 807 грн як очільник Одеської ОДА і отримав проценти в Ощадбанку на суму 2,83 млн грн

   
  • 31 березня 2020

  Авто за мільйон гривень та готівка: що задекларував новий заступник Венедіктової

   
  • 30 березня 2020

  Рада підтримала “антиколомойський” законопроект

   
  • 30 березня 2020

  Рада з другої спроби обрала очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

  Верховна Рада України у понеділок, 30 березня, з другої спроби проголосувала за призначення очільників МОЗ та Мінстерства фінансів

   
Система Orphus