Архівний інсайд: Агент, який здав повстанців чекістам, отримав “гонорар” цеглою

Будматеріали йому перепали замість іменного подарунку на пам'ять про "контору"
26 жовтня 201820:54

Агенти радянських органів держбезпеки (як і інших спецслужб світу) за передані цінні відомості та виконані завдання отримували винагороду. Як правило, грошову. Але деякі з них просили в чекістів якийсь товар – в умовах тодішнього дефіциту певні речі важко було дістати, навіть маючи гроші.

Та іноді агенти так пишалися своїми зв'язками з організацією, яку боялася вся країна, що прагнули отримати якийсь іменний подарунок – навіть символічний.

Саме таким був колишній агент Михайло П. з Тернопільщини, відомості про якого збереглися в архіві СБУ. Він був завербований Міністерством держбезпеки СРСР у 1950 році.

У ті часи радянська спецслужба активно боролася з українським націоналістичним підпіллям на Західній Україні, і чоловік погодився їй у цьому допомогти.

У 1951-му він "здав" трьох повстанців, які переховувалися у будинку його двоюрідної сестри. Незабаром прибули бійці МГБ та вбили постанців.

 Фото надано Едуардом Андрющенком

 

7 років потому Михайла П. хотіли підключити до агентурної роботи за кордоном – судячи з документів, той хотів стати моряком. Але чоловік страждав на “морську хворобу” та не бажав надовго розлучатися з родиною, і КГБ (на той момент спецслужбу перейменували) від ідеї відмовився.

Михайло працював бригадиром у колгоспі, був членом партії. У 1966 році "комітетчики" виключили його з агентурної мережі. Але час від часу спецслужба зверталася до П. з робочих питань. Іноді бував у Бучацькому районному відділенні КГБ.

За свої послуги чоловік неодноразово отримував гроші. Крім того, всесильна служба допомогла йому придбати будматеріали для спорудження дому, підключивши для вирішення цього питання місцеву владу. Але цього Михайлу було замало.

У 1980 році він надіслав листа на ім'я голови КГБ Української РСР Віталія Федорчука. Агент просив якийсь іменний подарунок у якості подяки за багаторічну співпрацю.

Згодом чоловіка прийняв начальник слідчого відділення обласного управління КГБ. Він запевнив, що "контора" пам'ятає про заслуги П. та довіряє йому.

Фото надано Едуардом Андрющенком

Але офіцер пояснив, що ідея з іменним подарунком є невдалою. Мовляв, будь-хто зі знайомих побачить цей презент (та, очевидно, прочитає дарчий напис), і тоді секрет співпраці буде розкритий.

Михайло не став сперечатися – навпаки визнав, що написав листа, не подумавши. Натомість він знову попросив "гебістів" допомогти з будматеріалами. Цього разу екс-агенту була потрібна цегла – обкласти новий будинок. Офіцер пообіцяв, що питання буде вирішено. Так невдовзі і сталося.

The Insider та історик Едуард Андрющенко продовжують серію публікацій, створених на основі документів КГБ. Ці документи зберігаються в Галузевому державному архіві СБУ та були розсекречені в рамках законів про декомунізацію.

Розділи :
Якщо ви знайшли помилку на цiй сторiнцi, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

КОМЕНТАРІ

13.11.2018, 16:01
Додати

ГОЛОВНА ШПАЛЬТА

  • 14 листопада 2019

  На Банковій запалили свічки: активісти питають, що буде зі справами Майдану

   
  • 14 листопада 2019

  Обвинуваченого у вбивстві журналіста Сергієнка суд повернув під варту. Він чекає на ухвалу

  З поліцією його охороняє десяток небайдужих громадян

   
  • 13 листопада 2019

  Адвокат переконував суд, що Онищенко купив коня на ті €500 тис., які обвинувачення просило арештувати

   
  • 7 листопада 2019

  Загибель свідка у справі Шеремета: близькі вказують на ознаки інсценування

  У свідка могли проходити слідчі дії у справі вбитого журналіста Павла Шеремета

   
Система Orphus